Fındık ihracatından 10 ayda 1.3 milyar dolar

Fındık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fındık ihracatında Türkiye’nin 10 ayda 1,3 milyar dolar gelir sağlandığı açıklandı

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne göre yaklaşık 725 bin hektar alanda, Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Artvin, Bartın, Kocaeli, Sinop, Gümüşhane,

Kastamonu ve Rize olmak üzere 14 ilde üretimi yapılan fındıktan direkt ve dolaylı olarak 500 bin aile geçimini sağlıyor.

Fındık ihracatında ilk 3 ülke : Almanya, Fransa, İtalya

Ülkenin fındık üretiminde önemli potansiyelini oluşturan Karadeniz’de ise Ordu, yaklaşık 230 bin hektarlık bahçeyle en fazla üretim alanı sıralamasında başı çekiyor.

Üretimin yanı sıra ihracatıyla da ön planda olan fındık, bu yılın 10 ayında Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak 129 ülke, özerk bölge ve serbest bölgeye ihraç edildi.

Söz konusu dönemde 239 bin 934 tonluk ihracatından 1 milyar 325 milyon 828 bin 762 dolar girdi sağlandı.

Rekoltesi geçen yıl yaklaşık 700 bin ton olarak gerçekleşirken, Tarım ve Orman Bakanlığınca oluşturulan komisyonun 2022 yılı tahmini rekoltesi ise 765 bin ton olarak açıklandı.

Fındık

Hedef en az 5 milyar dolar

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, resmi olarak 725 bin hektar alanda 13 ilde üretiminin yapıldığını söyledi.

Söz konusu ürünün yıllık getirisinin 2,5 milyar dolar civarında olduğuna dikkati çeken Arslantürk, “Bizim bununla ilgili hedefimiz en az 5 milyar dolar.

Üretim alanlarındaki verim ve kaliteyi artırarak da bu rakama ulaşmamız son derece kolay. Onunla ilgili zaten örnek çalışmalar yapılıyor.” dedi.

Arslantürk, söz konusu 5 milyar dolar hedefine ulaşıldığı takdirde bölgenin ekstra bir katma değer kazanacağını vurguladı.

Fındık

Fındık üretimine paralel ihracatının da artırılmasının hedeflendiğini belirten Arslantürk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Üretim miktarının 700 bin ton ortalamasından önümüzdeki 5-10 yıl zarfında 1 milyon tona çıkmasını hedefliyoruz.

Ona paralel de ihracatı artırarak elde edeceğimiz gelirleri en kısa dönemde 3 milyar doların üzerine başlangıçta taşıyıp sonrasında da 5 milyar dolarlık hedefe ulaşmayı planlıyoruz.”

Fındık

Üretimin yüzde 85’i ihraç ediliyor

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’inin Türkiye’de gerçekleştirildiğine dikkati çeken Soydan, “Ürettiğimiz fındığın yüzde 80-85’inin ihracatını yapıyoruz.

Türkiye’ye bu ihracattan yıllık ortalama 2-2,5 milyar dolar gibi bir döviz girdisi sağlanmış oluyor. Bu, bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir rakam” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fındık ihracatından 10 ayda 1.3 milyar dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin