‘Güçlü kadınlar’ için Çekya buluşması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Güçlü Kadınlar İçin Sivil Toplum Diyaloğu Projesi’ paydaşları; ‘kadın dostu kent ve kadın hakları’ konusunda bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ‘Güçlü Kadınlar İçin Sivil Toplum Diyaloğu Projesi paydaşları Çekya’da buluştu. Buluşmaya; Bizde Varız Derneği (Türkiye), Gender Studies (Çekya), Estonian Disabled Women’s Association (Estonya) ve Lithuanian Women’s Society (Litvanya) kuruluşlarını temsilen 37 kişi katıldı.

Güçlü kadınlar

Yaşar Yeğen’den Türkiye sunumu

Prag’da gerçekleştirilen organizasyonun ilk gününde; Proje Koordinatörü Yaşar Yeğen, ‘AB adayı Türkiye’ başlığı altında konferans verdi. Koordinatör Yeğen, ayrıca katılımcılara Türkiye’nin AB serüveni ve adaylık sürecine dair bilgilendirme yaptı. Yeğen, daha sonra katılımcılardan gelen sürece dair sorularını da yanıtladı.

Deneyimler paylaşıldı

İkinci gün ise; ‘Kadın Dostu Kent ve Kadın Hakları’ başlığı altında; 4 ülkenin katılımcıları ülkelerindeki çalışmalardan örnekler vererek deneyim ve bilgi paylaşımı yaptı. Organizasyonun üçüncü günü ise saha çalışmalarına ayrıldı. Bu bağlamda Prag Belediyesi’nde de bir dizi görüşme gerçekleştirildi.

Güçlü kadınlar

Sırada Estonya ve Litvanya var

Güçlü Kadınlar İçin Sivil Toplum Diyaloğu Proje Koordinatörü Yaşar Yeğen; özellikle 15 ay süreli projenin Türkiye ve Çekya ayağını tamamladıklarını, ilerleyen dönemde Estonya ve Litvanya’da da toplantı ve etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.

Ana hedef : Güçlü Kadınlar

Kadınların toplum içindeki konumların güçlendirilmesini hedefleyen proje; Türkiye ve AB üyesi devletlerin sivil toplum kuruluşları arasında bilgi alışverişini ve sürdürülebilir iş birliği geliştirmeyi hedefliyor.

Kadın dostu kent uygulamaları

Ayrıca proje tamamlandığında, AB’yi Türkiye’ye, Türkiye’yi AB kamuoyuna anlatma; yerel yönetimlerde kadın e-platformunun kurulması; yerel yönetimlerin ve yerel sivil toplum kuruluşlarının ‘kadın dostu kent uygulaması’ konusunda bilgi sahibi olması; kadın dostu kent uygulaması ile sivil toplum kuruluşlarında ‘engelli kadın’ yaklaşımı konularında ilerleme kaydedilmesi amaçlanıyor.

‘Güçlü kadınlar’ için Çekya buluşması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!