İklim Değişikliği zirvesine Canik damgası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İklim Değişikliği Zirvesi Fuarı’na katılan Canik Belediyesi; ödüllü projeleriyle büyük beğeni topladı.

Samsun Canik Belediyesi; Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından ödüle layık görülen çevre projelerini tanıtmak üzere; dünyanın ilk Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi Fuarı olan EKO İKLİM Fuarı’na davet edildi.

TBB’nin davetlisi olarak fuardaki yerini alan Canik Belediyesi; ödüllü projeleriyle bürokrasiden ticarete, sanattan yerel yönetimlere kadar; pek çok ulusal ve uluslararası çevrenin ilgi odağı oldu. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) öncülüğünde gerçekleştirilen zirveye; özellikle iş dünyası, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler; üniversiteler, özel sektör, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları gibi geniş bir çevreden katılım gerçekleştirildi.

İklim değişikliği

Canik’in projeleri fuarda büyük ilgi gördü

Ankara’da gerçekleştirilen EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi Fuarı’na katılan Canik Belediyesi; ödüle layık görülen projeleriyle büyük ilgi gördü. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; özelikle geliştirdikleri projelerle ilçede çevre ve iklim değişikliği alanındaki çalışmaları yaygınlaştırdıklarını söyledi. Başkan Sandıkçı; projelerde sürdürülebilirliği esas aldıklarını belirtti.

Başkan İbrahim Sandıkçı; “Karbon salınımını azaltmak, küresel iklim değişikliğini önleme politikaları oluşturmak; gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için hayata geçirdiğimiz çevre projeleriyle EKO İKLİM Fuarı’ndaki yerimizi aldık.

Ayrıca; Ar-Ge birimimizdeki arkadaşlarımız; dünyada ilk defa gerçekleştirilen EKO İKLİM Fuarı’nda iki gün boyunca projelerimizin tanıtımını yaptı. Özellikle büyük ilgi gören projelerimizle kaynakların verimli kullanılmasını; atık oluşumunun olabildiğince engellenmesini, israfın önüne geçilmesini, oluşan atıkların kaynaklarına göre; ayrı toplanması ve bu atıkların geri dönüşümü ile enerji kaynağı haline getirilmesini hedefledik” dedi.

İklim değişikliği

“Sıfır Atık Köyü çocuklara çevre bilinci kazandırıyor”

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; projelerde özellikle çocukların çevre bilinci kazanmalarına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Başkan Sandıkçı; “Sıfır Atık çalışmaları kapsamında projelendirdiğimiz ‘Sıfır Atık Köyü’ projemizle; sadece atıklarımızı yönetmeyi değil, sürdürülebilir kalkınma ilkelerine uygun üretim yapılmasını da amaçladık.

Hayata geçirdiğimiz bu projemiz sayesinde; ilkokul ve ortaokul öğrencilerimize yönelik küresel iklim değişikliğini önleme çalışmaları; sera gazı azalımı çalışmaları, sıfır atık yönetimi çalışmaları yaparak onların çevre bilinci kazanmalarına katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

‘Döngüsel Ekonomi’

İlçedeki atıkların türlerine göre toplanarak geri dönüşüme kazandırıldığını aktaran Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı şöyle konuştu:

“Ayrıca bu amaç çerçevesinde; ilçede ‘Atık Getirme Merkezi’ kurduklarını ve pek çok farklı noktada ‘Atık Toplama Merkezi’ oluşturduk. İlçeye kazandırdığımız bu tesisler sayesinde; hem çevrenin temiz tutulduğunu hem de atıkların ayrıştırılarak hammaddeye dönüştürüldü.

Eko iklim

Bununla birlikte bu uygulamayı bütün evlere indirgemeyi hedefliyoruz. Böylece evlerdeki atıklar çöpe atılmadan önce ayrıştırılarak geri dönüşüm ürünü olarak değerlendirilmiş olacak. Ayrıca evlerdeki atıkları türlerine göre ayrıştıran ev hanımlarını ödüllendireceğiz.”

Farklı tür atıkların günümüz teknolojisiyle geri dönüşümle yeniden kazanılabileceğini dile getiren Başkan İbrahim Sandıkçı; bu tür uygulamaların yakın zamanda ilçe bazında daha da geliştirileceğini belirtti. Başkan Sandıkçı; özellikle ‘Döngüsel Ekonomi’ ya da ‘Yeşil Ekonomi’ olarak adlandırılan bu kavramın EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’nin en önemli gündem maddesi olduğunu sözlerine ekledi.

Ayrıca Canik Belediyesi tarafından; çocuklara çevre bilinci kazandırmak ve onları iklim değişikliğine karşı duyarlı kılmak amacıyla yayımlanan ‘Atık Dede’ adlı çocuk kitabı fuara katılan davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İklim Değişikliği zirvesine Canik damgası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!