İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu,TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un onursal başkanlığında Samsun’da başladı.

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu” yapıldı. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un onursal başkanlığında yapılan sempozyum iki gün sürecek. Sempozyum, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un 85. ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen sempozyumun açılış konferansını TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop verdi. Şentop, “Bildiğiniz üzere 2021 yılı ‘İstiklal Marşı Yılı’ olarak kanunla kabul edildi. Marşımız, milletimizin varlık ve tam bağımsızlık mücadelesinin sembolü. Hem İstiklal Marşımızı hem de şairi Mehmet Akif Ersoy’u il, ilçe ve köylerde düzenlenen özel birçok programla anmaya çalıştık” dedi.

TBMM Başkanı Şentop
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Samsun’a geldi.

İstiklal Marşı bu milletin kimlik kartıdır

“İstiklal Marşı milletimizin kimlik kartıdır” diyen TBMM Başkanı Şentop özellikle şöyle konuştu:

“Bu milletimizin kimlik kartıdır. Aynı zamanda; İstiklal Marşı sihirli bir metin hüviyetine haizdir. İçinden bir kelime ya da hece eksik söyleseniz ahengi bozulur. Bestesi kendi içinde mevcuttur. Söz ile vücudu yükselten güçlü vurgular onu şiirden marş havasına taşır. Özellikle İstiklal Marşımızdaki büyük ifade gücü; Milli Mücadele sırasında insanımızda ortaya çıkan büyük ve gizli enerjinin coşkun halidir. Şüphesiz ki bu marş, milletimizin her bir ferdinin ortak metnidir. Ayrıca bizi millet yapan temel bileşenimizdir.

İstiklal Marşı
İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy sempozyumun açılış konferansını TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop verdi.

Mehmet Akif Ersoy, birlik ve beraberliğimizin sembolü

İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerinde kurulduğu toprakların vatan yapılmasının bir belgesidir. Aynı şekilde milletimizin ve vatanımızın dizelere dökülmüş tapusudur. Tam bağımsız bir devlet ve millet olarak var olma irademizin toplumsal sözleşmesidir.

Devletin ve anayasasının tek ideolojisidir. Bununla birlikte Mehmet Akif Ersoy, yaşadığı dönemde de bu dönemde de birlik ve beraberliğimizin sembolüdür. Özellikle mebus olarak girdiği mecliste neredeyse fiilen hiç görev yapamadı, emekli maaşı da alamadı. Ankara’ya gelişinde de Mustafa Kemal Atatürk’ün daveti etkili olmuş, milli mücadele saflarına dahil olmuştur. ”

İstiklal Marşı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyum büyük ilgi gördü.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türk milletinin ortak dilinin İstiklal Marşı olduğuna vurgu yaptı. Şentop daha sonra şunları ifade etti:

“İstiklal Marşı milletimizin ortak dilidir. Bu kültürün içinde bize ait değerli ve kültürü taşıyan İstiklal Marşı ruhu milletimizi koruyan ve onu gelecek nesillere aktaran en kıymetli hazinemizdir. Vefatının 85. seneyi devriyesinde Akif’in her yönüyle özellikle gençlerimize ve geleceklere aktaralım.

Eserlerinde dile getirdiği üstün insanlık çizgisinin sembol ismi Asım’ı şüphesiz Akif’in kişiliğinden tebessüm ettiğini hepimiz farkındayız. Sizlerden 100. yılında İstiklal Marşımızın yazıldığı şartların unutulmaması gelecek nesillere aktarılması için yapacağınız çalışmaların devamını diliyorum.

Sunacağımız katkıların Milli Mücadele ile küllerinden doğan bu milletin şiirle kurulan destanını tarihe kazıyan Mehmet Akif’in yeniden idrakini ve yeniden örnek alınmasına vesile olmasını niyaz ediyorum.”

İstiklal Marşı

Sempozyuma yoğun katılım

Ayrıca Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı ile birlikte sempozyuma çok sayıda davetli de katıldı. Bununla birlikte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı ile CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de sempozyumu takip etti.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, protokol üyeleri, davetliler ve öğrenciler de katıldı.

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!