Bizimle İletişime Geçin

Spor

Futbolda ikili mücadele ne kadar önemli

Futbolda ikili mücadele üzerine yapılan bir araştırmaya göre, müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma istekleri maçı kazanmalarına yüzde 10 oranında katkı sağladığı tespit edildi.

Futbolda ikili mücadele üzerine Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından, “Futbol Müsabakalarında Topla Oynama Süresi ve İkili Mücadelenin Maç Sonucuna Etkisi” konulu bir araştırma yapıldı. Teknolojinin geldiği boyut dikkate alınarak yapay zeka uygulamalarıyla yapılan analizlerde topun oyunda kalma süresinden, oyuncunun topla buluşma süresine, sahada kat ettiği mesafeye kadar bir çok istatistiki bilginin elde edildiği günümüzde, topla oynama süresinin sonucu nasıl yansıdığı incelendi.

Bilgisayarlı veri analizlerinden elde edilen sonuçlar takımların teknik ve taktik çalışmalarını düzenlemesine de yön vermektedir.

Futbolda Analizler

Futbolda ikili mücadele antrenman ve müsabaka esnasında oyuncuların fiziksel performansları kadar, ortaya koydukları teknik ve taktik hareketlerin de, başarıya olan etkisi belirlenerek antrenman metotları ve saha içindeki teknik, taktik organizasyonlarının daha etkili hale getirilebilmesinin mümkün kılındığı çağımızda elde edilen bu analizler, teknik direktörlere önemli veriler sağlıyor.

Bilgisayarlı Veri Analizleri
Müsabaka sırasında gerçekleştirilen zaman hareket analizleri; futbolcuların fizyolojik ve teknik parametrelerine özgü bilgileri sağlayarak futbolun fizyolojisini oluşturan temel kavramları ve aktivite profillerini ortaya koyuyor. Takım sporlarında son yıllarda birçok ülkede performans göstergesi olarak kullanılan bilgisayarlı performans değerlendirme analizleri artık tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bilgisayarlı veri analizlerinden elde edilen sonuçlar takımların teknik ve taktik çalışmalarını düzenlemesine de yön vermektedir.

Yapılan çalışmada ise topla oynama süresinin maç sonucuna etkisinin olmadığı sonucu elde edildi.

Topla Oynama Süresinin Etkisi

Yapılan araştırmaya göre, profesyonel futbolcularda topla oynama süresi ve ikili mücadelenin müsabaka sonuçlarına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan bu çalışmanın bulgularına ilişkin sonuçlar incelendiğinde; müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma isteğindeki 1 birimlik artış müsabakayı yüzde 9.4 oranında kazanmayı sağlıyor. Buna karşın takımların topla oynama sürelerindeki 1 birimlik artış müsabakanın yüzde 11.9 oranında beraberlikle sonuçlanmasını sağlarken, müsabakaları kaybetmesi ve berabere bitirmesi arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu.

Topla Oynama Oranı Sonuca Yansıyor

Yapılan başka bir araştırmada; 2012-2013 futbol sezonunda Türkiye Spor Toto Süper Liginde mücadele etmiş ve sezon sonundaki lig sıralamasına göre ligin ilk altı ve son üç takımı olmak üzere toplam 9 profesyonel futbol takımının 34 hafta boyunca oynadığı 306 resmi lig maçının şut, pas ve orta sayılarını belirlemek ve lig sıralamasına etkisinin olup olmadığı incelenmiş. Ligin ilk üç takımının topla oynama oranlarının pas yönünden diğer takımlara göre fazla olduğunu ve bu durumun hem sıralamayı hem de maç sonuçlarını etkilediğini tespit edilmiş. Selçuk Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmada ise topla oynama süresinin maç sonucuna etkisinin olmadığı sonucu elde edildi.

Ligi üst sırlarda bitirmek isteyen takımların maç kazanmasında topla oynama süresi etkili oluyor.

İkili Mücadele Maçı Kazanmaya Yüzde 10 Etkiliyor

Sonuç olarak, müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma istekleri müsabakayı kazanma anlamında yaklaşık yüzde 10 oranında etkilediği, takımların topa sahip olma istekleri müsabakanın yaklaşık yüzde 12 oranında başladığı gibi bitmesini sağladığı değerlendirildi. Ligi üst sırlarda bitirmek isteyen takımların maç kazanmasında topla oynama süresi etkili olurken, orta sıralardaki bir takım için ikili mücadelenin daha ön plana çıktığı görüldü. Buna karşın topla oynama süresinin ve ikili mücadele kazanma durumunun yetersiz olması takımın ligden düşmesinde bir etken olduğu saptandı.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Samsun’un ilk bölgesel gazetesi Halk’ta spor servisinde muhabirlik, editörlük, müdürlük yaptı. Ardından Asal Grup’un Türkiye distribütörü olduğu Errea ve Mizuno spor markalarının pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürüttü. Bir sonraki durağı Samsunspor oldu. Store, reklam, bilet, sponsorluk süreçlerini yönetti. Peşinden arkadaşlarıyla FIFTY FIVE markasını oluşturdu. Markasıyla bir yandan şirketlere pazarlama iletişimi hizmetleri verirken diğer taraftan Kanal Daa için içerik üretiyor.

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021