Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Gençler ne tür müzikler dinliyor… Tercihleri hangi yönde ?

Gençler

Gençler ne tür müzikleri tercih ediyor. Çocuk şarkılarının eğitimdeki yerine daha önce kısa da olsa değinmiştik. Gelin şimdi lise dengi genç arkadaşlarımız ne dinliyor? Bir bakalım ayrıca bu yazımızda genç arkadaşlarımızdan bir isteğimde olacak. Yazımızın son bölümündeki yorum kısmına dinlediği eserleri ve sanatçıları yazmaları… Haydi başlayalım.

Dünyada popüler kültür özellikle 20-35 yaş gurubunu etkilemekte, rock, hipop, cazz, elektronik müzik ve DJ performanslar

Müzik türlerine hadi beraber bakalım;

Dünya genelinde 8.3 milyon dinlenme ile Porto Riko’lu rapçi Bad Bunny Spotify oldu. Özellikle gençler arasında 2020 yılının en çok dinlenen sanatçı listesinin başında yer aldı. Bad Bunny’nin ardından Drake geldi. 2020 yılında dünyada en çok dinlenen üçüncü sanatçı J Balvin oldu. Dördüncü sıraya yerleşen Juice WRLD’ü ise The Weeknd takip etti.

Gençler hangi müzikleri dinliyor

Gençler arasında en çok tercih edilen sanatçılardan biri de J Balvin.

Türkiye’de 2020 yılının en çok dinlenen sanatçısı üste üste üçüncü kez Ezhel oldu. İkinci sıraya yerleşen Sezen Aksu, tek kadın ve tek pop sanatçısı olarak yer aldı. TOP 5’te Murda, en çok dinlenenler arasında üçüncü sırayı aldı. Ayrıca listede Sagopa Kajmer dördüncü, Patron ise beşinci sıraya yerleşti.

Türkiye’nin TOP 10 sanatçı listesinde rap müziğin ağırlığı hissedildi. Pop müzikte Sezen Aksu’nun yanı sıra, Zeynep Bastık ve Emir Can İğrek gibi isimler de listesindeki yerini aldı.

Yüz Yüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi indie gruplar da 2020 yılında Türkiye’nin en çok dinlenen 10 sanatçısı arasında yer aldı. Özellikle TOP 10 listesindeki sanatçıların tamamı Türk sanatçılardan oluştu.

En çok dinlenen müzik gruplarında ise gerek sanatçı sayısı gerekse dinlenme oranı açısından 2020 yılında yükselişe geçen indie müzik türü dikkat çekti. Özellikle gençler arasında 2020 yılının en çok dinlenen 10 müzik grubu arasında 5 indie grubu yer aldı.

Gençler hangi müzikleri dinliyor

TOP 10 listesinde kimler var. En çok hangileri dinleniyor?

Müzik türleri neler mi?

Rock Müzik: Rock müzik 1950’li yıllarda meydana gelmiş, Batı dünyasının sanat müziği ile halk müziği türlerinin pop müziğine taşınmış hâlidir. Hard rock, progresif rock, alternetif rock, pop rock, punk rock, industrial rock, senfonik rock gibi pek çok farklı alt dallara ayrılır.

Heavy Metal: Metal müzik olarak da adlandırılır. Bu müzik türü; aşırı sinirli, saldırgan ritimler ve doğal sesi bozulmuş, çarpıtılmış gitarlarla yapılan müziği karakterize eder.

Kelt Müziği: İskoçya, İrlanda, Galler ve Asturias (astoryas) gibi bölgelerde Kelt Uygarlığının yaygın olarak yaptığı geleneksel müzik türüdür. Batı Avrupa kültürünün de etkisiyle Kelt müzik son hâlini almıştır.

Blues: Hemen hemen 1000 yıllık bir geçmişi vardır. Kökeni Afrika’ya dayanan etnik bir müzik türüdür. Ritim özellikleriyle dikkat çeker. Günümüzde ise iyi bir armoni bilgisini gerektirmektedir. Buna bağlı olarak modern müzik köklerini bluesdan almaktadır.

Caz: Amerika’daki Afrika kökenli siyahilerle özdeşleşmiş, var olan eserler üzerine doğaçlama yaparak ve armonik yapısı değiştirilerek oluşan özgün müzik türüdür.

Klasik Müzik: Temelleri Rönesans dönemine kadar dayanan, duyguların tek sesliden çok sesliliğe kurallı olarak aktarıldığı, geniş bir hayran kitlesine ulaşan, dünya üzerinde en fazla dinleyici ve icracıya sahip olan müzik türüdür.

Gençler hangi müzikleri dinliyor

Müzik dinlemenin eğitimdeki rolü.

Rhythm and Blues (R&B): Diğer adıyla R&B, jaz, gospel ve blues türlerinin karışımıyla yapılan Afrika kökenli Amerikalıların yaptığı müzik türüdür.

Rap: Kökeni 1970’lere dayanan Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerinde yaşayan grupların yaptığı müzik türüdür. Özellikle sözlerin müzik ve tempoya uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Ayrıca Rap çoğunlukla hızlı ritimle söylenen sözler kümesidir.

Çağdaş Müzik: Yeni geleneği yaratmayı başarmış bu tür; dünya müzik repertuvarında küçük bir yere sahip olmuş, buna rağmen dünyada birçok besteciyi etkilemeyi başarmıştır.

Halk Müziği : Toplumların yaşantılarından esinlenerek duygu, düşünce ve zevklerini dile getirilen, ait oldukları toplumun kültürünü yansıtan sözlü ve sözsüz eserlerdir. FOTOO….

Bilim insanları ne diyor …

Araştırmalar müzikal tercihlerini Mozart ve Bach’dan yana yapanların sözlü şarkıları tercih eden kişilerden daha zeki olabileceğini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarında Rap müzikle zeka arasında da olumsuz korelasyon bulundu.

Bilim insanları zekayla klasik, caz, elektronik ya da ambient müzik gibi enstrümantal müzikler arasında bağlantı buldu.

Gençler üzerinde Oxford Brookes Üniversitesi’nden araştırmacıların Hırvatistan’da yürüttüğü çalışma kapsamında 400’den fazla öğrenci incelendi.

Araştırma ayrıca daha az zeki kimselerin karmaşık orkestra müzikleri yerine sözlü şarkıları tercih ettiğini gösterdi.

Çalışma Satoshi Kanazawa’nın zekayı insan canlısının evrimleşme sürecinde alışılmadık uyaranlarla uyum sağlamasıyla ilişkilendiren ünlü Savanna-IQ hipoteziyle de örtüşüyor. Daha zeki bireylerin, daha az zeki kişilere kıyasla daha alışılmadık deneyimler aradıklarını varsayan bu hipoteze göre örneğin zeki kişiler şarkı sözü gibi belirgin içerikleri daha az içeren alternatif müzikler tercih ediyor.

Çalışmanın yazarı Elena Racevska, 467 öğrenciyi bir zeka testine tabi tuttu. Ardından öğrencilerden müzik türlerini tercihlerine göre sıralamaları istendi. Çalışmanın sonunda en yüksek IQ puanlarını alanların net şekilde enstrümantal müzikleri tercih ettiği görüldü.

Gençler hangi müzikleri dinliyor

Racevska çalışmaya ilişkin şunları söyledi:

Kanazawa’nın zeka ve müzik tercihleri arasındaki ilişkiye dair makalelerini okuduktan sonra farklı bir dizi yöntem kullanarak onun hipotezini daha da derinlemesine incelemeye karar verdik. Örneğin farklı bir zeka testi (yani sözel olmayan) ve müzik anketinin farklı kullanımı gibi.

Ravevska, zeka ve müzik arasındaki ilişkiye etki edebilecek, müfredat dışı müzik eğitimi almış olmak gibi birçok değişkeni de göz önüne aldıklarını belirtti. Racevska yine de çalışmanın sınırlı olduğunu ve yaş, eğitim seviyesi gibi çeşitli unsurları içermediğine dikkat çekti.

Araştırma Evolutionary Behavioral Sciences adlı bilimsel yayında yer aldı.

Diğer yandan 2011’de yapılan benzer bir araştırmada zeka testine tabi tutulan 1500 kişinin 18 farklı müzik türünü puanlaması istenmiş. Bulgular her çeşit enstrümantal müzik zevkinin daha yüksek bir IQ’nun işareti olduğunu göstermişti.

Araştırma klasik müzik, film müzikleri, ambient müzik, smooth jazz ve big band gibi insan sesi içermeyen müzik türlerinden hoşlanan kişilerin daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırmacılar, zeka ve müzik arasındaki ilişkinin müziğin kavramsal açıdan karmaşıklığına bağlı olmadığına dikkat çekti. Ayrıca buna örnek olarak operanın daha karmaşık ve entelektüel kimselere uygun bir müzik türü olarak görüldüğünü ancak opera sevenlerin, operadan nefret edenlere göre daha zeki olmadığını belirtmişti.

Müzik kanlarında sosyal medyada özellikle neler dinliyoruz hadi gelin bir liste yapalım…

Sor, Cem Belevi
Günaydın Sevgilim, Cem Belevi
Yalnızlık Senfonisi, Model
Kimseler, Pera Benimle Yan, Güntaç Özdemir
Gidemiyorum, Göksel
Rüzgar Hiç Ağlar Mı, Taladro
Bir Parçam Kopuyor İçimden, Taladro- Rashness
Sevdiğim Kadın, Pera
Sen Gibi, Taladro

Kelushka – Dj Rynno & Dj Bonne Remıx, Gypsy Casual
Yazmak Lazım, Sansar Salvo
Lookıng Down, Dj Rasimcan- K. Young Sen, Koray Avcı
Bekle Dedi Gitti-Çizik, Kaan Tangöze
Vasiyet, Sagopa Kajmer
Oyunun Anlamı, Sansar Salvo
Yaş Hikayesi, Merve Özbey
Baytar, Sagopa Kajmer

Evet sizler neler dinlersiniz yorumlarınızı bekliyorum ….

Gücem AĞMAZ

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gücem AĞMAZ

Kültür - Sanat

Güliz Ayla 16 Haziran’da V Sahne’de

Güliz Ayla, 16 Haziran akşamı Samsun’da sahne alacak.

Aslen Samsunlu olan; 2015 yılında çıkardığı single ile kısa sürede müzik çevrelerinden büyük beğeni toplayan Güliz Ayla; “Benim evim” dediği Samsun’da hayranları ile buluşacak.

Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan V Sahne’de; hayranları ile buluşacak olan Güliz Ayla, unutulmaz bir gece yaşatacak.

Samsun sayesinde şahane bir çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemi yaşadığını her fırsatta dile getiren Güliz Ayla, birbirinden güzel şarkılarını hayranları için seslendirecek.

Güliz Ayla kimdir ?

Güliz Ayla, 27 Nisan 1988’de Samsun’da doğdu. 1998 yılında Samsun’da iki yıllık Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Drama Bölümü’ne girdi.

Çeşitli orkestralarda solistlik veya koroistlik yaptı. Lise eğitimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

2006 yılında Adelaide isimli gruba dahil oldu. Bu grupla Rock’n Dark Express Rock Müzik Yarışması’nda birinci oldu.

Güliz Ayla, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği bölümünü kazandı. Sonra da Müjdat Gezen’in yazdığı iki müzikalin şarkılarını seslendirdi. Müzik kariyerine Metin Özülkü, Işın Karaca ve Extra Orkestra gibi isimlere vokal yaparak başladı.

Vokalistliğin ardından albüm yapmaya karar veren Ayla’nın yolu Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır ile kesişti. Sıla ve Bahadır Ayla’nın albümünde prodüktör olmayı kabul ettiler. Sonrasında ise Uluslararası menajerlik, organizasyon ve iletişim danışmanlığı firması olan Day 1 Entertainment Turkey ve müzik şirketi Sony Music ile sözleşme imzaladı.

Güliz Ayla

İlk albüm 2015’te

16 Nisan 2015 tarihinde Ayla albüm öncesi söz ve müziğini kendisinin yaptığı “Olmazsan Olmaz” single’ını piyasaya sürdü. Ayla albüm öncesi single çıkartmasıyla ilgili olarak:

“Albümümüz bitmek üzere ama bir türlü gelmeyen baharın, geliyorum sinyallerini daha fazla göz ardı edemedik ve içimizde kaynayan enerjiyi sizinle paylaşmak istedik.” yorumu yaptı.[4] Şarkı, Youtube’da 175 milyon izlenme rakamına ulaşmayı başardı.

18 Eylül 2015’te Sıla Gençoğlu ve Efe Bahadır’ın prodüktörlüğünde kendi adını verdiği Güliz Ayla albümünü yayımladı. Ayrıca albümdeki şarkıların söz ve müzikleri Ayla, Gençoğlu ve Bahadır tarafından hazırlandı.

“Yalvarırım” şarkısının müziğini ise Yalın besteledi. Ayla’nın sözünü ve müziğini kendi yaptığı üç şarkı “Olmazsan Olmaz”, “Benim Olmazsan” ve “Sevgilim” albümde yer aldı. Ayla ilk albümünü şöyle açıkladı: “Öncelikle bu albüm uzun süren çalışmalarımız sonucunda hazırlandı. Çok küçük birkaç sentetik duyulan şeyler olsa da, sound olarak daha çok akustik ağırlıklı bir albüm olduğunu söyleyebilirim.

Albümde dokuz parça var. Bunlardan söz ve müziği sadece bana ait olan parçaların yanı sıra, Sıla Gençoğlu, Efe Bahadır ve Yalın’ın yer aldığı ortak çalışmalarımız da var. Bir de müziği Christos Dantis’a ait yunanca bir parça yer alıyor. Sözlerini yine Sıla Gençoğlu yaptı. Albümün prodüktörleri Efe Bahadır ve Sıla Gençoğlu.”

Albümün ikinci klibi sözünü Sıla’nın müziğini Dantis’in yaptığı “Bahsetmem Lazım” şarkısına çekildi. Şarkı, Türkiye Resmî Listesi’nde 5 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

20 Nisan 2016 tarihinde “İlk Öpücük Benden Olsun” single’ı piyasaya sürüldü. Şarkının sözünü ve müziğini Yalın hazırladı. Klibin çekimleri ise Nihat Odabaşı tarafından gerçekleşti.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi 4 ilde ücretsiz oyunlar

Karadeniz

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi mayıs ayında; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını da içine alacak şekilde; üye tiyatrolarının bazılarının gösterimlerine belli bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri ‘ücretsiz tiyatro’ ile buluşturdu.

Genel merkezi Samsun’da olan Kooperatif’e bağlı tiyatro grupları Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun’da gençler ve çocukları tiyatroyla buluşturdu.

Özellikle maddi veya sosyal olarak dez avantajlı olan ve daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuk ve gençlerin davet edildiği projede; Samsun, Amasya, Trabzon ve Giresun Bulancak’ta gerçekleştirildi. Ayrıca her tiyatro kendi salon kapasitesine göre bir kontenjan ayırıp; çocuk ve gençleri salonda ağırlayarak tiyatroyla buluşturdu.

Karadeniz Tiyatro

29 Mart 2021’de Samsun’da kuruldu

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Düşevi Sahnesi Kurucusu Cem Kaynar; “29 mart 2021 yılında merkezi Samsun olarak kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; özellikle ilk olarak 2021 yaz ayında Gümüşhane Belediyesi ile ortak bir tiyatro festivali düzenledi. Sonrasında birçok tiyatro meslek grubu ile ortaklaşa mesleki sorunlar üzerine çalışmalar yaptı. Şimdi de Türkiye Tiyatro Kooperatifleri Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor” bilgisini verdi.

Yetişkinler ve çocuklar var

Son olarak 4 ilde gerçekleştirdikleri ücretsiz oyunlara değinen Cem Kaynar, şunları söyledi:

Karadeniz Tiyatro

“Proje kapsamında; özellikle Samsun’da Düşevi Oyuncular Dil Yurdu – Kuyunun Dibindeki Taş/Nazım Hikmet adlı yetişkin oyununu, Amasya’da İris Sanat Tiyatrosu Darbeli Çocuklar adlı yetişkin oyununu; Trabzon’da Tiyatro Panki Aldatan Oyun adlı yetişkin oyununu ve Ağustos Böceği ve Karınca adlı çocuk oyununu; yine Samsun’da Küçükeller Sahne Resimdeki Dinozor adlı çocuk oyununu; Giresun’un Bulancak İlçesi’nde ise Mürsel Gülmez Tiyatro Günleri kapsamında Karma Sahne; Antigone adlı yetişkin oyununu çocuklarla ve gençlerle buluşturdu.

Gördüğümüz ilgi projemizin amacına ulaşmasını göstermesi açısından da memnuniyet verici oldu. Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak özellikle bölgemizde sanatsal akvitivitelerimizi sürdürebilmek hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Piyanist Yiğit Yüksel’den “Kurtuluş 1919” konseri

Piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kurtuluş 1919’ konseri ile sanatseverleri büyüledi.

Henüz 11 yaşında olan piyanist Yiğit Yüksel, ilk profesyonel konserine 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında çıktı ve sanat severlere piyano resitali sundu.

piyanist

Piyanist Yiğit Yüksel; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ekinlikleri kapsamında piyano resitali sundu. Henüz 11 yaşında olan ve ilk profesyonel konserine çıkan küçük piyanist; 1 saat süren konserde 10 eser çaldı. Konserde sahneye konan iki eserde Yiğit Yüksel’e; Samsun Klasik Türk Moziği Korosu’ndan İzzet Tekeli solist olarak eşlik etti.

Birbirinden güzel eserler

Samsun Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda düzenlenen ve sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Yiğit Yüksel, Emanuel Bach’ın ”Solfeggietto C Minor’”, Ludwin van Beethoven’in ”Allegro di molto e con brio, ”Adagio cantabile”, ”Rondo”, Tevfik Guliev’in ”Yalgızam’’, Nüşabe Muradova’nın “İntizar” adlı eserlerini çaldı. Ayrıca kendi bestelediği “Kurtuluş Balladı” nı da sahneye koydu.

piyanist

Samsunlu olduğunu; Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehri Samsun’da ilk konserini 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında vermek istediğini belirten Yiğit Yüksel; bu sebeple de konserin temasını ‘”Kurtuluş 1919” olarak belirlediklerini söyledi.

Küçük piyanist; konser için salona gelen sanat severlere; kendisini yetiştiren hocalarına ve organizasyonda görev alan herkese teşekkür etti. Konser sonrası da bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021