Hisarcıklıoğlu : Samsun üretim kapasitesinde ilk üçte

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Şu an Samsun ülkemizde üretimi olan 4 bin sanayi ürününün 22'sinde Türkiye'de liderdir. Tam 87 sanayi ürününde üretim kapasitesi bazında Türkiye'de ilk üç arasında yer almaktadır" dedi.

Rifat Hisarcikoğlu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun’a bir otelde düzenlenen ‘Samsun İli Yatırım ve İhracat Zirvesi’nde yaptığı konuşmasına, Süper Lig’e çıkan Yılport Samsunspor’u tebrik ederek başladı.

Tarihi değiştiren ’19 Mayıs’ın arifesinde Samsun’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Rifat Hisarcıklıoğlu, “Samsun İstiklal Harbi’ni müjdeleyen şehirdir. Bugün başımız dik bir şekilde vatanımızda yaşayabiliyorsak Samsun’da doğan mücadele ruhunun burada yakılan istiklal meşalesi sayesindedir” dedi.

Rifat Hisarcikoğlu

Hisarcıklıoğlu : Tarihimizde ilk oldu

Samsun’un Yatırım ve İhracat Zirvesi ile doğru ve güzel bir adım daha attığını vurgulayan Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un AK Parti’den 1. sıra Samsun milletvekili adayı olarak gösterildiğine işaret ederek, “Kendisi bu toprakların yetiştirdiği bir isim. Onun gayretleri ve liderliğinde Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı pay tarihimizde ilk defa yüzde 1’in üzerine çıktı. Bu tarihimizde ilk defa oldu. Hep hedefimizdi, bir türlü gelememiştik” diye konuştu.

thumbnail
İlişkili Haber
Bakan Muş, Togg için Samsun’a yatırım istedi

Hisarcıkloğlu, “Sayın Bakanımızla birlikte, özel sektörümüz, oda ve borsa üyelerimiz yaptıkları ihracatla sadece miktarsal değil, oransal olarak da tarihi bir başarıya imza attılar. İnanıyoruz ki Sayın Bakanımızın ayağı Samsun’a da uğurlu gelecek. Samsun’un ihracattaki payı binde 6’lardan önce yüzde 1’e şimdi de yüzde 2’ye çıkacak. Yüzde 2’ye çıkması demek zenginlik, bereket, insanlara iş demek. Zaten Mehmet Muş şimdiden farkını icracı vizyonda Samsun’da göstermeye başladı” dedi.

Rifat Hisarcikoğlu

Hisarcıklıoğlu : Samsun yeni üretim merkezi olacak

Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun’un sanayiciler için yeni ihracat ve üretim merkezi olacağına inandığını belirterek, şunları dile getirdi:

thumbnail
İlişkili Haber
DEİK Başkanı Nail Olpak, Samsun’a dikkati çekti

“Merkezi konumu, tarım ve sanayiye uygun yapısı, ulaşım imkanları, lojistik merkezli limanıyla Samsun çok cazip yatırım imkanları sunmakta. Aynı zamanda hem Karadeniz’e hem Orta Anadolu’nun denize çıkış noktasıdır Samsun. Şu an Samsun ülkemizde üretimi olan 4 bin sanayi ürününün 22’sinde Türkiye’de liderdir. Tam 87 sanayi ürününde üretim kapasitesi bazında Türkiye’de ilk üç arasında yer almaktadır. Samsun’un ülkemiz ekonomisi için önemini ve değerini herkes görmeli ve bilmelidir. Samsunlu kardeşlerimiz de ecdattan aldıkları güç ve cesaretle geleceği şekillendirmeye Samsun’a değer katan çalışmalar yapmaya davam etmektedir.”

‘Son 10 yılda bu kentteki ihracatçı firma sayısı iki katına çıkarak 500’e ulaştı’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe de Türkiye’nin son yıllarda her alanda büyük mesafeler katettiğini, üretimde marka ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Mustafa Gültepe

Samsun’un fabrikaları ve OSB’leriyle geçen yıl 171 ülkeye 1,3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdiğini söyleyen Gültepe, şunları kaydetti:

“Türkiye’de toplamda 27 sektörümüz var. Diğer sektörlerimizin de bu rakamları yakalayacak potansiyelleri olduğunu biliyoruz. Samsun’dan toplamda 1400’e yakın farklı ürünün ihracı yapılıyor. Bu gerçekten çok büyük bir çeşitlilik. Ayrıca Samsun’a ihracatta ciddi bir ilgi olduğu görüyoruz. Son 10 yılda bu kentteki ihracatçı firma sayısı iki katına çıkarak 500’e ulaştı. Yakın gelecekte bu sayının ikiye katlanarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Bu şehrin ayrıca kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yoluyla güçlü bir lojistik altyapıya sahip olduğunu biliyoruz. Özellikle Samsun Limanı’nın çok geniş bir hinterlandı var. Buradaki lojistik merkezinin kente ayrı bir değer kattığının şahidiyiz. Türkiye’nin ulaşım koridorları adeta bu şehirle kesişiyor. Samsun’un özellikle Karadeniz ülkeleri pazarında ciddi bir potansiyeli var. TİM olarak biz de bu potansiyeli maksimum düzeye çıkarmak için çalışıyoruz.”

thumbnail
İlişkili Haber
Başkan Demir: Samsun’un çok önemli potansiyeli var

Zirveye, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Yusuf Ziya Yılmaz, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu ile çok sayıda iş insanı katıldı.

Hisarcıklıoğlu : Samsun üretim kapasitesinde ilk üçte

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!