İtfaiye Daire Başkanı Zengin’den baca uyarısı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, baca temizliğinin önemine dikkat çekti. Vatandaşları karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı.

İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, “Baca temizlemeden soba yakmayın” uyarısında bulundu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak her yıl ortalama 500 konut yangınına müdahale ettiklerini vurgulayan Zengin şunları söyledi:

İtfaiye baca yangını
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin (Fotoğrafta) baca temizliğinin önemine dikkat çekti.

Yılda bir kez temizlenmeli

“Bu yangınların çoğu bacadan kaynaklı. Temizlenmeyen baca, adeta yangına davetiye çıkarıyor. Konut yangınlarının ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin nedeni, temizlenmeyen bacalardır. Rüzgarın etkisiyle geri tepmelerden kaynaklı karbonmonoksit sızıntısı, can kaybına neden oluyor.

Yılda bir kez mutlaka baca temizliği yapılmalı. Alışveriş merkezlerindeki restoranlarda ise 2 ayda bir kez mutlaka temizlenmeli.”

Rıza Zengin’den uyarı

Rıza Zengin, İtfaiye Daire Başkanlığı olarak katı yakıt kullanan ev ve işyerlerinde baca temizliğinin önemine vurgu yaptı. Özellikle can kaybıyla sonuçlanan karbonmonoksit zehirlenmeleri ile konut yangınlarının büyük kısmı, baca kaynaklı olduğunu söyleyen Zengin, “Soba yanan yerde uyumak büyük risktir.

İtfaiye baca yangını

Uyumadan önce sobanın söndürülmesi ve ortamın havalandırılması hayati önem taşımaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmesi çok anlaşılabilir bir durum değil. Tatlı bir uyku içerisinde sızıp ölüme götürebilir” diye konuştu.

İtfaiye Daire Başkanı Zengin’den baca uyarısı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!