Hava kirliliği hayatımızı riske atıyor

hava kirliliği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hava Kirliliği nedeniyle her yıl 7 milyon kişi hayatını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre her 10 kişiden 9’u kirli hava soluyor. Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, “Herkes üzerine düşeni yapmalı. Gerekli önlemleri almalı” dedi.

Hava kirliliği her geçen zaman içerisinde hayatımızı tehdit ediyor. DSÖ verilerine göre akciğer sağlığını tehdit eden unsurlardan biri hava kirliliği. Bu konuya dikkat çeken TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü hava kirliliğinin her yıl dünya çapında tahminen 7 milyon insanı öldürdüğünü söyledi.

Hava Kirliliği kanser türlerini tetikliyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Yılmaz, Dünya Akciğer Gününde açıklama yaptı.

Hava Kirliliği
TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, hava kirliliği ile ilgili konuştu.

Prof.Dr. Yılmaz şunları söyledi:

“Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri biliniyor. Hava kirliliği pek çok solunum yolu hastalığını ve özellikle akciğer kanseri gibi kanser türlerini tetikleyebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 10 kişiden 9’u yüksek oranda kirletici içeren hava soluyor.

Sağlığımızı bu denli tehdit eden kirlilik konusunda hükümetler, kurumlar ve bireyler üzerine düşeni yapmalı. Gerekli önlemleri almak adına ivedilikle harekete geçmeli. Birey olarak bizler hava kirliliğinin baş sorumlusu değiliz. Ancak, daha az yakıt tüketme, enerji kaynaklarını verimli kullanma gibi yöntemlerle bu konudaki önlemlere destek verebiliriz.”

Her yıl 8 milyon insan sigaradan ölüyor

Açıklamasında tütün konusuna değinen Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, dünyada her yıl 8 milyon insanın tütünden kaynaklanan nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

TÜSAD olarak, birçok akciğer hastalığının ana nedeni olan tütün ve tütün ürünleriyle mücadele konusunda sürekli uyarılar yaptıklarını hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“Tütün dumanının çoğu toksik ve kansere neden olabilen 4 binden fazla kimyasal içeriyor. Bu noktada sigaraya başlamamak ya da kullanılıyorsa da bırakmak, akciğer sağlığını korumanın ve iyileştirmenin en iyi yollarından biri. Tütün ürünlerini bırakmak, dumanın akciğere verdiği hasarı azaltmada etkin rol oynuyor.”

Tütünü bırakmak amacıyla kullanımı artan e-sigaralarla alakalı da uyarıda bulunan Ülkü Yılmaz bu tip cihazlardan solunan nikotinin akciğer dokusuna zarar verdiğinin ve akciğerler için tehlikeli olduğunun da altını çizdi.

Hava kirliliği
Hava kirliliği nedeniyle her 10 kişiden 9’u kirli hava soluyor..

TÜSAD, tütünün bırakılmasının ardından görülen olumlu değişiklikleri ise şöyle sıraladı:

  • Sigarayı bıraktıktan sadece 20 dakika sonra kalp atış hızı düşer,
  • 12 saat içinde kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner,
  • 2-12 hafta içinde dolaşım düzelir ve akciğer fonksiyonları artar,
  • 1-9 ay içinde öksürük ve nefes darlığı azalır,
  • 5-15 yıl içinde inme riski sigara içmeyenlerin seviyesine düşer,
  • 10 yıl içinde akciğer kanseri ölüm oranı, sigara içen birinin riskinin yaklaşık yarısına iner.
  • 15 yıl içinde kalp hastalığı riski sigara içmeyenlerinki kadar olur.

Hava kirliliği, sigara ve tütün ürünleri gibi nedenlerin insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, Kovid-19 salgınında da akciğerleri korumanın en etkin yolunun aşı olduğuna vurgu yaptı.

Hava kirliliği
Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri biliniyor.

Aşı en etkin mücadele yöntemi

Dünyada solunum hastalıklarında belirgin bir artış olduğunu ve ülkemizde de sağlık sistemine yük getirdiğini belirten Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen hastane yatışlarının tüm yatışların yüzde 13’ünü, bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ise tüm ölümlerin yüzde 11’ini oluşturuyor.

Oysa solunum hastalıklarının pek çoğu önlenebilir kategoride. Bu nedenle korunma yöntemlerini bilmek ve uygulamak çok önemli.

Grip, boğmaca ve pnömoni/zatürre gibi rahatsızlıkların yanı sıra, halihazırda devam eden COVID-19 salgınından da akciğerleri korumanın en etkin yolu aşı. Aşı olmak, pek çok akciğer hastalığı ile mücadele etmekte en etkin yol.”

Hava kirliliği hayatımızı riske atıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!