Gıda ve Tarım Örgütü’nden plastik uyarısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre dünya tarım ve hayvancılık sektörü; yılda 12.5 milyon ton plastik kullanıyor.

Gıda ve Tarım Örgütü; (FAO) tarımda plastik kullanımının en önemli çevre sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

Özellikle sera kaplamasından, yem balyalarına, ormancılıktan, kültür balıkçılığına kadar her alanda plastik olduğunun vurgulandı.

Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre; dünya tarım ve hayvancılık sektörü yılda 12.5 milyon ton plastik kullanıyor.

Özellikle bu rakam dünyada yıllık plastik tüketiminin sadece yüzde 3.5’i. Ayrıca tarımda plastik kullanımının toplam plastik tüketiminden daha hızlı artması endişe verici.

Gıda ve Tarım

Gıda ve Tarım Örgütü : 5 yılda oran artacak

Financial Times’ın haberine göre; tarımda kullanılan plastiğin geri dönüşüm oranları da çok düşük. Özellikle çevre ve sürdürülebilirlik konusunda hassas olan ülkeler arasında sayılan İngiltere’de bile gıda ambalajı dışında tarım için kullanılan plastiğin sadece yüzde 30’u dönüştürülebiliyor.

5 yıl içinde bu oranın yüzde 70’e çıkartılması hedefleniyor. İngiltere merkezli “Green Tractor Scheme” adlı inisiyatif ise daha iddialı bir hedef koydu:

2030’a kadar tarımda kullanılan tüm plastiğin geri dönüşümlü hale getirilmesi. Kanada’da ise Cleanfarms adlı inisiyatif 2010’dan bu yana bin 600 toplama merkezi kanalıyla 47 bin 100 tondan fazla tarım plastik atığı topladı.

Toplanan atıkların çoğu plastik kasalar, tahıl torbaları, silaj denkleri için kullanılan ince plastik malzemeler. Dönüştürülen plastik Birleşik Krallık hükümeti de plastik kullanımını mali yaptırımlarla azaltmaya çalışıyor.

Gıda ve Tarım

Toplanan atıkların yarısı su ve çamur

Ülkede geçen Nisan ayından bu yana, en yüzde 30’u geri dönüşümden kazanılmamış plastik ambalajlara ek vergi uygulanıyor. Tüm bu çabaların en zor kısımlarından biri, atık plastiklerin toplanması.

Çiftliklerden atık toplama işiyle uğraşan Mark Webb zorluğu şöyle anlatıyor:

“Bir çiftliğe satılan plastiği, bir kat ağırlaşmış olarak geri topluyorsunuz. Toplanan atıkların ağırlığının yarısı su ve çamurdan oluşuyor.

Geri dönüşüm merkezlerinde bunların önce yıkanıp, arındırılması gerekiyor.Tonajın artması ve temizleme işlemi maliyetleri artırıyor.”

Dönüştürülen plastikler genellikle çit yapımı, drenaj sistemi parçaları ve yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gıda ve Tarım Örgütü’nden plastik uyarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!