İstihdam organize sanayi bölgeleriyle artıyor

Karadeniz'in hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşımına sahip en büyük şehri Samsun'da OSB'lerin sayısı 9'a ulaştı. Vali Zülkif Dağlı, "Gençlerimize yeni iş alanları açmak için hep birlikte gayret ediyoruz" dedi.

Organize
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz’in hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşımına sahip en gelişmiş şehri Samsun’da organize sanayi bölgelerinin (OSB) sayısı Vezirköprü Karma OSB ile 9’a yükseldi.

Vezirköprü Karma OSB ile 8’i sanayi, biri Tarıma Dayalı İhtisas (TDİ) olmak üzere toplam 13 bin dönümlük organize sanayi bölgesi alanına sahip kent, sanayi siteleri, serbest bölgesi, lojistik merkezi, Teknopark ve AR-GE merkezleri, büyük firmaları ve limanlarıyla bölgenin sanayi başkenti olmaya aday.

Organize Sanayi Bölgesi

Aktif 5 OSB’de toplam 181 yatırımcının bulunduğu ve 10 binin üzerinde istihdamın sağlandığı kentte, diğer organize sanayi bölgelerinin de devreye girmesiyle istihdamın 25 bine yükselmesi hedefleniyor.

Metal, makine, gıda, otomotiv ve yedek parça, savunma sanayi, medikal, plastik ve kauçuk ile mobilya alanlarında yapılan yatırımlara her geçen gün yenileri ekleniyor.

Organize Sanayi Bölgesi

Organize sanayi bölgeleri yatırımı artıracak

Vali Zülkif Dağlı, Samsun’un OSB yatırımlarının artırılmasıyla kalkınacağını söyledi.

Kentte 9’uncu OSB’nin kuruluşunu yeni tamamladıklarını ve ilk müteşebbis heyet toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Dağlı, “Vezirköprü Karma OSB’de süreç başladı. Yakın zamanda yatırımcılarımıza açacağız. İmar planı ve diğer çalışmaları en kısa sürede başlatacağız” dedi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı
Samsun Valisi Zülkif Dağlı. (Fotoraftaki)

Dağlı, ekonomik kalkınmanın öncüsü organize sanayi bölgelerinin gelişmesi, üretim, istihdam ve ihracat imkanlarının daha da artması yönündeki çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, bu çalışmalar neticesinde Samsun’a yakın zamanda kazandırdıkları yeni OSB’nin kamulaştırma işlemlerini de tamamlamak üzere olduklarını ifade etti.

“Çok stratejik yerdeyiz”

Vali Dağlı, Samsun’un lojistik anlamda çok önemli bir noktada olduğunu, bu avantajı fırsata çevirmek istediklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

Organize Sanayi Bölgesi

“Samsun Çarşamba Havalimanı’mız, uluslararası bir havalimanı. Demir yolu Samsun’umuzun hem merkezi hem Kavak, Havza gibi ilçelerimizden geçmekte. Ayrıca üç limanımız var. Dördüncü limanımız bitmek üzere. Bu manada dört ana ulaşım aksının bulunduğu noktadayız. Karadeniz’e giriş noktasındayız, çok stratejik bir yerdeyiz. Geniş tarım arazilerimiz var. Sanayi alanlarımız gayet makbul. Yatırımcılarımızı Samsun’umuza bekliyoruz.”

Mevcut OSB’lerin niteliğini artırmaya çalıştıklarını söyleyen Dağlı, “Genişletme yaptığımız OSB’lerimiz var. Kavak OSB’de 580 dönüm daha genişleme alanı kazandık. Havza OSB’de genişleme çalışmaları devam ediyor. Buralara da yeni yatırımcılarımızdan çok büyük talep olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Organize

Üretim, sanayi, istihdam olmadan daha rahat, müreffeh bir ülkenin olmayacağına işaret eden Dağlı, “Gençlerimize yeni iş alanları açmak için hep birlikte gayret ediyoruz. Yerel yönetimlerimizle, ticaret sanayi odalarımızla, iş adamlarımızla yakından çalışıyoruz. Daha fazla istihdam için gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

İstihdam organize sanayi bölgeleriyle artıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!