Fuat Çapa satrancı iyi oynamak zorunda…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fuat Çapa, devre arasına kadar oyunu bir satranç gibi oynamalı. Bu nedenle takımın devre arasına kadar iyi bir satranç oyuncusuna ihtiyacı var…

Fuat Çapa, Manisa FK karşılaşmasında farklı bir onbir ve oyun planı sahaya sürdü. Bu konuyu ele alan yazarımız Caner Erişgin, Manisa FK maçını yorumladı:

Yılport Samsunspor birçok oyuncusundan sakatlıklardan dolayı sezon başından bu yana yararlanamadı. Manisa maçına da hem formasyon değişikliği ile hem de birçok yeni isme şans vererek başladı.

Geçtiğimiz haftalarda Tomane ile Bah’ın birlikte oynatılabileceğinden bahsetmiştim. Bah’ın tecrübesiz oluşu pas tercihlerinde olumsuz sonuçlara yol açtı. Fakat sahada kendisini göstermeye çalışan, sürekli çaba sarf eden oyunculara da bana göre ihtiyaç var.

Fuat Çapa Samsunspor Teknik Direktörü
Fuat Çapa yönetimindeki Samsunspor, Manisa FK maçını tek golle kazandı.

Fuat Çapa oyunu 0-0 da tuttu

Hatta bazı karşılaşmalarda bugün Yasin’in çıkıp Fofana tercihiyle maçın alınması gibi… İlk olarak Bah’ın enerjisiyle rakip yorup ikinci yarıda zinde Tomane ile sonuca gittiği maçları ilerleyen dönemde seyredebiliriz.

Formasyon olarak 4-4-2 ile sahaya dizilen Yılport Samsunspor’da beni en mutlu eden gelişmelerden birisi; Nurullah’ın tekrar kaleyi devralması. Diğeri ise Yunus Emre Çift’in ilk 11’de sahne alışıydı. Umarım daha fazla akademi oyuncusunu ilerleyen dönemde sahada görürüz. Ayrıca olası başarı onların katkıları ile daha da anlamlı hale gelir. Bu temenide bulunarak maçın değerlendirmesine başlayalım…

Fuat Çapa Samsunspor Teknik Direktörü
Hasan Kılıç, hırsı ev mücadelesiyle dikkat çekti.

Haftalardır sağ önde sağ kanat orjinli bir oyuncu ile sahaya çıkmayan Yılport Samsunspor’da bu sefer ise sağlı sollu Yasin – Fofona ısrarından vazgeçildi. Yerine Melih’e şans tanındı. Bu durum ilerleyen dakikalarda Yılport Samsunspor’a aynı bölgede oynayan bir diğer iyi oyuncusunun yedek beklemesinden dolayı hamle gücü de doğuracaktı.

Geçtiğimiz haftalarda Yılport Samsunspor’un kötü oynamasına rağmen oyunu 0-0’da tutmayı iyi becerdiğinden bahsetmiştim. Tam da o ayarda sonlanan bir ilk yarı yaşandı.

İkinci yarıda ise hamleleri ile maçı koparan Fuat Çapa’nın öğrencileri, haftalar sonra 3 puanı hanesine yazdırmayı başardı. Ayrıca milli araya da moralli bir şekilde girdi.

Fuat Çapa

Yılport Samsunspor’un güçlü bir oyun planı hala yok

Eğer takımınızın güçlü bir oyun planı yoksa; her maça özel hazırlanarak rakibin açıklarını iyi değerlendirmeye çalışmalı. Özellikle onu zayıf karnından vurmayı denemelisiniz. Yani bir nevi rakibinizle planlı bir şekilde olmak kaydıyla saha içerisinde kaçak dövüşmelisiniz.

Kafamızın içindeki önde basan rakibine özellikle iç saha maçlarında saha içerisinde nefes aldırmamalı Yılport Samsunspor. Takımın bu kadro yapısıyla izleme şansımızın olmadığını geçmiş haftalarda gördüğümüz için en azından devre arasına kadar rakibe göre oyun sistemi ve formasyonu belirleyerek ilerlemek bana göre elzem.

Bu hafta Manisa’ya karşı bu anlayışla çıkıldığı için üç puan Yılport Samsunspor’un oldu.

O yüzden maç planını iyi yapan, elinde olan oyuncularını ne zaman kullanacağını iyi bilen, hamlelerinde az hata yapan bir teknik direktör performansı izlememiz gerekiyor. Yani Yılport Samsunspor’un Ocak ayına kadar iyi bir teknik direktörden ziyade iyi bir satranç oyuncusuna ihtiyacı var…

Caner ERİŞGİN

Fuat Çapa satrancı iyi oynamak zorunda…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!