Bizimle İletişime Geçin

Video

Hakan Karaali Tütün Eksperliğini anlattı

Tütün Eksperi Hakan Karaali, Bizim Kanaldaa Youtube kanalına konuk oldu.

Hakan Karaali, Bizim Kanaldaa Youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni‘ programına konuk oldu.

Mesleğe nasıl başladığını, zevkli yanlarını, tütün piyasasını anlattıı.

Tütün üretiminin geçmişten günümüze geldiği noktayı yorumladı.

hakan karaali

Hakan Karaali : Türkiye’nin her yerinden tütün fışkırıyordu

Karaali, “Türkiye’de 280 bin ton tütün üretiliyordu. Ülkenin her tarafından tütün ffışkırıyordu. Çok büyük üretim alanları vardı. Bugün öyle değil, 55 bin 60 bin tonlara düştü” dedi.

Tütün eksperliğinin birçok kişi tarafından bilinmeyen çok zevkli bir iş olduğunu da sözlerine ekledi. Gençlerin bu mesleğe ilgi göstermesi tavsiyeside de bulundu.

hakan karaali

Tütün eksperliği nedir?

Tütün eksperi, tütün üretilen işletmelerde üreticilere ait her çeşit sorunun giderilmesini ve soruların cevaplanmasını sağlayan kişidir. Üretimi yapılan tütünün standarda uygun olup olmadığının kontrolünü sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör
Okumaya Devam Edin

Video

İzzet Tekeli : Müziğe adanmış bir hayat

İzzet Tekeli

Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçısı İzzet Tekeli, hayatını müziğe adadı.

Hayatını müziğe adayan evli ve 3 kız çocuğu babası İzzet Tekeli, Bizim Kanaldaa Youtube kanalına konuk oldu. Anlat Hikayeni programında hikayesini anlatan İzzet Tekeli şunları söyledi:

“1982 yılında Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümünde okurken, lisede bir Türk Müziği Korosu kuruldu. Bu Türk Müziği Korusunu Ferruh Kuzey ve Faruk Şahin isimli iki ağabeyimiz çalıştırıyordu.

Küçük yaştan itibaren benim vakıf olduğum müzikal çalışma, mandolin ve flüt kursu ile sınırlıydı. Bu koroya girmemle birlikte Türk Müziği çalışmalarım başladı.

Daha sonra üniversite korosu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikte Yorumculuk Anabilim Dalında Prof.Dr. Olga Hasanova danışmanlığında Yüksek Lisans Master Programını bitirene kadar da devam etti.

1990 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, devlet korolarımızın sınavlarını iyi dereceyle kazanarak, 1990 yılından itibaren Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda ses sanatçısı ve solist sanatçısı olarak görev yapıyorum.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konvervatuarı döneminde Cavit Ersoy hocamızdan çok uzun seneler yararlandım. Halen hocalığımı yapmakta.

Bir dönem Devlet Klasik Türk Müziği korusunun şef yardımcısı olarak görev yaptım. Daha sonra Dr.Turgut Tokaç ile dini musiki üzerine çalışmamız oldu. İtalya’da şan üzerine eğitim aldım.”

İzzet Tekeli

Türk Müziğıi’nin ortaya çıkışı

“Türk Müziği Çin Seyyahlarının taş kitabelere yazdığı M.Ö. 3000 ile 5000 yılları arasında Türkler savaşa giderken aynı zamanda sazlarıyla otağı kurar meşk yaparlardı yazısı itibariyle çok köklü bir müziksel yapıya sahip” diyen İzzet Tekeli, şöyle devam etti:

“Türk Müziği, büyük bir deryaya sahip. Dünyada iki tane klasik müziğimiz var. Bir tanesi Batı Klasik Müziği, bir tanesi de Türk Klasik Müziği.

Klasik Türk müziğimizin kökeni çok eskilere dayanıyor.

bunun haricinde iki tane müziğin de çıkış yeri önce ibadethaneler sonra saraylar. Biz de bunun dışında bir de mehteran takımı dediğimiz askeri müziğimizle beraber çıkışımız var.

onun için çok kötlü bir müziğe sahibiz.”

İzzet Tekeli : Kültür Bakanı olmak istiyorum

Gelecekte Kültür Bakanlığı yapmak iestediğini ifade eden Tekeli, “Kültür Bakanlığı’nın yapması gereken kültür politikalsını oluşturmak istiyorum.

Bir başka hedefim ise ülkemizin kıymetli insanlarına müzik alanında yapılması gereken uluslararası müziğimizin uluslararası perspektife taşınma notasında birçok projem var.

Bunları hayata geçirmek istiyorum. Bir de çok kıymetli çocuklarımızın ortaya çıkarılması, iyi eğitim alması için bir akademik danışmak olmak istiyorum” dedi.

Okumaya devam et

Video

Vennas Akyol : Gerçek bir yaşam öyküsü

Vennas Akyol

Vennas Akyol; Dünyada ve Türkiye’de havayolu ikram şirketi işleten tek kadın patron

Vennas Akyol, 24 yıl önce Çarşamba Havalimanı’nda büfe işletmecisi olarak girdiği havacılık sektörüne dünyanın ve Türkiye’nin patronu kadın olan ilk havayolu ikram şirketini kurarak devam etti.

Vennas Akyol kurduğu şirket ile 2006 yılından bu yana başta THY olmak üzere bir çok havayolu şirketi, charter uçaklarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna ikram hizmeti vermeyi sürdürüyor.

İkramları hazırlayan mutfaktaki çalışanların tamamı ise kadınlardan oluşuyor. Sadece ikramların yüklenmesi ve ulaştırılması sürecinde erkek personel görev alıyor.

Vennas Akyol, başarı hikayesini şöyle anlattı:

“1998’de Samsun Çarşamba Havalimanı’nda işletmeler için ihaleye girip ilk olarak büfe açtım. 2000’li yıllarda kafe ihalesine girip kazandım. Havacılık çok hoşuma gitmeye başladı ve yiyecek-içecek sektörüne girmeye karar verdim. 2006 yılında havaalanındaki restoran ihalesini kazandım.

Vennas Akyol

Fotoğraflar Büyükşehir Belediyesi’nin yayın organız samsunedergi.com dan alınmıştır.

Şimdi çok şükür ki neredeyse her ilde bir havalimanına sahip bir potansiyelde ülkemiz. Ardından uçak ikramı vermeye karar verdim.

2006 yılında çok ciddi bir şekilde bu süreç başladı. Hakikaten çok uzun uğraşlar ve eğitimlerle ‘C grubu çalışma ruhsatını alıp uçak ikram işine başladık. 2022 yılındayız ve hala uçak ikram işini yapıyoruz.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer havayolu şirketleri, charter uçaklarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna da hizmet veriyoruz. Bütün Anadolu’daki tedariki soğuk zincir ile sağlıyoruz.

Çok keyif aldığım onur duyduğum bir iş uçak ikram işi. Havacılığın içinde tesadüfen böyle bir hikâye ile başladım. Bu işi çok severek yapıyorum. Bu maddiyatın dışında çok keyif alarak yaptığım bir iş.

Sadece Karadeniz değil, Kayseri, Malatya, Ordu, Sinop, Amasya, Anadolu’daki birçok ildeki havalimanlarına yüklemeyi yapıyoruz.

Çok geniş kapsamlı olan ve sadece uçak ikramını hazırladığımız bir mutfağımız var. Bize ikramlarla ilgili talep edilen listeler yaklaşık bir hafta öncesinden bildiriliyor. Yüklemeyi soğuk zinciri kırmadan çok özenli bir şekilde yapıyoruz. Bizden istenilen talep doğrultusunda hareket ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağına yüklemeler yapıyoruz. Bizden çok memnunlar ve bundan dolayı çok gururlu ve onurluyuz. Ne zaman ihtiyaç hissederlerse her zaman emirlerindeyiz.

Çok büyük ve güçlü uçak ikram şirketleri var tabii ki ama, Türkiye’de ve dünyada işletmecisi kadın olan hiçbir uçak ikram şirketi yok. Bu da benim için ayrıca bir gurur kaynağı.

İkramların hazırlanmasında mutfağımızda tamamen kadınlar çalışıyor. Erkek personel sadece yükleme ve yüklenen ikramın teslimat sürecinde yer alıyor.

Vennas Akyol

Vennas Akyol : İkram mutfağının hepsi kadın personel

Biraz ayrımcılık yapıyor gibi olmayı da istemiyorum ama, kadınlardaki sorumluluk duygusu çok yüksek. Biz kadınlar aynı anda 3-5 işi yapıp aynı anda 3-5 şeyi düşünebilen bir beyne ve yüreğe sahibiz.

Tabii ki erkekler mutfakta çok başarılı ama ikram işi çok dikkat gerektiren, detayları çok olan bir iş. Kadınlar küçük küçük şeyleri santimli daha minimalize emekle yaparlar.

O yüzden de mutfakta kadınla çalışmak beni daha çok mutlu ediyor, çünkü titiz davranılması gerekiyor. İkram işinde en ufak bir hataya yer yok.

Bir restoran işletiyorsanız, yapılan bir hata sonrasında mutsuz olan müşterinizden özür dilersiniz, hesap almazsınız, bir şekilde hatanızı telafi edebilirsiniz ama, uçak ikram işi böyle bir şey değil.

Bu çok önemli, çok ciddi sorumlulukları olan ve yükü çok ağır bir iş. Orada yaptığınız bir yanlışın bedelini ödeyemezsiniz. O yüzden çok daha dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle ikram mutfağının hepsi kadın personelden oluşuyor.

Birçok kadının bir fikri ve yapmak istedikleri var belki ama iş dünyasına ilk adımı atma noktasında yeterli cesareti kendilerinde bulamayabiliyor. Bu anlamda kadınlara neler söylemek istersiniz?

Vennas Akyol : Küçücük bir büfe ile başladım

Havacılık alanı benim vazgeçemeyeceğim bir şey. Ayaklarımın yere basmasındaki en kıymetli şey. Havaalanı sayesinde ben bu noktaya geldim, o bana güç verdi. Küçücük bir büfe ile başladım ama havaalanın içindeydi.

Oradaki minnet başka bir şey. Onun için havacılık sektörü çok kıymetli benim için, çok onur duyduğum bir sektör. Ülkemizde neredeyse her bir şehire bir havalimanı yapılıyor.

Bunlar çok ciddi yatırımlar. Dışarıdan bakıldığında ‘Ne var bu yatırımda’ deniyor ama işin içinde olunca öyle denmesi biraz haksızlık oluyor. Havacılık sektörü çok büyük bir ivme kazandı.

Hayalim bir gün Samsun Çarşamba Havalimanı’nın kapısında ‘Ven Air’ yazmasıyla ilgili bir hayal. Ben istiyorum, gerisini Allah bilir. En büyük hayalim bu. Hayallerin sınırı olmamalı. Hayallerinizi kısıtlarsanız ömrünüz biter.”

Okumaya devam et

Video

Yücel Uyar : Türkiye’nin en iyi altyapı tesislerine sahibiz

Yücel Uyar

Yücel Uyar, altyapı yatırmlarına değindi. Başkan Yüksel Yıldırım’a teşekkür etti.

Yılport Samsunspor Futbol Akademi Direktörü Yücel Uyar, Kanaldaa’ya konuk oldu. Kanaldaa Youtube’da Kırmızı Saha programına konuk olan Uyar, altyapının önemine vurgu yaptı.

Yücel Uyar

Yücel Uyar bu sorulara cevap verdi

 • Altyapı nedir?
 • Samsun özellikle son dönemde Yüksel Yıldırım başkanlığında altyapı ayrı bir önem veriyor. Bu yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 • Altyapı noktasında biz bu işin neresindeyiz? Emekleme dönemi mi, gelişim dönemi mi, nasıl tarif edersiniz?
 • Profesyonelleşme anlamında, ülkemizdeki altyapı tesis ve çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Neler önerebilirsiniz?
 • Alt yaş milli takımlarına gönderdiğiniz oyuncular da var. Kulübün altyapı organizasyonuyla ilgili neler söylersiniz?
 • Altyapı oyuncularının gelişim aşamalarında genel olarak karılaştıkları zorlukları aktarır mısınız? Size göre, profesyonelleşme sürecinde en çok dikkat etmeleri gereken hususlar nelerdir?
 • Veliler, aileler işin ne kadar içinde?
 • A takımla nasıl çalışıyorsunuz? Bağınız nasıl?
 • Mevcut yönetim altyapıya gerçekten önem veriyor. Herkes sizden yeni Serkanlar, Cenkler, Celiller, Ercanlar bekliyor. Altyapı buna hazır mı?
 • Son olarak altyapı hocaları için neler söylersiniz? Bu noktada yeterli potansiyele sahip miyiz, yeterli miyiz?

Gençlere önem

Altyapıdan A Takım’a, tesislerden gelişim liglerine kadar bir çok konuda önemli mesajlar verdi.

Polat Yaldır, Yunus Emre Çif, Ali Kılıç, kaleci Ali Taha ve Muhammet gibi genç oyuncuların gelişimine dikkat çekti.

Genç oyuncuların daha fazla süre alması gerektiğine vurgu yaptı.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

  Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.