İnsan ve yaşam ; Anadolu’da hayatın içinden

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan ve Yaşam üzerine ; New York’taki Albert Einstein Tıp Üniversitesi’nden Dr. Jan Vijg ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmada bu soruya yanıt arandı. ABD‘de çıkan bilim dergisi Nature’da yayımlanan bu araştırmanın bulgularına göre, insan hayatının doğal bir üst sınırı var ve insanın 125 yıldan fazla yaşama ihtimali imkânsıza yakın.

Jan Vijg ve takımı, 40 farklı ülkeden topladıkları kapsamlı verileri analiz ettiler ve istatistiki hesaplamaları ışığında 125 yaşın kesin olarak insan ömrünün mutlak üst sınırı olduğu sonucuna vardılar. Bu araştırma, herhangi bir insanın herhangi bir yılda 125 yaşı aşma olasılığının 10.000’de 1 olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar bunun ‘neredeyse imkânsız’ın eş anlamlısı olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak bilim dünyasının tamamı insan hayatının süresinin 125 yıl ile sınırlı olduğu savı ile hemfikir değil. Örneğin Almanya’nın Rostock şehrinde bulunan Max Planck Demografik Araştırmalar Enstitüsü’nün kurucu direktörü  James Vaupel’e göre bu çalışma bilimsel bir anlayışa sahip olmaktan uzak.

İnsan ve yaşam ; Anadolu’da hayatın içinden

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!