Geri dönüşüm ile büyük tasarruf

Geri Dönüşüm
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geri dönüşüm ile ağaçlar kesilmiyor, binlerce metreküp su tasarrufu sağlanıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından; günlük 1000 ton evsel atık toplanıyor. Bunlar daha sonra Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’na getiriliyor. Burada iş makineleri ile paletlere yüklenen atıklar ayrıştırılıyor. Özellikle metal, cam, plastik, naylon, kağıt, karton olarak sınıflandırılıyor. Bu sayede türlerine göre ayrıştırılan ambalaj atıklar; geri dönüşüm tesislerine gönderilerek yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Geri dönüşüm ile su tasarrufu

Özellikle çevre kirliliğinin önlenmesi, bertaraf tesislerinin ömrünün uzatılması; atık oluşumunun azaltılması ve ekonomiye katma değer sağlanması bakımından yapılan çalışmalar örnek oluyor.

Geri Dörüşüm

31 bin 670 ton ambalaj

Büyükşehir Belediyesi; Ana Hizmet Binası, SASKİ, Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı (AKOM), İtfaiye Daire Başkanlığı Binası; Makine İkmal Daire Başkanlığı, Bafra Otogar Binası, Kültür A.Ş., Samsun Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası; Çarşamba Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, SAMULAŞ A.Ş., Sanat Merkezi Binası olmak üzere toplam 12 adet birimi ile Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi’ne sahip. 2019 yılı Mayıs ayından bugüne kadar 31 bin 670 ton ambalaj atığı ekonomiye kazandırdı.

Mustafa Demir
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğrafta)

319 bir 500 adet ağaç…

18 bin 825 ton kağıdın geri dönüşümü ile 319 bin 500 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı. Ayrıca 8 bin 125 ton plastik ile 20 bin 500 metreküp petrol; 3 bin 80 ton cam ile 2 bin 200 ton cam hammaddesi, bin 640 ton metal ile 2 bin 100 ton metal hammaddesi ve 527 bin metreküp su tasarrufu sağlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; özellikle ambalaj atıklarının geri dönüşüm işlemi ile ekonomiye kazandırıldığına vurgu yaptı.

Başkan Demir; “Günlük toplanan ortalama 1000 ton evsel atığın, plastik, cam, metal ve kağıttan oluşan 40 tonluk kısmı geri kazandırılıyor. Ayrıca çürütülen organik atıklar; metan gazına dönüştürülüyor. Ayrıca metan gazından da elektrik enerjisi üretiyoruz. Biyogaz tesisimizde kompost gübre yapılması çalışmalarımız da sürüyor” dedi.

Geri dönüşüm ile büyük tasarruf

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!