Futbolda ikili mücadele ne kadar önemli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Futbolda ikili mücadele üzerine yapılan bir araştırmaya göre, müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma istekleri maçı kazanmalarına yüzde 10 oranında katkı sağladığı tespit edildi.

Futbolda ikili mücadele üzerine Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından, “Futbol Müsabakalarında Topla Oynama Süresi ve İkili Mücadelenin Maç Sonucuna Etkisi” konulu bir araştırma yapıldı. Teknolojinin geldiği boyut dikkate alınarak yapay zeka uygulamalarıyla yapılan analizlerde topun oyunda kalma süresinden, oyuncunun topla buluşma süresine, sahada kat ettiği mesafeye kadar bir çok istatistiki bilginin elde edildiği günümüzde, topla oynama süresinin sonucu nasıl yansıdığı incelendi.

Bilgisayarlı veri analizlerinden elde edilen sonuçlar takımların teknik ve taktik çalışmalarını düzenlemesine de yön vermektedir.

Futbolda Analizler

Futbolda ikili mücadele antrenman ve müsabaka esnasında oyuncuların fiziksel performansları kadar, ortaya koydukları teknik ve taktik hareketlerin de, başarıya olan etkisi belirlenerek antrenman metotları ve saha içindeki teknik, taktik organizasyonlarının daha etkili hale getirilebilmesinin mümkün kılındığı çağımızda elde edilen bu analizler, teknik direktörlere önemli veriler sağlıyor.

Bilgisayarlı Veri Analizleri
Müsabaka sırasında gerçekleştirilen zaman hareket analizleri; futbolcuların fizyolojik ve teknik parametrelerine özgü bilgileri sağlayarak futbolun fizyolojisini oluşturan temel kavramları ve aktivite profillerini ortaya koyuyor. Takım sporlarında son yıllarda birçok ülkede performans göstergesi olarak kullanılan bilgisayarlı performans değerlendirme analizleri artık tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bilgisayarlı veri analizlerinden elde edilen sonuçlar takımların teknik ve taktik çalışmalarını düzenlemesine de yön vermektedir.

Yapılan çalışmada ise topla oynama süresinin maç sonucuna etkisinin olmadığı sonucu elde edildi.

Topla Oynama Süresinin Etkisi

Yapılan araştırmaya göre, profesyonel futbolcularda topla oynama süresi ve ikili mücadelenin müsabaka sonuçlarına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan bu çalışmanın bulgularına ilişkin sonuçlar incelendiğinde; müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma isteğindeki 1 birimlik artış müsabakayı yüzde 9.4 oranında kazanmayı sağlıyor. Buna karşın takımların topla oynama sürelerindeki 1 birimlik artış müsabakanın yüzde 11.9 oranında beraberlikle sonuçlanmasını sağlarken, müsabakaları kaybetmesi ve berabere bitirmesi arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu.

Topla Oynama Oranı Sonuca Yansıyor

Yapılan başka bir araştırmada; 2012-2013 futbol sezonunda Türkiye Spor Toto Süper Liginde mücadele etmiş ve sezon sonundaki lig sıralamasına göre ligin ilk altı ve son üç takımı olmak üzere toplam 9 profesyonel futbol takımının 34 hafta boyunca oynadığı 306 resmi lig maçının şut, pas ve orta sayılarını belirlemek ve lig sıralamasına etkisinin olup olmadığı incelenmiş. Ligin ilk üç takımının topla oynama oranlarının pas yönünden diğer takımlara göre fazla olduğunu ve bu durumun hem sıralamayı hem de maç sonuçlarını etkilediğini tespit edilmiş. Selçuk Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmada ise topla oynama süresinin maç sonucuna etkisinin olmadığı sonucu elde edildi.

Ligi üst sırlarda bitirmek isteyen takımların maç kazanmasında topla oynama süresi etkili oluyor.

İkili Mücadele Maçı Kazanmaya Yüzde 10 Etkiliyor

Sonuç olarak, müsabaka berabere devam ederken, takımların ikili mücadeleyi kazanma istekleri müsabakayı kazanma anlamında yaklaşık yüzde 10 oranında etkilediği, takımların topa sahip olma istekleri müsabakanın yaklaşık yüzde 12 oranında başladığı gibi bitmesini sağladığı değerlendirildi. Ligi üst sırlarda bitirmek isteyen takımların maç kazanmasında topla oynama süresi etkili olurken, orta sıralardaki bir takım için ikili mücadelenin daha ön plana çıktığı görüldü. Buna karşın topla oynama süresinin ve ikili mücadele kazanma durumunun yetersiz olması takımın ligden düşmesinde bir etken olduğu saptandı.

Futbolda ikili mücadele ne kadar önemli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!