Güven endeksi inşaat sektöründe azaldı

Güven endeksi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güven endeksi eylül ayı verilerine göre inşaat sektörü bir önceki aya göre yüzde 0.7 azaldı. Hizmet ve perakende sektörü ise arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı güven endeksi verilerini açıkladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, hizmet ve perakende sektöründe arttı. İnşaat sektöründe ise azaldı.

Hizmet sektöründe ağustos ayında 116.1 iken, eylülde 1.5 artarak 117.8’e yükseldi. Hizmet sektöründe geçen aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi yüzde 3.5 artarak 120.1 oldu.

Güven endeksi verileri
Güven endeksi eylül ayı verilerine göre perakende ve hizmet sektörü artış gösterdi.

Güven endeksi perakende sektöründe arttı

Ayrıca perakende ticaret sektöründe ise eylül ayında yüzde 4.8 artarak 115.6 oldu. Bunun dışında mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 5.8 artarak 90.7’e çıktı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi de yüzde 5 artarak 130.1 olarak kayıtlara geçti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü de ağustosta 92.4 iken, eylülde yüzde 0.7 azalarak 91.8 değerini aldı.

güven endeksi verileri
İnşaat sektörü bir önceki aya göre geriledi.

Ayrıca, inşaat sektöründe geçen aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 0.04 artarak 83.1 oldu. Özellikle gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 1.3 azalarak 100.5’e geriledi.

Merkez Bankası’ndan açıklama

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) imalat sanayi ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1765 iş yeri tarafından eylül ayı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtların toplulaştırılarak değerlendirildiği bildirildi.

Güven endeksi verileri
TCMB imalat sanayi ile ilgili açıklama yaptı.

Anket sonuçlarına göre, imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, eylülde bir önceki aya kıyasla 1 puan artarak yüzde 78.1’e ulaştı.

Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA) 1 puan artışla yüzde 77.8’e yükseldi.

Güven endeksi inşaat sektöründe azaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!