İlkadım Belediyesi’nin ‘Getir atığını al harçlığı’ projesi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, doğayı korumanın geleceğe yapılan en önemli yatırımların başında geldiğini belirtti.

İlkadım Belediyesi, atık toplamada “ATOM” ile yeni uygulamaya imza attı. Atık Toplama Merkezi ile ilçede belirli kategorideki atıklar toplanmaya başlandı.

Getir Atığını Al Harçlığını” projesi kapsamında vatandaşlar biriktirdiği geri dönüşebilen materyalleri atık toplama otobüsü aracılığıyla nakite çeviriyor.

Ambalaj atıkları ve bitkisel atık yağlar gibi geri dönüşüm atıklar, kilogram ya da litre başına TL karşılığı alınıyor.

Ayrıca elektrik elektronik atıklar ve atık piller de toplanıyor. Bu sayede de doğal kaynaklar da korunuyor.

Necattin Demirtaş

“Doğaya ekonomiye katkı sağlayacak büyük adım”

Uygulama hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş şunları söyledi:

”Ülkemizde toplanan atıkları Düzenli Depolama Tesislerinde yerin altına gömüyoruz. Özellikle doğada çözünmeyen bazı malzemeler yüzyıllar boyunca kalıyor.

Bu uygulamanın hayata geçirmemizde 2 önemli sebebimiz var. Birincisi atıkların insana ve doğaya vereceği zararlar. Diğeri ise geri dönüşümü olan materyallerin evsel atık çöple birlikte heba olmasını engellemek istiyoruz.

Biz ilkadım ilçemizde günde 350 ton çöp kaldırıyoruz. Vatandaşlarımızı başlatmış olduğumuz ‘Getir Atığını Al Harçlığını’ projemizle bilinçlendiriyoruz. Sıfır atığa teşvik ediyoruz.

İlkadım Belediyesi

Biriktirdikleri kağıt, plastik, karton gibi ürünleri semt pazarlarında konumlandırdığımız ‘Atık Toplama Merkezi’mize getiriyoruz. Ayrıca burada nakite çevirip pazar alışverişlerine katkı sağlıyoruz. Hedefimiz çöpleri ayrıştırılarak ekonomiye kazandırmak.”

“Belediyenin parasal kazancı olmadığı aracı olduğu bir proje”

Başkan Demirtaş, bu projeden belediyenin parasal kazancı olmadığını söyledi. Başkan Demirtaş, “Atom ile toplanan atıklar anlaşmalı olan lisanslı firmaya ekiplerimiz tarafından teslim ediliyor.

Belediyemiz sadece bu uygulamada aracılık yapıyor. Bizim kazancımız temizlik toplama işlerinde sahaya her gün girecek olan temizlik araçlarımız 3 günde bir saha girmiş olacağı. Böylelikle mazottan, zamanda araçlarımızın kullanım ömürlerinden tasarruf sağlamış olacağız” dedi.

İlkadım Belediyesi

“Çekiliş ile sürpriz hediyeler olacak”

İler ki zamanlarda toplumsal bilinçlenmeyi yakalamak için çekiliş ile sürpriz hediyelerin verileceğinin müjdesini veren Başkan Demirtaş,

”Atık Toplama Aracımıza biriktirdiği geri dönüşebilen atıkları getiren vatandaşlarımıza seri numaralı biletler vereceğiz. Ayrıca yapacağımız çekiliş sonrası televizyon, buzdolabı, çamaşır makinası, otomobil gibi farklı hediyeler ile sürprizler yapacağız “dedi.

“Geri dönüşebilen materyallerin fiyat tarifesi”

ATOM’a getirilecek atıkların kilosundan kazanılacak nakit para ise şöyle:

Karton kilo 1,5 TL, kitap kilo 2 TL, pet şişe kilo 7 TL, naylon kilo 4 TL, hurda teneke kilo 3,5 TL, plastik kilo 4 TL, kasa kilo 3 TL, karışık kilo 3 TL, cam kilo 0,10 TL ve bitkisel atık yağın kilosu da 5 TL olarak belirlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlkadım Belediyesi’nin ‘Getir atığını al harçlığı’ projesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!