Genç erkekler kiloya dikkat!

Yeni yapılan araştırmalara göre 20'li yaşlardaki fazla kilolar prostat kanserinden ölme riskini artırıyor. Araştırma 17 ila 29 yaşları arasında fazla kilo taşımanın hem hastalığın agresif bir formunu geliştirme hem de ondan ölme riskini yüzde 29 artırdığını gösterdi.

Kİlo
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20’li yaşlarda şişman olmak prostat kanserinden ölme riskini neredeyse üçte bir oranında artırıyor.

Araştırmacılar, İsveç’te 1963’ten 2019’a kadar 17 ile 60 yaşları arasında en az üç kez kiloları ölçülen 258 bin 477 erkeğin verilerini analiz etti.

Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan bulgulara göre, bu süre zarfında yaklaşık 23.348 katılımcıya prostat kanseri teşhisi kondu ve teşhis anında ortalama yaşı 70 olan 4.790 erkek öldü.

Araştırma 17 ila 29 yaşları arasında fazla kilo taşımanın hem hastalığın agresif bir formunu geliştirme hem de ondan ölme riskini yüzde 29 artırdığını gösterdi.

Uzmanlar “Bunun nedeni aşırı kilonun kendisi mi yoksa prostatın maruz kaldığı vücut ağırlığı mı henüz bilemiyoruz. Bu bilgiyi şu şekilde kullanabiliriz; insanlar yaş, aile öyküsü gibi risk faktörlerini değiştiremez ancak prostat kanseri riskini azaltmak için sağlıklı kilosunu koruyabilir” diyor.

Kaynak : Oksijen Gazetesi

Genç erkekler kiloya dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!