Geri dönüşüm sayesinde ağaçlar kesilmekten kurtuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geri dönüşüm yatırımları ile dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi; 3 yılda 30 bin 105 ton atık topladı. Bu sayede 319 bin ağaç kesilmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Projesi başlatıldı. Bu kapsamda Samsun Büyükşehir Belediyesi; tüm bina ve yerleşkelerine sıfır atık kumbaraları yerleştirerek atıkları kaynağında ayrıştırdı.

Ardından çevre kirliliğinin önlenmesi başta olmak üzere; bertaraf tesislerinin ömrünün uzatılması, atık oluşumunun azaltılması, gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevre bırakılması ve ekonomiye katma değer sağlanması bakımından yaptığı çalışmalarla tüm yerel yönetimlere örnek oldu.

Daha sonra da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne başvuru yapıldı. Büyükşehir Belediyesi başvurunun ardından Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı.

Geri dönüşüm
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğrafta)

Atıklar ekonomiye geri kazandırıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası başta olmak üzere; 11 birimi ile Sıfır Atık Belgesi’ne sahip oldu. Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı mayıs ayından bugüne kadar 30 bin 105 ton değerlendirilebilir atığı ekonomiye kazandırdı.

Geri dönüşüme kazandırılan 18 bin 787 ton kağıt ile 319 bin ağaç, 7 bin 37 ton plastik ile 18 bin metreküp petrol, 2 bin 865 ton cam ile 2 bin ton cam hammaddesi, 1411 ton metal ile bin 856 ton metal hammaddesi, 75 bin metreküp depolama alan tasarrufu ve 526 bin metreküp su tasarrufu sağlandı.

Başkan Demir: Şehri imar ederken çevreyi ihmal etmiyoruz

Şehri imar ederken, çevreyi de ihmal etmediklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şöyle dedi:

Geri dönüşüm
Geri dönüşüm proöeleriyle Büyükşehir Belediyesi binlerce ağacı kesilmekten kurtardı.

 

“Bizler belediye olarak şehrimizi imar ederken ve kenti daha konforlu hale getirmeye çalışırken; elbette çevreyi de ihmal edemeyiz. Özellikle gelecek kuşakların üzerinde sorumluluğumuz var.

Doğa ve çevreye olan duyarlılığımızdan asla taviz vermeden geleceğe daha yaşanabilir bir Samsun bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Büyükşehir bünyemizdeki hizmet binalarımızda da çevreci bir felsefe ile duyarlılık gösteriyoruz. Şehrimizdeki kaynakların verimli kullanılması; israfın önlenmesi, atık oluşumunun önlenmesi ya da minimize edilmesi ve oluşan atığın toplanarak geri kazanımını sağlamak adına çalışmalarımız devam edecek.

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar 30 bin 105 ton değerlendirilebilir atığı ekonomiye kazandırdık. Ayrıca geri dönüşüme kazandırdığımız 18 bin 787 ton kağıt ile 319 bin ağacın kesilmesini önledik.

Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 11 birimimiz; Sıfır Atık Belgesi’ne sahip oldu. Tüm birimlerimize bu belgeyi kazandıracağız. Tüm hedefimiz gelecek nesillerimize yemyeşil nefes alınabilir bir Samsun bırakmak.” 

Geri dönüşüm sayesinde ağaçlar kesilmekten kurtuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!