Fındık kozalak akarına dikkat!

Samsun Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bekir Karaosmanoğlu, fındık kozalak akarının çok önemli bir zararlı olduğunu ve fındığın meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek ekonomik kayıplara neden olduğunu ifade etti.

Fındık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bekir Karaosmanoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile fındık kozalak akarı ile ilgili üreticileri uyardı.

Fındık kozalak akarlarının sadece fındık çeşitleri üzerinde beslendiğini ve iki değişik formunun bulunduğunu ifade eden Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bekir Karaosmanoğlu şunları belirtti;

Fındık

“Gal oluşturan formu sadece generatif tomurcuklar üzerinde beslenerek kozalak oluşturmakta ve böylece verim kaybına neden olmaktadır. Diğer formu ise fındığın hem generatif hem de vejetatif kısımlarında beslenerek meyvelerin ve tomurcukların dökülmesine deformasyonlu bitki organlarının oluşmasına neden olmakta, verimi olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca her iki türün de beslenmesi sonucunda dişi ve erkek çiçekler, tomurcuklar, kozalaklar dökülerek kuru sürgünlerin oluşmasına neden olurlar.

thumbnail
İlişkili Haber
İç sularda balık avı yasağı başladı

Fındık kozalak akarlarının birçok doğal düşmanı bulunmaktadır ve bunlardan (Verticillium lecanii) bazıları fındık kozalak akarları üzerinde yüksek etki gösterebilmektedir. Öncelikle çevrenin ve faydalıların gözetildiği Entegre Mücadele Prensipleri doğrultusunda mücadele faaliyetleri sürdürülmeli, kimyasal mücadele en son çare olarak düşünülmelidir.

Zararlıya karşı mekanik ve kimyasal mücadele uygulanmaktadır. Mekanik mücadele kozalak akarlarına karşı etkili bir yöntemdir. Kışın yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp, bahçe içinde bir yere toplu olarak bırakılmalıdır. Sürekli mekanik mücadele yapılan bahçelerde kimyasal mücadeleye gerek duyulmaz.

Fındık

Fındık kozalak akarı için ilaçlama önerisi

Mekanik mücadele yapılmayan bahçelerde kimyasal mücadeleye karar vermek için bir ön sayım yapılmalıdır. Bu amaçla 1-10 da büyüklükteki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklükteki bahçelerde 20 ocak ve 30 da’ dan büyük olan bahçelerde de 30 ocak tesadüfi olarak işaretlenir. İşaretli her ocağın birer dalındaki kozalaklar sayılarak kaydedilir. Bulunan rakamlardan yararlanarak, bir daldaki ortalama kozalak sayısı hesaplanır. Bir dalda ortalama 5 kozalak varsa kimyasal mücadelenin yapılması gerekir. En uygun kimyasal mücadele zamanı; akarların göçünün yoğun olduğu nisan sonunda bir haftalık süredir. Bu dönemde uç sürgünler 4-4,5 yapraklı, yeni tomurcuklar toplu iğne başının yarısı büyüklükte ve yeni gelişen meyveler mercimek büyüklüğüne geldiği dönemdir. Fenoloji takibi yapılarak bu dönem belirlenmeli ve ilaçlamalar bir hafta içinde bitirilmelidir.

Kimyasal mücadelede Bakanlığımız tarafından tavsiye edilen bitki koruma ürünleri kullanılmalıdır. İlaçlama sabah erken saatlerde ya da akşamüzeri iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmalı, ilaçlama esnasında maske, eldiven gibi tüm koruyucu tedbirler alınmalıdır. Öğle saatlerinde ilaçlama yapılmasından kaçınılmalıdır.”

Fındık

Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bekir Karaosmanoğlu, çiftçilerin fındık bahçelerinin ana zararlılarından olan kozalak akarına bağlı verim kaybı yaşamamaları için fındık bahçelerini kontrol etmelerinin, zararlıya karşı, zamanında ve ruhsatlı ilaçlarla mücadele yapmalarının yararlarına olacağını belirtti,

Karaosmanoğlu ayrıca fındık bahçelerinde şu ana kadar yapılan survey ve gözlemlerde özellikle Tombul ve Palaz çeşitlerinin gerek tozlayıcı olarak gerekse karışık çeşit olarak yer aldığı bahçelerde fındık kozalak akarının daha yoğun görüldüğü ifade etti.

Fındık kozalak akarına dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!