İnternet yasası çıkacak mı? Bu hafta mecliste görüşülecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet yasası ile ilgili meclisi yoğun bir hafta bekliyor. Basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenleme mecliste görüşülecek.

İnternet yasası ile ilgili son durum ne? İnternet medyasının heyecanla beklediği yasayla ilgili son gelişmeler…

TBMM Genel Kurulu; İstanbul Finans Merkezi, 6. Yargı Paketi ile basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin kanun tekliflerini yasalaştırmak; Libya’ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 18 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi için mesai yapacak.

Genel Kurulda; basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren; Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini ele alacak.

Teklifle özellikle internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak. Ayrıca basın kartı başvurusu İletişim Başkanlığına yapılacak. Resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

internet yasası

Resmi ilan alabilecekler

Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği; kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Bununla birlikte resmi ilanlar, şartları Basın İlan Kurumu Genel Kurulunca belirlenecek internet haber sitelerinde de yayımlanacak.

İhaleler, işin yapılacağı yerde çıkan bir gazetenin yanı sıra bir internet haber sitesinde de duyurulabilecek.

Milli İstihbarat Teşkilatının faaliyetleri ve personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına alınacak.

İnternet yasası

Komisyonların gündemi

KİT Komisyonu, denetim programını sürdürecek. Komisyon, salı günü Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü ile; Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ, çarşamba günü Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü ile Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü; perşembe günü de Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ve bağlı ortaklıklarının 2019-2020 yılı hesaplarını inceleyecek.

Öte yandan; TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da yapılacak.

 

İnternet yasası çıkacak mı? Bu hafta mecliste görüşülecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!