Bizimle İletişime Geçin

Spor

Futbolda, güven, sabır ve birliktelik; başarının formülü

futbolda güven sabır birliktelik

Futbolda çalışmak, teknik-taktik bilgi, yetenek kadar önemli bir kavram güven, sabır ve birliktelik. Bunu sağlayamadığınız da sonuç bazen istediğiniz gibi olmayabilir.

Futbolda, güven, sabır ve birliktelik üzerinden 2020-2021 sezonunu Yılport Samsunspor açısından değerlendiren Gazeteci Murat Sandıkçı, farklı bir bakış açısıyla süreci kaleme aldı.

Bir ara sosyal medyada ‘Nasıl başladı / Nasıl bitti?’ akımı vardı. Samsunspor’un geride kalan sezonunu değerlendirirken; herhangi bir olayın başlangıç aşaması ve bitiş sürecinin paylaşıldığı bu akımı Ertuğrul Sağlam’a da uyarlamalı.

Nasıl başladı ?

Hatırlayalım o süreci. Üzerinden unutulacak kadar çok zaman geçmiş değil. İrfan Buz istifa etmişti, altyapıdan Recep Sermet Boyar, emanetçi olarak takımı çalıştırıyordu. Üstelik Samsunspor FK’nın iki ortağı Yüksel Yıldırım ile İsmail Uyanık arasında ipler kopmuştu. Samsunspor, o sancılı günlerde Manisa FK’nın 6 puan gerisine düşmüştü.

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, İsmail Uyanık’ın ayrılışının ardından Avrupa standartlarında bir yönetim modeli, ulusal değil uluslararası düzeyde başarı üreteceklerini belirtti. Ortaya iddia koydu. Bütün bu hedeflere de Süper Lig’de şampiyonluk yaşamış bir teknik direktörle ulaşacağını anlattı.

futbolda güven sabır birliktelik

Yılport Samsunspor, bu sezon Süper Lig hedefine ulaşamadı.

Ve tarihler 19 Kasım 2019’u gösterirken, büyük bir iddiayla, heyecanla, görkemli imza töreniyle ve 5 yıl süreli uzun bir kontratla Ertuğrul Sağlam Nuri Asan Tesisleri’ne adımını attı. Böyle başlamıştı Samsunspor’da Ertuğrul Sağlam’ın hikayesi.

Büyük başarılar için temel atıldığından, önce Süper Lig şampiyonluğu ardından Avrupa ve Şampiyonlar Ligi hedeflerinden söz edilirken, Ertuğrul Sağlam o gün imza töreninde şunları söylemişti;

“Bugün burada güzel geçecek bir tarihin ilk sayfasını yazıyoruz. Samsunspor’un Süper Lig’in 6. şampiyonu olması için buradayım. (O gün Başakşehir FK Süper Lig’de henüz şampiyon olmamıştı.) Bu bir meydan okumadır. Birbirimize güveneceğiz, sabredeceğiz, çok çalışıp birlikte başaracağız…”

Kaos ortamı içinde beklentileri karşılayamayan futbolcu topluluğunun başına geçen Ertuğrul Sağlam, önce takımı toparladı, sonra ayağa kaldırdı, sezon sonunda da hedefe ulaştırdı. Samsunspor TFF 2.Lig ile vedalaştı ve TFF 1.Lig’e yükseldi.

Yüksel Yıldırım; o günlerde katıldığı TV programında, “Ertuğrul Sağlam çok başarılı ve başarıya aç. Bunu bilerek Samsunspor’a getirdik. Ertuğrul hocamızı Samsunspor’un CEO’su yapmayı düşünüyorum” demişti.

Nasıl bitti?

Ancak bütün o demeçler anılarda kaldı. Önce normal sezon, sonra Play-Off hayal kırıklığıyla sonuçlanınca, ‘Samsunspor’un Ferguson’u olacak’ diye lanse edilen Ertuğrul Sağlam bir anda ‘istenmeyen adam’ haline geldi.

Görünen o ki; kendisine gösterilen tepkilerden sonra Ertuğrul Sağlam devam etmeyi düşünmüyor. Yüksel Yıldırım da kal demeyecek gibi görünüyor. Kulüp tarafından resmi bir açıklama yapılmadı ama görünen o ki Ertuğrul Sağlam yeni sezonda Samsunspor’un başında olmayacak.

futbolda güven sabır birliktelik

Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam, 5 yıllık kontratının bulunduğu Samsunspor ile yollarını ayırmak istiyor.

Neden bitti ?

5 yıl sürmesi için plan yapılan bu evlilik şiddetli geçimsizlikle sonuçlandı ve 1,5 yılda bitti. Peki neden bitti?

En güzel cevabı Jose Mourinho veriyor; “20 yıl bir kulübü çalıştırmak mı? Bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Modern yaşam, yeni teknolojiler ve sosyal medya derken artık her şeyin bir etki yarattığını düşünüyorum. Arsene Wenger tek bir takımla özdeşleşen hocaların son örneğiydi.”

Futbolda uzun vadeli plan

Kuşkusuz en büyük etken Covid-19. Yüksel Yıldırım ve yardımcısı Mustafa Erkanat’ın Covid olması, uzun süre hastanede tedavi görmeleri Erkanat’ın vefatı yönetim boşluğu yaşanmasına neden oldu.

Bunun dışında sorun neydi Nuri Asan Tesisleri’nde…

Bir fabrikada, bir ofiste, bir şirkette her gün aynı işi yaparak aynı sonucu elde edebilirsiniz ama futbolda öyle olmuyor. Bir şirkette 2+2 = 4 ediyor ama futbolda 2+2 toplandığında bazen 3, bazen 4, bazen de 5 ediyor.

Futbol yönetimi, normal bir şirket yönetimiyle asla kıyaslanamaz. Her ikisinin farklı usuller gerektirdiğini, dinamiklerinin olduğunu bilmek, görmek, kabul etmek gerek. Samsunspor’u yönetenler holding için kendilerine başarı getiren usullerin burada da getireceğini düşündü ama olmadı.

futbolda güven sabır birliktelik

Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, yeni sezon çalışmalarını İstanbul’dan sürdürüyor.

Sahaya çıkan futbolcuların, onları maçlara hazırlayan antrenörlerin makine değil birer insan olduklarını, duygularının bulunduğu göz ardı edilmemeli. Samsunspor’u yönetenler ne yazık ki bu noktada eksik kaldı. Oyuncuların kalbine dokunmayı başaramadı.

Yönetenler, hakem faktörünün de, taraftarın sosyal medya üzerinden oluşturacağı baskıyı da, medyayla iletişimin bu işin bir parçası olduğunu bir an bile göz ardı etmemeliydi, ne yazık ki edildi.

Nuri Asan Tesisleri’nin kapılarını kapamak (Covid-19 sebebiyle yapıldığı söylendi ama bu doğrusu işin bahanesiydi), bir elin parmakları kadar kişiyle koca bir camiayı yönetmek mümkün değil, doğru da değil. Saha içinde güçlü olmanız yetmiyor, saha dışında da güçlü olmanız, camianın gücünü göstermeniz gerekiyor. Rakipler gösterdi hepimize ne yazık ki.

Samsunspor’da, başkandan başka kimse söz söyleyemiyor ya da söylediği söz itibar görmüyor. Bu durum en çok da başkanın kendisine zarar veriyor.

Transfere dair de birkaç kelime karalamak isterim.

Kadroya dahil edilen futbolcuların birçoğu özellikle yabancılar beklentileri karşılayamadı. Gereksiz yere alınan da, yanlış tercihle takımdan gönderilen de oldu. Performansının, kapasitesinin altında kalanlar da cabası.

Samsunspor kadrosundaki futbolcuların yeterliliği-yetersizliği, kariyeri, katkısı bir yana şunu belirtmek lazım. Aynı kalibrede birden fazla oyuncuyu kadroda barındırmak takım huzuru için her zaman tehdittir. Futbolcu sürekli oynamak ister, sahaya çıkacak takımda adının olmasını bekler.

Sürekli oynamayan futbolcularda performans dalgalanmaları olur, öz güven kaybı olur, küsme olur, kendisini değersiz hissetme olur. İyi niyetle kurulmuş, bol alternatifli geniş kadrolar çoğunlukla arzu edilen sonuçların alınamamasına sebep olur.

Gelelim Ertuğrul Sağlam’a;

Başarısızlığın faturasının kesileceği isimlerden biri de Ertuğrul Sağlam tabii ki. Sadece istatistikle eleştirilere yanıt verirseniz bu durum kendinizi kandırmaktan öte bir fayda sağlamaz.

Bir oyun anlayışına, felsefeye sahip olmak futbolda en önemli faktör.  Bir başarının devamlılığı için ‘felsefenizin’ olması gerekir. Bu açıdan bakıldığında 1,5 yılda Ertuğrul Sağlam’ın oyun felsefesine dair bir şey göremediğimizi de üzülerek belirtmem gerekiyor.

Futbol takımında başarı yakalayabilmenin en önemli kriterlerinden biri adalet duygusunu inşa edebilmektir. Maalesef hoca, oyun olarak beklentiyi karşılayamadığı gibi adalet konusunda da sınıfta kaldı.

Sonuç olarak başkandan kaynaklanan yönetim boşluğu, hocanın takımı sevk ve idare ederken beklentileri karşılayamaması, en önemlisi futbolcuların hedef baskısının altında kalması bugünkü başarısızlığın kısa özeti.

Buradan ayağa kalkmak mümkün. Samsunspor ne badireler atlattı. Bunu da atlatacaktır. Ama Süper Lig için futbolcu transferinden, kariyerli hocadan daha önce düzeltilmesi gerekenler var.

Samsunspor’un birliğe, beraberliğe, dayanışmaya ihtiyacı var.

Sevgiye, saygıya, güvene ihtiyacı var.

İyi iletişime ihtiyacı var.

Ve sabıra ihtiyacı var.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Murat SANDIKÇI

Spor

Yusuf Abdioğlu : 100.yılda şampiyonluk bizim

Yusuf Abdioğlu

Yusuf Abdioğlu, Cumhuriyetin 100.yılında şampiyon olacaklarını söyledi.

Yılport Samsunspor’un yeni transferi Yusuf Abdioğlu, kulüp medyasına konuştu. Kayseri’de süren yeni sezon hazırlıklarını değerlendiren tecrübeli futbolcu; taraftara da mesaj yolladı.

Kayseri kampının güzel geçtiğini ifade eden Yusuf Abdioğlu; “Samsun’daki kampımıza ben biraz geç katıldım ama Kayseri’deki kampa takımla birlikte geldik. Bizim için yorucu ve güzel bir kamp dönemi oluyor. Hocalarımız bizi sezona hazırlayabilmek için bu dönemde yükleniyorlar. Doğal olarak bizim de yorucu günlerimiz oluyor. Bizim de sezonda ayakta kalabilmek için bu kamp dönemine ihtiyacımız var” dedi.

Takım bütünlüğü önemli

Takım bütünlüğünün çok önemli olduğunu belirten Yusuf Abdioğlu şunları söyledi;

 

Yusuf Abdioğlu

“Geçen sene Samsunspor’un iyi bir kadrosu vardı. Ancak içeride bazı şeyleri galiba toparlayamadılar. Bunu gelirken bana da söylediler. Biz de ligin tecrübeli oyuncuları olarak bunu çok iyi biliyoruz. Ayrıca buradaki birlikteliği çok iyi sağlamanız gerekiyor. Birliktelik sağlanmadıkça sezon içerisindeki çatlak sesler oluyor.

Bu çatlak sesler belki ilkten gözükmüyor ama mağlubiyetten sonra gün yüzüne çıkıyor. Takıma çok büyük zararlar veriyor. Bu sene hep beraber arkadaşlarla buna dikkat ediyoruz. Ayrı ayrı takılmıyoruz. Birlikte eğlenmeye ve gülmeye çalışıyoruz. Takım bütünlüğü bizim için çok önemli.

Benim bireysel hedefim ikinci planda. Öncelik takımın şampiyonluğu. Bu şehre gelmek benim adıma hem büyük bir sorumluluk hem de büyük bir zorluk. Çünkü kolay olmayacağını biliyorum. Bu şehirde yaşadığım, sevdiğim insanlar var.

Onların da benden beklentisi var. Ondan dolayı benim iki kat yüküm var. İnşallah bu sezon sonunda bu yükü güzellikle taçlandırıp şampiyonluk kupamızı şehrimize getireceğiz. Buna inanıyoruz. Bunun için emek vereceğiz. Bizim için güzel bir yıl olacağını düşünüyorum. Birliktelikten güç doğacak.

Şuan için kulüp içerisinde personeller ve yöneticiler bu bütünlüğü sağlamak için önemli bir özveri veriyor. İnşallah hocalarımız ile birlikte bunların hepsini aşacağız. Bu sene bizim için aile ortamında güzel bir yıl geçecek.

Yusuf Abdioğlu

Yusuf Abdioğlu : Hedef Süper Lig

Samsunspor Süper Lig’deyken beni değerlendirdiler. O zaman sakatlanmıştım ve ameliyat olmuştum. O zamanlar ben çok iyi pozisyonda değildim ama biraz daha sabır edinilebilinirdi. Sabredilmedi ve bende kendim ayrıldım. Süre alamadığım için ayrılmak zorunda kaldım.

Tabiki de gönül kırgınlığım yok. O zaman çok zoruma gitmişti ama şimdi daha önemli yerdeyim. Şuanda şehrin en büyük markasındayım, Atatürklü armadayım. Samsunspor benim için çocukluk hayaliydi ve gerçek oldu.

Futbol sayesinde çoğu hayalimi de gerçekleştirdim. En yüksek hayalim Süper Lig’de oynamaktı ve onu da gerçekleştirdim. Şuan Samsunspor’a geldim ve bir hayalimi daha gerçekleştirdim. Şimdiki hedefim Samsunspor formasını terletip, hakkını verip Süper Lig’e çıkartmak ve inşallah da Süper Lig’de burada devam etmek.

Eski stadyum şehir içinde olduğu için yolda birbirilerimizi çağırarak stada giderdik. 20 kişiyle başlardık stada kadar 100 kişi olurduk. Ben o anları unutmuyorum. Taraftarın galibiyeti istediğini, evine mutlu dönmeyi en iyi ben biliyorum. Bizim için onları mutlu etmek çok önemli. Ama onların da biraz sabırlı olmaları gerekiyor.

Takımımız yeni kuruluyor. Yeni kurulan takımlarda her zaman seri galibiyetler olmayabilir. Bazen performans düşüklüğü olabilir. Kaliteli bir kadro kurulduğunu düşünüyorum. Ne olursa olsun, biz kendi bütünlüğümüzü kaybetmediğimizde başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum.

Samsunspor

Taraftarımız bize inansın

Çünkü bizler sahada kötü olduğumuzda taraftarımız bize maçı kazandırabilir. Ya da taraftarımız az olduğunda bizler sahada çok fazla mücadele edip biz 3 puanı alabiliriz. Bu bütünlüğü de sağlamamız gerekiyor. O yüzden sabırlı olmalarını istiyorum. Samsunspor’un büyüklüğünü biliyoruz bunu da inşallah Süper Lig’e çıktığımızda tüm Türkiye’de görecek.

Karadeniz insanı biraz sabırsızdır. Siz çok iyi oynadığınızda kazanacaksınız diye bir şey yok. Kötü oynadığınızda da kaybedeceksiniz diye bir şey yok. Ama gol dakika 90’da da gelse 3 puan kazanıyorsunuz, 1’inci dakikada da attığınız zaman 3 puan kazanıyorsunuz.

Taraftarımız bize inanmalı. Öncelikle bunu biz kendimiz sağlayacağız. Sahada o ruhu göstereceğiz. O ruhu gösterdikten sonra da hep birlikte başarılı olacağız. İnşallah Süper Lig’e çıkacağız. Cumhuriyet’in 100. yılında da şampiyonluk en çok bize yakışacak.

Okumaya devam et

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021