Gençler ne tür müzikler dinliyor… Tercihleri hangi yönde ?

Gençler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençler ne tür müzikleri tercih ediyor. Çocuk şarkılarının eğitimdeki yerine daha önce kısa da olsa değinmiştik. Gelin şimdi lise dengi genç arkadaşlarımız ne dinliyor? Bir bakalım ayrıca bu yazımızda genç arkadaşlarımızdan bir isteğimde olacak. Yazımızın son bölümündeki yorum kısmına dinlediği eserleri ve sanatçıları yazmaları… Haydi başlayalım.

Dünyada popüler kültür özellikle 20-35 yaş gurubunu etkilemekte, rock, hipop, cazz, elektronik müzik ve DJ performanslar

Müzik türlerine hadi beraber bakalım;

Dünya genelinde 8.3 milyon dinlenme ile Porto Riko’lu rapçi Bad Bunny Spotify oldu. Özellikle gençler arasında 2020 yılının en çok dinlenen sanatçı listesinin başında yer aldı. Bad Bunny’nin ardından Drake geldi. 2020 yılında dünyada en çok dinlenen üçüncü sanatçı J Balvin oldu. Dördüncü sıraya yerleşen Juice WRLD’ü ise The Weeknd takip etti.

Gençler hangi müzikleri dinliyor
Gençler arasında en çok tercih edilen sanatçılardan biri de J Balvin.

Türkiye’de 2020 yılının en çok dinlenen sanatçısı üste üste üçüncü kez Ezhel oldu. İkinci sıraya yerleşen Sezen Aksu, tek kadın ve tek pop sanatçısı olarak yer aldı. TOP 5’te Murda, en çok dinlenenler arasında üçüncü sırayı aldı. Ayrıca listede Sagopa Kajmer dördüncü, Patron ise beşinci sıraya yerleşti.

Türkiye’nin TOP 10 sanatçı listesinde rap müziğin ağırlığı hissedildi. Pop müzikte Sezen Aksu’nun yanı sıra, Zeynep Bastık ve Emir Can İğrek gibi isimler de listesindeki yerini aldı.

Yüz Yüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi indie gruplar da 2020 yılında Türkiye’nin en çok dinlenen 10 sanatçısı arasında yer aldı. Özellikle TOP 10 listesindeki sanatçıların tamamı Türk sanatçılardan oluştu.

En çok dinlenen müzik gruplarında ise gerek sanatçı sayısı gerekse dinlenme oranı açısından 2020 yılında yükselişe geçen indie müzik türü dikkat çekti. Özellikle gençler arasında 2020 yılının en çok dinlenen 10 müzik grubu arasında 5 indie grubu yer aldı.

Gençler hangi müzikleri dinliyor
TOP 10 listesinde kimler var. En çok hangileri dinleniyor?

Müzik türleri neler mi?

Rock Müzik: Rock müzik 1950’li yıllarda meydana gelmiş, Batı dünyasının sanat müziği ile halk müziği türlerinin pop müziğine taşınmış hâlidir. Hard rock, progresif rock, alternetif rock, pop rock, punk rock, industrial rock, senfonik rock gibi pek çok farklı alt dallara ayrılır.

Heavy Metal: Metal müzik olarak da adlandırılır. Bu müzik türü; aşırı sinirli, saldırgan ritimler ve doğal sesi bozulmuş, çarpıtılmış gitarlarla yapılan müziği karakterize eder.

Kelt Müziği: İskoçya, İrlanda, Galler ve Asturias (astoryas) gibi bölgelerde Kelt Uygarlığının yaygın olarak yaptığı geleneksel müzik türüdür. Batı Avrupa kültürünün de etkisiyle Kelt müzik son hâlini almıştır.

Blues: Hemen hemen 1000 yıllık bir geçmişi vardır. Kökeni Afrika’ya dayanan etnik bir müzik türüdür. Ritim özellikleriyle dikkat çeker. Günümüzde ise iyi bir armoni bilgisini gerektirmektedir. Buna bağlı olarak modern müzik köklerini bluesdan almaktadır.

Caz: Amerika’daki Afrika kökenli siyahilerle özdeşleşmiş, var olan eserler üzerine doğaçlama yaparak ve armonik yapısı değiştirilerek oluşan özgün müzik türüdür.

Klasik Müzik: Temelleri Rönesans dönemine kadar dayanan, duyguların tek sesliden çok sesliliğe kurallı olarak aktarıldığı, geniş bir hayran kitlesine ulaşan, dünya üzerinde en fazla dinleyici ve icracıya sahip olan müzik türüdür.

Gençler hangi müzikleri dinliyor
Müzik dinlemenin eğitimdeki rolü.

Rhythm and Blues (R&B): Diğer adıyla R&B, jaz, gospel ve blues türlerinin karışımıyla yapılan Afrika kökenli Amerikalıların yaptığı müzik türüdür.

Rap: Kökeni 1970’lere dayanan Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika’nın kenar mahallelerinde yaşayan grupların yaptığı müzik türüdür. Özellikle sözlerin müzik ve tempoya uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Ayrıca Rap çoğunlukla hızlı ritimle söylenen sözler kümesidir.

Çağdaş Müzik: Yeni geleneği yaratmayı başarmış bu tür; dünya müzik repertuvarında küçük bir yere sahip olmuş, buna rağmen dünyada birçok besteciyi etkilemeyi başarmıştır.

Halk Müziği : Toplumların yaşantılarından esinlenerek duygu, düşünce ve zevklerini dile getirilen, ait oldukları toplumun kültürünü yansıtan sözlü ve sözsüz eserlerdir. FOTOO….

Bilim insanları ne diyor …

Araştırmalar müzikal tercihlerini Mozart ve Bach’dan yana yapanların sözlü şarkıları tercih eden kişilerden daha zeki olabileceğini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarında Rap müzikle zeka arasında da olumsuz korelasyon bulundu.

Bilim insanları zekayla klasik, caz, elektronik ya da ambient müzik gibi enstrümantal müzikler arasında bağlantı buldu.

Gençler üzerinde Oxford Brookes Üniversitesi’nden araştırmacıların Hırvatistan’da yürüttüğü çalışma kapsamında 400’den fazla öğrenci incelendi.

Araştırma ayrıca daha az zeki kimselerin karmaşık orkestra müzikleri yerine sözlü şarkıları tercih ettiğini gösterdi.

Çalışma Satoshi Kanazawa’nın zekayı insan canlısının evrimleşme sürecinde alışılmadık uyaranlarla uyum sağlamasıyla ilişkilendiren ünlü Savanna-IQ hipoteziyle de örtüşüyor. Daha zeki bireylerin, daha az zeki kişilere kıyasla daha alışılmadık deneyimler aradıklarını varsayan bu hipoteze göre örneğin zeki kişiler şarkı sözü gibi belirgin içerikleri daha az içeren alternatif müzikler tercih ediyor.

Çalışmanın yazarı Elena Racevska, 467 öğrenciyi bir zeka testine tabi tuttu. Ardından öğrencilerden müzik türlerini tercihlerine göre sıralamaları istendi. Çalışmanın sonunda en yüksek IQ puanlarını alanların net şekilde enstrümantal müzikleri tercih ettiği görüldü.

Gençler hangi müzikleri dinliyor

Racevska çalışmaya ilişkin şunları söyledi:

Kanazawa’nın zeka ve müzik tercihleri arasındaki ilişkiye dair makalelerini okuduktan sonra farklı bir dizi yöntem kullanarak onun hipotezini daha da derinlemesine incelemeye karar verdik. Örneğin farklı bir zeka testi (yani sözel olmayan) ve müzik anketinin farklı kullanımı gibi.

Ravevska, zeka ve müzik arasındaki ilişkiye etki edebilecek, müfredat dışı müzik eğitimi almış olmak gibi birçok değişkeni de göz önüne aldıklarını belirtti. Racevska yine de çalışmanın sınırlı olduğunu ve yaş, eğitim seviyesi gibi çeşitli unsurları içermediğine dikkat çekti.

Araştırma Evolutionary Behavioral Sciences adlı bilimsel yayında yer aldı.

Diğer yandan 2011’de yapılan benzer bir araştırmada zeka testine tabi tutulan 1500 kişinin 18 farklı müzik türünü puanlaması istenmiş. Bulgular her çeşit enstrümantal müzik zevkinin daha yüksek bir IQ’nun işareti olduğunu göstermişti.

Araştırma klasik müzik, film müzikleri, ambient müzik, smooth jazz ve big band gibi insan sesi içermeyen müzik türlerinden hoşlanan kişilerin daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırmacılar, zeka ve müzik arasındaki ilişkinin müziğin kavramsal açıdan karmaşıklığına bağlı olmadığına dikkat çekti. Ayrıca buna örnek olarak operanın daha karmaşık ve entelektüel kimselere uygun bir müzik türü olarak görüldüğünü ancak opera sevenlerin, operadan nefret edenlere göre daha zeki olmadığını belirtmişti.

Müzik kanlarında sosyal medyada özellikle neler dinliyoruz hadi gelin bir liste yapalım…

Sor, Cem Belevi
Günaydın Sevgilim, Cem Belevi
Yalnızlık Senfonisi, Model
Kimseler, Pera Benimle Yan, Güntaç Özdemir
Gidemiyorum, Göksel
Rüzgar Hiç Ağlar Mı, Taladro
Bir Parçam Kopuyor İçimden, Taladro- Rashness
Sevdiğim Kadın, Pera
Sen Gibi, Taladro

Kelushka – Dj Rynno & Dj Bonne Remıx, Gypsy Casual
Yazmak Lazım, Sansar Salvo
Lookıng Down, Dj Rasimcan- K. Young Sen, Koray Avcı
Bekle Dedi Gitti-Çizik, Kaan Tangöze
Vasiyet, Sagopa Kajmer
Oyunun Anlamı, Sansar Salvo
Yaş Hikayesi, Merve Özbey
Baytar, Sagopa Kajmer

Evet sizler neler dinlersiniz yorumlarınızı bekliyorum ….

Gücem AĞMAZ

Gençler ne tür müzikler dinliyor… Tercihleri hangi yönde ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!