Bizimle İletişime Geçin

Gündem

İslam dünyasının en büyük sorunu söylem üretememek

İslam dünyasının; en temel sorununun metin ve söylem üretememek olduğunu vurgulayan OMÜ Rektör Prof. Dr. Ünal, öğrencilere seslendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal; İlahiyat Fakültesinin düzenlediği “Din-Kültür ve Medeniyetin Kurucu Metinlerini Yeniden Düşünmek” adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’ndaki etkinliği; Fakülte Dekanı Prof. Dr. Osman Şahin, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Recep Demir ve Dr. Öğr. Üyesi Bekir Özüdoğru, akademisyenler ile çok sayıda öğrenci takip etti.

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, konuşmasında din, kültür ve medeniyetin ürettiği metinler ile bunlar arasındaki ilişkiler hakkında düşüncelerini paylaştı.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal şöyle konuştu:

“Dinin kurucu metnini tanımadan, bunun hakkında ön bilgi sahibi olmadan o metnin inşa ettiği algı, kültür ve medeniyet anlaşılabilir mi? Özellikle sormamız gereken aslında bu. İnsan her halükarda anlar ama söz konusu metnin; tarihin farklı dönemleri baz alınarak farklı bağlamlara ve kültür ortamlarına, farklı çatışma ortamlarına taşınması sonucunda kendi misyonunu taşıyıp taşıyamadığı ve bu rolü oynayıp oynayamadığı önemlidir.

İslam dünyası

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yavuz Ünal (Fotoğafta)

Tanıma ve okuma becerisine sahipseniz söz konusu metnin; her koşulda bütün bağlantıların üzerine çıkıp görünür olması ama aynı zamanda o kültürün, kaos ortamının ya da ideolojik çatışmaların tamamından sıyrılmak suretiyle bir misyon üstlenmesi gerekiyor.

Aksi takdirde incelediğiniz metin; tarihin, arkeolojinin yahut antropolojinin bir malzemesine dönüşüyor. Söz konusu metinleri tarih üstü kılan; bizim ona bakış biçimimizdir. Yani siz o metne nasıl bakıyorsunuz, o metin, bugün için ne anlam ifade ediyor; farklı coğrafyalardaki insanlar için ne anlama geliyor?

İşte buna ayet olduğunda sebeb-i nüzul (Kur’an ayet ve surelerinin iniş sebebi) olarak bakıyorsunuz. Bunun dışında da hadis olduğunda sebeb-i vürut (geliş sebebi) olarak bakıyorsunuz. Ancak bunların kendi içerisinde de ilişkileri var.

Örneğin; sosyal medyada rivayetlerle ilgili tartışmalara baktığınızda burada en önemli nokta; rivayetlerin sahih (gerçek, hakiki, doğru) olup olmadığıyla alakalı. Fakat sahih olup olmadığından önce konuşulması gereken birçok husus var. Aslında sahih kavramını yeni dünyada yeniden konuşmamız gerekiyor.”

Dinin kurucu metinleri…

Din kavramı üzerinde duran ve bilgiler aktaran Rektör Prof. Dr. Ünal; bu sürecin İslam ile olan bağlantısına dair; “Gelen ayet, bilgi yahut beyan, Hz. Peygamber’de bir karşılık buluyor ki bu karşılık aslında onun misyonuyla alakalı. Burada söz konusu olan vahiy Hz. Peygamber ile daha beşerî bir olgu haline geliyor.

Çünkü bir coğrafya var ve buranın kendine özgü özellikleri var. Bütün bu unsurlarla birlikte metnin zamanlar üstü bir kimlik kazanması ve insanların hayatına bir şekilde dokunması gerekiyor.

Dolayısıyla sözlü olarak telaffuz edilirken uygulamaya dönüşen bir yaşam biçimi ortaya çıkıyor. Bu aslında kültür olarak tanımladığımız kavram, yani bir kültür oluşmaya başlıyor.

Hangi kültürden bahsedersek bahsedelim bir kültürün mutlaka kendisine özgü maddi-manevi değerleri ikame edecek bir yapıya bürünmesi gerekiyor. Yoksa kültürün varlığı ve bu varlığını sürdürmesi mümkün değil.

Bundan dolayı dinin kurucu metinleri; beşer dünyasında tutunduğu yeri güçlendirebilmek için kültürünü oluşturmak zorunda ve buradaki en başat aktör de Hz. Peygamber’dir” diye konuştu.

İslam dünyası

Bir medeniyet, metin üretemiyorsa artık ölüme mahkumdur

Din, kültür ve medeniyetle ilgili metinlerin doğru anlaşılmasının önemine işaret eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal şöyle devam etti:

“Özellikle bu metinleri doğru anlamak ve sürdürülebilir kılmak için söz konusu olguya ve bu olgunun kültür içerisindeki biçimlenme şekline bakmalıyız. Örneğin; Türk kültürü bir medeniyet oluşturuyor ve bizler bu medeniyetin çocuklarıyız.

Bu kültürün arkasında da metinler var. Tabii bu süreci Budizm, Hinduizm gibi farklı dinler için de düşünebiliriz. Eğer bir kültür metin üretmeyi bıraktıysa ya da bir medeniyet metin üretemiyorsa artık o medeniyet ‘ebter’dir, yani ölüme mahkûmdur, yok olacaktır.

Metinleri, medeniyet üretir. Ama metinler medeniyet ürettiği sürece yaşama şansına sahiptir. Burada medeniyetin metin üretmesi, kendi ömrünü uzatması anlamına geliyor.”

Rivayetlerin ihtilafı nimettir

“Rivayetlerin ihtilafı nimettir” diyen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal; konuşmasında rivayetlere dikkat çekerken devamında şunları dile getirdi:

“Ayetlerden bir sonraki halka rivayetlerdir. Rivayetlerin çelişik olmasını, içinden çıkılamaz bir durum olarak değerlendirmemeliyiz. Aksine bu çelişkiler; doğru okumayı, teemmül etmeyi (iyice, etraflıca düşünme) mümkün kılan; en azından zihin kaçaklarına fırsat veren, doğruyu satır aralarında okumaya imkan sağlayan varlıklardır.

Bu nedenle uydurma rivayetler de dâhil bütün rivayetlerin kültürel bir değeri vardır. Özellikle arkeoloji, antropoloji vb. alanlarda bir kültür çalışması yapacaksınız şu noktayı gözden kaçırmayın. Bu rivayetlerin her birinin kendine özgü bir yeri ve değeri vardır.

Bunu başta kabul etmek zorundasınız. Çünkü rivayetler kendi içerisinde üretilen metinlerdir. Dolayısıyla yola devam edebilmek için rivayetlerin size gösterdiği ışığı kullanmak zorundasınız.

Mana ile rivayet mümkün müdür veya mefhum rivayeti mümkün müdür diye sorarsanız, evet mümkündür. O zaman rivayetlerin kendi içerisindeki dönüşüm ve billurlaşma sürecini kabul etmelisiniz.

Dolayısıyla rivayetlerin orijini yahut bunların tamamının inşa ettiği algı sizler için değerlidir ve buna ulaşmalısınız. Bunu şöyle düşünün; bir resmi oluşturmada bir çaba sarf ederseniz daha sonra vuku bulan birçok şeyi çözümleme noktasında önemli bir beceriyi kazanmış olursunuz.”

İslam dünyası

“İslam dünyasının en büyük sorunu, metin ve söylem üretememektir”

İslam dünyasının en temel sorununun metin ve söylem üretememek olduğunu vurgulayan Rektör Prof.Dr. Ünal, öğrencilere seslenerek şunları ifade etti:

“Dünyanın sorunlarına bir söylem ve çözüm üretemedik. Dolayısıyla üretilenlere tabi olup sürekli savunma pozisyonunda kaldık. Aldığınız eğitim sizler için büyük bir fırsat. Hangi işi yaparsanız yapın bu metinleri okumayı ve arkasından değerlendirmeyi ve nihayetinde bu metinlerden söylem üretmeyi becerebilmelisiniz çünkü siz ilahiyatçısınız.

Sizden istirhamım; içinde bulunduğunuz bu değerli vakti iyi değerlendirmeniz. Bilmediğinizin farkında olmanız da büyük bir erdemdir ama vAkıf olmadığınız alanlarda ahkâmda bulunduğunuzda su bulanmış demektir.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021