Hal Kayıt Sistemi ile fahiş fiyatlar tespit ediliyor

Hal Kayıt Sistemi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hal Kayıt Sistemi ile tarladan sofraya fiyat uçurumu  tespit edildi.

Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulaması ile fahiş fiyatlar cep telefonu ile tespit edilebiliyor. Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda; Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü; Vergi Dairesi Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri zabıtalarından oluşan geniş denetim ekibi oluşturuldu.

Denetim ekipleri tarafından il genelinde ilgili kanun maddelerinin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde denetimler yapıldı. Düzenli olarak belirli aralıklarla yapılan denetimlerde; haksız fiyat artışları ve stokçuluk, KDV indirimlerinin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığına bakıldı.

Özellikle okul kantinlerinin denetimi, fiyat etiketi ile kasa fiyatının aynı olup olmadığı; toptancı hallerinin denetimi ile HKS ve ürün künye bilgileri üzerinden üretici; tedarikçi ve perakende işletmelere yönelik denetimler de gerek resen gerekse vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine aralıksız sürdürülüyor.

Halk Kayıt Sistemi

Hal Kayıt Sistemi mobil uygulaması

HKS, Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konuldu. Özellikle cep telefonlarına ya da tabletlere ücretsiz olarak kolaylıkla yüklenebiliyor. Bu mobil uygulamayla; vatandaşlar meyve ve sebzelerde; üretici, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış-satış fiyat bilgilerine hızlıca ulaşabiliyor.

Fahiş fiyatlar uygulamayla tespit ediliyor

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı; vatandaşlardan yaş meyve sebze alış-verişlerini yaptıkları işletmelerde meyve ve sebzelere ait ürün künye belgelerinin olup olmadığı kontrol etmelerini istedi. Ayrıca ürün künye belgelerinin olmaması halinde de Ticaret İl Müdürlüğümüze bildirmelerini söyleyen Vali Dağlı şunları ifade etti:

Hal Kayıt Sistemi

“Ürünlerdeki etiketlerde bulunan ürün künyelerine karekod okutularak bilgi sahibi olabilirler. Tüketilen ürünün nerede ve kim tarafından üretildiğini görebilirler. Ayrıca bunun dışında bir ürünün tarladan çıkış fiyatıyla tüketiciye ulaşana kadar oluşan fiyat farklılıkları hakkında bilgi sahibi olup; alış-verişlerine yön verebilir.

Vatandaşlarımızın bu konuda bilinçli olmalı ve aldığı ürünü kesinlikle uygulama ile takip etmelidir. Ekiplerimiz sürekli olarak denetimlerini yapıyor. Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından bazı işletmelerde yapılan ürün künyelerine ait karekod denetimlerinde; fahiş fiyat farkları tespit edildi.

Özellikle tarladan 2.31 TL’ye alınan bir limonun marketlere 7.50 TL’ye satıldığı tespit edildi. Bunun yanı sıra 7.74 TL’ye alınan bir ithal muzun marketlere 16.22 TL’ye satıldığına dair tespitler yapıldı. Bu çerçevede işlem yapılarak Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’na bildirildi” dedi.

Hal Kayıt Sistemi ile fahiş fiyatlar tespit ediliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!