Hamile kadınlarda Covid-19 riski

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamile kadınlar üzerine yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde ölüm riski, Covid-19 olan kadınlarda, olmayanlara göre 22 kat daha yüksek.

Hamile kadınlar üzerine bir araştırma yapıldı. Oxford Üniversitesi Nuffield Kadın ve Üreme Sağlığı Departmanı araştırmacıları tarafından yapılan çalışma, Covid-19 olan hamile kadınlarla, olmayanların risk durumunu değerlendirdi. Dünya çapında 18 ülkede 2 bin 100’den fazla hamile kadın üzerinde yapılan araştırma, Covid-19’un daha önce tanınandan daha yüksek şiddetli anne ve çocuk komplikasyonlarını ortaya koydu.

Dünya çapında 18 ülkede 2 bin 100’den fazla hamile kadın üzerinde yapılan araştırma…

Yaşama Olasılığı Yüzde 50’den Fazlaydı

Oxford Üniversitesi Fetal Tıp Profesörü Aris Papageorghiou, “Gebelik sırasında Covid-19 olan kadınların gebelik komplikasyonları (erken doğum, preeklampsi, hastaneye yatış gibi), Covid-19’dan etkilenmeyen hamile kadınlara kıyasla yaşama olasılığı yüzde 50’den fazlaydı” dedi.

43 Hastaneden 2 Bin 100’den Fazla Hamile Kadın

Araştırmacılar, Covid-19 olan ve olmayan hamile kadınlar hakkında sağlam veriler toplayarak virüsün hamilelikteki etkilerini anlamaya çalıştı. Dünya çapında 18 düşük, orta ve yüksek gelirli ülkedeki 43 doğum hastanesinden 2 bin 100’den fazla kadının katıldığı ve kısa süre önce tamamlanan çalışmada aynı hastanede yatan virüs taşıyan ve taşımayan gebe kadınlar karşılaştırıldı.

Doğum sonrası dönemde ölüm riski, Covid-19 olan kadınlarda, olmayanlara göre 22 kat daha yüksek.

Çalışma sonucunu Profesör Papageorghiou şöyle açıkladı:

“Neyse ki, çok az anne ölümü oldu. Yine de, gebelik sırasında ve doğum sonrası dönemde ölme riski, enfekte olmayan gebe kadınlara göre 22 kat daha yüksek.”
Çalışma ayrıca, virüse karşı test pozitif olan annelerin çocuklarının yüzde 10’una yakınının doğum sonrası ilk birkaç günde testlerinin pozitif çıktığının altı çizildi.
Çalışma grubunda yer alan Oxford Üniversitesi Perinatal Tıp Profesörü José Villar ise, “En önemlisi, emzirmenin bu artışla ilgili olmadığı görülüyor. Bununla birlikte sezaryen ile doğum, enfekte bir yeni doğana sahip olma riskinin artmasıyla ilişkilendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Hamile kadınlar, enfekte olmaktan kaçınmak için elinden gelen her şeyi yapmalı.

Hamilelere de Aşı Yapılmalı

Çalışmayı grubunda bulunan Oxford Üniversitesi Üreme Tıbbı Profesörü Stephen Kennedy de şu sonuca vardıklarını belirtti:
“Artık anneler ve bebekler için risklerin pandeminin başlangıcında varsaydığımızdan daha büyük olduğunu ve bilinen sağlık önlemlerinin ne zaman olduğunu biliyoruz. Gebe kadınlar, enfekte olmaktan kaçınmak için elinden gelen her şeyi yapma ihtiyacı net olarak görülüyor. Aynı zamanda tüm hamile kadınlara aşı önerme durumunu da gözden geçirilmeli.”

Hamile kadınlarda Covid-19 riski

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!