Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Göçmen sayısı ve vatandaşlık talebi patladı!

göçmen

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) verilerine göre 2020’de uluslararası göçmen sayısı 281 milyona ulaştı. Bunların küresel nüfus içindeki yüzdesi ise yüzde 3.6 olarak kayıtlara geçti.

Dünyada, ülkelerinden ayrılarak alternatif yaşam kurmak isteyenlerin sayısındaki yükselişin artarak devam ettiğini ifade eden Antroya Danışmanlık ve Hukuk Bürosu Vatandaşlık ve Göçmenlik Hukuku Uzmanı Av. Emre Aslan,

”Farklı ülkelere göç etmek ve orada yeni bir hayat kurmak isteyenlerin bireylerin profesyonel hukuk desteği almalarını gerektiğinin” altını çizerek önemli açıklamalarda bulundu.

Her ülkenin kendine özel mevzuatı var! Profesyonel destek şart!

Dünyada yaşanan gelişmeler ışığında farklı bir ülkeye yerleşmek isteyen birçok kişi göçmenlik hukuku uzmanlarının kapısını çalıyor.

Av. Emre Aslan, her ülkenin kendine özel mevzuatı olduğuna ve adımların da bu kurallara göre atılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bulunulan ülkeden farklı bir ülkeye taşınmak ve orada yaşam kurmak isteyen kişilerin mutlaka alanında deneyimli bir uzmandan yardım alması gerektiğini söyleyen

Av. Emre Aslan, bu sayede gidilen yerde hem yasal hem de kalıcı bir şekilde yaşama şansının elde edilebileceğini belirtti.

İnsanlar pek çok nedenle göç etmek istiyor

Kişilerin maddi sorunlar, ailevi durumlar, eğitim, farklı ülkelerde iş bulma umudu, rahat yaşam gibi pek çok sebep ile göç etmek istediklerine dikkat çeken Av. Emre Aslan, ülkelerin bu sebepleri her başvuru için ayrı titizlik ve dikkatle değerlendirdiğini belirtti.

Göçmen

Av. Emre Aslan, “Yaşanılan ülkeden farklı bir coğrafyaya yerleşilmek isteniyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır.

Eğitim temelli, aile temelli, istihdam temelli, yatırım ve ticari amaçlı göçmenlik başvuruları yapılabilir ve sonunda vatandaşlık almak istenebilir.

Kaldı ki göç edilen ülke makamları da bu sebeplerden bazılarını mutlaka duymak isteyecek ve adaya bu konularda birçok soru yöneltecektir.

Doğru bir başvuru süreci geçirilir ve gidilmesi hedeflenen ülkenin mevzuatına uygun şekilde başvuru belgeleri düzenlenirse mümkün olan en az sorun ile göçmenlik hakkı elde edilebilir” dedi.

Göçmen vizesinin türleri var

Göçmenlik ve vatandaşlık almanın profesyonelce yönetilmesi gereken bir süreç olduğuna vurgu yapan Av. Emre Aslan, göçmenliğin de kendi içerisinde farklı türleri ve alt başlıkları bulunduğunu söyledi.

Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göçmenlik vizesinde farklı türler vardır. Kişinin hangi amaçla göç ettiği oldukça önemli.

Gidilmek istenen ülkeye yatırım yapılacaksa buna göre sınıflandırılan vizelere başvuru yapılabilir ve belirli şartlar sağlandıktan sonra vatandaşlık alınabilir.

Her ülkede yatırımın karşılığında alınan vize ve vatandaşlığın belirli şartları ve prosedürleri bulunmaktadır. İşte tam burada göçmenlik hukuku uzmanlığı devreye giriyor.

Çünkü mevzuatta geçen ve kişinin yapacağı yatırımın boyutu o ülkedeki sınırı tutup tutmadığına kanunun ilgili maddesine bakarak karar verebiliyoruz.

Ayrıca başkaca ek yükümlülüklerin olması halinde mümkün olan en kısa sürede tüm diğer bu yükümlülükleri yerine getirmek için gereken her türlü iş ve işlemi gerçekleştiriyoruz” dedi.

göçmen

Türkiye’de b Göç İdaresi ilgileniyor

Türkiye, sosyo-ekonomik ve politik konumu itibari ile birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Türk vatandaşlığı almak isteyen kişilerin Göç İdaresi Başkanlığı’na bizzat başvuru yapmaları ve başvuru gerekçelerini açıklamaları gerekiyor.

Bunun için de göçmenlik hukuku uzmanlarına danışılması gerektiğini açıklayan Av. Emre Aslan, mevzuatın uzman olmayan kişilere karmaşık gelebileceğini dile getirdi.

Aslan, “Türkiye son dönemlerde farklı ülkelerden göç alan ve göçmenlik hususunda oldukça popüler bir ülke konumuna yükseldi. Bunda başvuru sahiplerine cazip koşullar sunması da son derece etkili oldu.

Bu alanda çalışan hukuku büroları ciddi anlamda yoğunluk yaşamaya başladı. Yapılan başvuruların başarılı olması ve istenen şekilde sonuçlanması için bizler sürekli olarak çalışıyoruz.

Herhangi bir uzmandan görüş alınmadan yapılan başvurular başarısız olabiliyor. Bu nedenle mevzuata uygun bir başvuru ile sonuç alınması için uzman hukukçular ile görüşülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör
Okumaya Devam Edin

Gündem

Samsun YEDAŞ’ta yeni yönetim

Genel merkezi Samsun olan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (YEDAŞ) Yunus Emre Bilgi, ‘genel müdür’ olarak atandı,

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta 3,5 yıldır genel müdür olarak görev yapan Hasan Yasir Bora’nın bu görevi 1 Aralık 2022’de halen YEDAŞ’ta dağıtım direktörlüğü görevini yürüten Yunus Emre Bilgi’ye devredeceği açıklandı.

Bora’nın YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak grupta çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Samsun’dan büyüyen firma

Bora bu değişiklikten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “3,5 yıldır başarılı bir şekilde çalışan ekibimizdeki bu bayrak değişimi ve atamaların YEDAŞ’ın bundan sonraki adımları için çok sevindirici olduğu ve takım oyunun en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini göstermektedir” dedi.

Samsun

Hasan Yasir Bora, YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam edecek. (Fotoğrafta)

Yeni nesil enerji şirketi

Genel müdürlük görevini devralacak olan Bilgi, ‘Kesintisiz, Kaliteli ve Sürdürülebilir Enerji’ sloganıyla yolculuğuna başlayan YEDAŞ’ı ulusal ve uluslararası arenada markalaştırmayı amaçlanıyor.

‘Müşterilerine, yönetimine, çalışanlarına, topluma ve tedarikçilerine’ ise şu mesajı verdi: “Tüm paydaşlara değer katarken, sektöre yön veren yeni nesil enerji şirketi olacağız.”

Bilgi’den boşalan dağıtım direktörlüğüne, YEDAŞ’ta müşteri teknik hizmetleri koordinatörü olarak görevini sürdüren Ümit Yaşar Kışla atanırken, Cihangir Gençoğlu ise yatırım ve tesis direktörlüğü görevine getirildi.

Yunus Emre Bilgi kimdir?

Yunus Emre Bilgi, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan Bilgi, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana YEDAŞ’ta dağıtım direktörü olarak görev yapıyordu.

Okumaya devam et

Gündem

OMÜ işçileri grev kararı aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) çalışan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, üniversitede grev yapılıp yapılmaması için sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylamada ‘grev’ kararı çıktı

Samsun’da aylardır OMÜ ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi arasında çözüme kavuşturulamayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin çözümsüzlük ile sona ermesi sonrası, sendika grev kararı aldı.

Üniversitenin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Samsun İŞKUR Müdürlüğü’nün kurduğu ‘grev oylaması sandığı’nda toplam 532 oy kullanıldı. Yapılan oylamada 438 evet oyu çıkarken, 94’de hayır oyu çıktı.

OMÜ’de işçi iradesi sandığa yansıdı

Oylama sonrasında greve gidilmesi yönünde karar çıkarken Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, yapılan oylama ile ilgili açıklama yaptı.

Sayın, “Bize önerilen yüzde 5’lik bir zammın aslında ülkenin, yönetiminde de halka sunulanla aynı olduğunu, bir anlamda görmüş olduk.

Burada hem yüzde 5’lik zam, hem de çalışma koşullarımız anlamında gerçekten zor koşullarda çalışan, işçi arkadaşlarımızın hem çalışma koşullarının düzeltilmesi, hem de yaşamsal, ihtiyaç olan ekonomik durumun iyileştirilmesi için bir yola çıkmıştık.

Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi.

OMÜ

Suç rektörde değil daire başkanlarında

OMÜ’de toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve sendika olarak grev kararı almaları ile ilgili daire başkanlarını suçlayan sendika başkanı Tarık Sayın, ayrıca şunları dile getirdi:

“Süreci buraya getiren, OMÜ Rektörü hocamız Yavuz Ünal değil. Rektör hocamızın altında çalışan, daire başkanları bu süreci, buraya getirmiştir.

Çünkü biz ilk gün üniversitenin kapısından içeriye girdiğimizde, şunu gördük, biz iyi niyetli olarak gelmiştik buraya hatta ellerimizde çikolatalarla gelmiştik.

Ama ilk uğradığımız kapıda sendikacılardan nefret ettiklerini söyleyen daire başkanlarıyla karşılaştık.

Ama biz hiçbir zaman sağduyulu yapımızı kaybetmedik. Her zaman onlara karşı sıcak yaklaşımla hareket ettik.

Fakat üniversitede her zaman şu vardı, geçmişten beri gelen çarpık düzen ve geçmişten gelen çarpık bir sendikal anlayış, burada işverenin her istediğini yapabileceği, istediğini değiştirebileceği noktadaydı.

Biz burada işçilerin iradesi olmadan, hiçbir şeyin değişemeyeceğini, hiçbir şeyin dönüştürülemeyeceğini, yönetime bir anlamda bu sandıktan çıkan sonuçlarla anlatmış olduk.”

OMÜ

28 Kasım’ın ‘greve çıkma’ günü olacağını ifade eden Sayın, “Eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız.

Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası Şube Sekreteri Buket Özden de yaptığı açıklamada, “30 Haziran 2022 tarihinde biten sözleşmemiz ile ilgili yönetimle görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Fakat işçi arkadaşlarımızın lehine istediğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi anladık. Beraberinde gelen 4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Raylı Sistem İşletmecileri Samsun’da buluştu

Raylı Sistem İşletmecileri

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD), 11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’nı Samsun’da gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş.’ nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya 8 ilden metro ve tramvay işletmecisi kurum yöneticileri katıldı.

Kent içi raylı toplu taşımacılık hizmetlerinin halkın yaşam kalitesine, çevreye, sağlığa, hareketliliğe ve ekonomik kalkınmaya katkısını güçlendirmek amacı taşıyan TÜRSİD, bu kez Samsun’da toplandı.

11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’na Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Beler’ in yanı sıra Metro İstanbul, Ankara EGO, İzmir Metro, Kocaeli-Ulaşım Park,

Eskişehir Estram, Bursa Burulaş A.Ş. Kayseri Ulaşım A.Ş. ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nden raylı sistem işletmecisi şirket ve idarelerin departman yöneticileri büyük ilgi gösterdi.

Raylı Sistem İşletmecileri

Raylı Sistem İşletmecileri yenilikleri paylaştı

İşletmeci kuruluşların metro ve tramvayların emniyet sistemlerine ilişkin doküman sunumu yaptığı toplantıda periyodik sağlık, psikoteknik ve psikotrop içerik periyodu ve uygulamasının yanında hat açılışı ile birlikte işletmelerde oluşturulması gereken minimum doküman listesinin belirlenmesi konuları da ele alındı.

Kurumlar işletme bazında yaşadığı gelişmeleri, yenilikleri ve tecrübeleri paylaştı. Kent içi raylı sistemlerde kaza araştırmaları ve emniyet yönetmeliğiyle ilgili çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.