İnme belirtileri ve nedenlerinden biri de artık korona

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnme belirtileri ve nedenlerinden biri de artık korona olduğu belirtildi. Her 100 korona hastasından 3’ünde inme görülüyor.

İnme belirtileri ve nedenlerinden birinin artık korona olduğu bilimsel bir gerçek. Ayrıca inme hastalığı, hem dünyada ve hem de Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Koronavirüsün inme riskini arttığını ileri süren uzmanlar, bu konuda uyarılarda bulundu.

Özellikle dünyada her yıl 17 milyon kişi inme geçiriyor. 6 milyon kişinin de bu nedenle hayatını kaybettiği belirtiliyor.

inme belirtileri ve nedenleri
İnme belirtileri arasında koronavirüs de sayılıyor.

inme belirtileri ne zaman ortaya çıkar

Özellikle orta yaş ve üzerinde daha sık görülüyor. Ancak her yaş grubundan inme hastası da bulunuyor. Ayrıca bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, her 100 korona hastasının 3’ünde inme görüldüğünü ortaya koyuyor.

TED Üniversitesi, “El için Robotik Ayna Terapi Sisteminin Motor Öğrenme Temelli Geliştirilmesi” projesi için TÜBİTAK’tan 36 aylık destek aldığını duyurdu.

Dört üniversite uzmanlıklarını ortaya koyacak

15 Ekim 2021 tarihinde başlayan proje, TEDÜ, ODTÜ, Gazi Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan çok disiplinli bir ekiple yürütülecek.

inme belirtileri ve nedenleri
TED Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kutluk Bilge Arıkan. (Fotoğrafta)

Hastaya özel model geliştirme hedefi

TED Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kutluk Bilge Arıkan proje ile ilgili şunları söyledi:

“Önerdiğimiz proje, hemipleji hastalarına yönelik çimdik/ince kavrama hareketini konu edinen robotik el rehabilitasyonunu hedefliyor. Özellikle iyileşme sırasında beyindeki motor yeniden öğrenme mekanizmalarını anlama, hastaya özel modeller geliştirme gibi hedefler, projenin akademik ve bilimsel derinliğine de katkı sağlıyor.

Proje, makine mühendisliği, sinirbilim, istatistik, nöroloji, fiziksel tıp, rehabilitasyon ve endüstriyel tasarım disiplinlerinden oluşan araştırmacıların yer aldığı bir ekiple yürütülecek. Projemiz aynı zamanda Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi, NÖROM (noro-m.org), tarafından da destekleniyor.”

inme belirtileri ve nedenleri

İnme tedavi süreci

Beyni besleyen damarlarda tıkanma veya kanama sonrası ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunu olan inme; dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

İnmenin neden olduğu hasarların miktarı ile iyileşme süreleri ve oranları farklılıklar gösteriyor. Hastalık, bıraktığı sekellerle hastaların yaşam kalitesini düşürüp, bağımsızlığını sınırlıyor. Bu durum hastalar, hasta yakınları ve tüm toplum için önemli bir sorun teşkil ediyor.

İnme belirtileri ve nedenlerinden biri de artık korona

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!