Bizimle İletişime Geçin

Kültür - Sanat

Evrenin Ruhu, Erdemlerin En Şereflisi…

Adalet, Ömer Hayyam’a göre evrenin ruhudur. Farisi dünyanın büyük ozanı, ‘Adalet mülkün temelidir’deki sözün özünü, dünya sınırlarını da aşacak şekilde tanımlamayı tercih etmiştir… Yani adalet, sadece mülkün (devletin, bekanın) temeli olmakla kalmıyor. Adalet var olan, bilinen, bilinmeyen tüm kozmosun ruhunu temsil eder…

Aslında bu yönüyle bakıldığında ne kadar karmaşıktır adalet, ve ne kadar da ulaşılmazdır sanki…

Oysa, bir büyük düşünce insanı Montaigne, ‘Adaletin olmadığı yerde ahlak da yoktur’ diyerek aslında bir hayli dar kapsamda ve bir hayli iddialı bu sözle tanımlamıştır adaleti…

Yani adaleti sadece ahlakla mı sınırlandırmak gerekir?.. Büyük Montaigne, Hayyam’ın kozmosla ölçtüğü bu kavramı, sadece ahlaka indirgemekle, aslında, “Bize en gerekli şey ahlaktır. Bunun için de toplumda adaletin tesis edilmesi lazımdır” mı demek istemektedir…

Romalı devlet adamı, bilgin, yazar, felsefeci Cicero, “Adalet erdemlerin taca sahip olan en şereflisidir” lafını boşuna etmemiştir elbet… Zaten bundandır ki, Cicero’nun aidiyet olarak bağlı bulunduğu Latinler’in en ünlü, bilinen atasözlerinden birisi de, “Adalet erdemlerin kraliçesidir” olmazdı kuşkusuz…

Gelelim sadede…

“…Sanık suçlu değildir ama bu mahkeme salonunda suçlu olan biri vardır. Şimdi baylar, bu ülkede mahkemelerimiz büyük eşitleyici kurullardır. Mahkemelerimizin huzurunda tüm insanlar eşittir. Ben, mahkemelerimizin ve jüri sistemimizin dürüstlüğüne inandığım için bir idealist değilim. Bu, benim için bir ideal değildir. Bu, yaşayan, işleyen bir gerçektir!..”

Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird) adlı eseri 1960’ta yayınlandığında muhteşem öyküsü ile muhteşem etkiler yaratmış, Pulitzer ile ödüllendirilmişti… 1960’lara gelindiğinde ise, okuyucu üzerinde etkisini halen sürdüren bu kitap, nihayet Amerikan film endüstrisinin dikkatini çekmeyi başarmıştı…

Robert Mulligan’ın yönetiminde, Gregory Peck‘in unutulmaz oyunculuğu ile Bülbülü Öldürmek, 1962 yılında sinemaseverlerin karşısına çıktı… 1930’lardaki ekonomik krizin etkileri, dönemin Amerikan yaşam tarzı, ırkçılığın-adaletsizliğin yükselen boyutları, tüm detaylarıyla bu filmdeydi…

6 yaşındaki Scout Finc, baba Atticus, ağabeyi Jem. ABD’nin güneyinde, Alabama’da çok güzel bir kasaba… Baba Atticus, bir hukukçu olmasına karşın bir öğretmen aynı zamanda…  Scout’a küçük yaşta okuma-yazma öğretmesinin yanı sıra hayatla ilgili küçük dersler de veriyor. Hikaye çoğunlukla Scout’un gelişme sürecinde aldığı bu dersleri anlatıyor.

6 yaşından, 8 yaşına gelene kadar Scout’un hayata bakış açısını değiştiren küçük olayları anlatırken filmimiz, Birleşik Devletler’in en önemli sorunlarından biri olan ‘ırkçılık’ konusunu, çocukların gözüyle bizlere aktarıyordu.

Kısacası, 1962 yılında, Harper Lee’nin romanından beyazperdeye uyarlanan Bülbülü Öldürmek filmi, Amerikan sinemasının çok önemli bir parçası olduğu gibi, Amerikan edebiyatının da es geçilemeyecek eserlerinden biridir.

Adalet Evrenin Ruhu

Adalet arayanların sinemasında listenin başına 12 Angry Men(1957)-12 Kızgın Adam’ı koymak gerekir. Bülbülü Öldürmek ise elbette sıranın 2’nci sırasında yer alır.

İzlemeden Olmaz !..

Adalet, herkes için adalet…

To Kill A Mockingbird-Bülbülü Öldürmek (1962)

Avukat Atticus Finch, büyük ekonomik buhran yıllarında, tecavüzle suçlanan Tom Robinson isimli zenci gencin savunmasını üstlenmiştir. Bu durum kasabadaki beyazların tehditleri ve tepkisiyle karşılaşsa da yolundan dönmeyecek, karizması, zekası ve kararlılığı ile adalet arayacaktır. 1930’lardaki ekonomik krizin etkileri, Amerikan yaşam tarzı, ırkçılığın-adaletsizliğin boyutları, baba-evlat ilişkileri, 6 yaşında Scout adında bir kız çocuğunun gözünden anlatılıyor. Cahillik, önyargılar ve uzlaşma da filmin anahtar kelimeleri arasında..

Adalet Evrenin Ruhu

Bir Türk film eleştirmeni demiş ki; Bu filmi Çağan Irmak çekseydi, herhalde seyircinin gözyaşı pınarlarını kuruturdu. Daha ne diyelim?..

‘İzlemeden Olmaz’da eski klasiklere devam

THE GRAPES OF WRATH-Gazap Üzümleri

Başlıca rollerinde Henry Fonda, Jane Darwell ve John Carradine’in oynadığı filmde 1930’lu yıllarda ABD’de hüküm süren büyük ekonomik buhran sırasında fakirleşen Oklahoma’lı bir ailenin kuraklığın da etkisi ile verimsiz hale gelen topraklarını terk ederek mevsimlik işler için California’ya doğru çetin şartlarda yola çıkmaları anlatılmaktadır. Film 1941 yılında 7 dalda aday gösterildiği Oscar ödüllerinden ikisini aldı. En İyi Yönetmen Akademi Ödülü John Ford’a, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü de Jane Darwell’a verildi.

Adalet Evrenin Ruhu

Gazap Üzümleri, bir umut ve yol hikayesi. Aynı zamanda insanların kendi ırkına çektirdiği acıların kısa bir özeti.

Taşradan bir ‘Toz ve Sıcak’ filmi…

The Long, Hot Summer-Uzun Sıcak Bir Yaz (1958)

Ben Quick, intikam almak için bir çiftlikteki ahırı yaktığı için kovulduğu kasabadan, Frenchman’s Bend’e gelir. Buradaki hemen her şey Will Varner isimli bir tek kişiye aittir ve o da Ben’i mağazasında işe alır. Will, mağazayı yöneten oğlu Jody’nin karısı Eula’nın hamileliği nedeniyle ilgi ve dikkatini kaybettiğini düşünmekte, kızı Clara’nın da hiç evlenmeyeceği endişesini taşımaktadır. Ben Quick’in Clara için iyi bir koca olabileceğini düşünür. Ama onun geçmişinden habersizdir.

Adalet Evrenin Ruhu

William Faulkner’ın öyküsünden uyarlanma, Paul Newman’lı Orson Welles’li bu film Lee Remick ve Joanne Woodward’ın güzellikleri ile süslenmiştir.

Vizyondakiler…

Dikkat, insanlık çıldırmaya başlıyor!..

Awake-Uykusuz (2021)

Aniden ve kimsenin haberi olmaksızın dünya bilinmeyen bir gücün etkisi altına girer. Bu durum o denli korkunç bir durumdur ki, insanların uyuyamamasına neden olmaktadır. İnsanoğlu tabiatı gereği uyumak zorundadır yoksa kısa sürede önce delirmeye başlar ve sonunda da ölür. İşte bu durum aynı anda tüm dünyayı sarmıştır. Bir an da neler olduğunu anlamayan insanoğlu ilk birkaç günde her ne kadar bir şey yok gibi davransa da üçüncü günde yavaş yavaş uykusuzluğun evrelerini hissetmeye başlar. İnsanlar çıldırmaya, önlerine geleni yok etmeye ve hatta kendilerini bile öldürmeye başlarlar.

Uykusuz

Mark Raso’nun yönettiği Awake, elektronik aksama sahip otomobiller dâhil tüm elektronik cihazların bir anda iş görmez hâle geldiği global bir felaket sırasında geçiyor.

Netflix orjinli bir bilim-kurgu, fantastik film

Oxygene-Oksijen (2021)

Melanie Laurent’un başrolünü üstlendiği film, teknolojik bir tabutu andıran bir kriyojenik tankında uyanan ve oksijeni tükenip ölüme mahkum olmadan önce sadece birkaç saati olduğunu fark eden genç bir kadını takip ediyor. Kim olduğu ya da oraya nasıl geldiği hakkında hiçbir şey hatırlamayan kadının, oksijen göstergesi sıfırı göstermeden önce oradan kurtulmak için zihninin derinlerinde saklı olan cevapları bulması gerekiyor.

Oksijen

Vaktiniz varsa seyredebileceğiniz, ‘izleyin ve unutun’ tarzında bir film. Daha fazlasını sakın aramayın…

Hollywood, siyah kovboyları hatırladı

Concrete Cowboy – Kent Kovboyu (2021)

Annesiyle yaşayan 15 yaşındaki Cole, okulunda sürekli kavga çıkaran, çevresiyle barışık olmayan, isyankar bir ergendir. Karıştığı son bir kavgadan sonra okuldan gönderilir ve annesi onu, zorla ayrı yaşadıkları, Philadephia’daki babasının yanına götürür. Buradaki hayata alışmakta çok zorlanan Cole, etrafında yaşanan fakirlik ve süregelen şiddete rağmen zamanla babasının başını çektiği ‘at binme’ olayını ve bunun yanında getirdiği düzeni benimseyecektir…

Hollywood

Kent Kovboyu, atlara ve dolayısıyla zamanın kovboy ruhuna duyulan özlem ve ergenlikten yetişkinliğe geçiş gibi önemli ama bilindik temalar etrafında dolanıyor.

Muammer DİLBER.

1 Yorum

1 Yorum

  1. İzzet

    11 Temmuz 2021 yanında 13:37

    Mükemmel bir yazı.Tebrik ediyorum.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muammer DİLBER

Kültür - Sanat

Müfit Can Saçıntı sahne fotoğraflarını sergiledi

Yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, sahne performanslarından oluşan “İtirazım Var” isimli fotoğraf sergisini Atakum Belediyesi desteğiyle Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Samsunlu fotoğraf sanatçıları Hasan Aktürk ile Alihan Aktürk’ün, sevilen yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı’nın sahne fotoğraflarının yer aldığı “İtiraz Ediyorum” isimli fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluştu.

50 siyah beyaz fotoğraf tekniğiyle çekilmiş fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başta olmak üzere çok sayıda fotoğrafsever katıldı. Sergi, 18 Ekim 2022 tarihine kadar misafirlerini ağırlayacak.

Sanat bu merkezde 

Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde sürekli sergilerin olduğunu merkezin aktif olarak çalıştığını söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Burası, içerisinde bulunan kütüphanesiyle, eğitim salonlarıyla, toplantı salonuyla ciddi bir açığı kapattı. Böyle bir ihtiyaç vardı ve şimdi Atakum’a yetmiyor.

Bu sergiyi izledim. Zor bir fotoğraf çekim tekniği. Farklı ve önemli bir sergi. Hem fotoğrafa konu bir sanatçı olunca hem de çekenler sanatçı olunca sergiye de güzel bir ilgi var. Bunun gibi değerli sergiler ve birçok sanat aktivitesi için herkesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ne davet ediyorum” dedi.

Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı : Şaka yapıyorlar sandım

Sergi nedeniyle çok şaşkın olduğunu belirten Müfit Can Saçıntı ise, “Böyle bir sergi açacağız dediklerinde inanmadım. Herhalde şaka yapıyorlar dedim. Doğru mu diye görmeye geldim. Tek kişilik gösteriden nasıl bir sergi olabilir ki dedim ama birbirinden güzel duygular yakalamışlar.

Tek kişilik gösterinin fotoğraf sergisinin açıldığını dünyada görmedik, duymadık. Hatta herhangi bir tiyatro oyununun da sergisi olduğunu duymadık. O yüzden gururlu ve şaşkınım. Buradaki ilgiye de şaşırdım. Şu an bütün salon dolmuş durumda. Samsun sanatsever bir şehir.

Artık çeyrek Samsunlu sayılırım, sık sık geliyorum. Buradan belediyeye sesleniyorum, altın anahtar istiyorum. Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’ni gezdim. Gençlere çok güzel bir çalışma ortamı hazırlamışlar. İnsan yeniden öğrenci olmak istiyor.

Tabii her yerde öğrencilerin durumu bu kadar parlak değil ama bu güzel bir destek olmuş” ifadelerini kullandı.

Müfit Can Saçıntı

Türkiye’de tek

Sahne fotoğrafçılığının zorluklarından bahseden Hasan Aktürk, “Bu sergi Türkiye’de tek, dünyada da tek olduğunu düşünüyoruz. İçerisinde 50 siyah beyaz fotoğraf var. Fotoğrafların yerleşiminin de bir hikayesi var.

Oyunu izleyenler fotoğrafları hemen tanıyacaktır. Fotoğraf zaten farklı bakış açısıdır, bu açıyı yansıttığıma inanıyorum. Sergimiz beş gün daha açık olacak bütün sanatseverleri bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

Müfit Can Saçıntı

Atakum Belediyesi’ne teşekkür

Müfit Can Saçıntı’nın iki oyununda fotoğraf çekimi yaptıklarını anlatan Alihan Aktürk ise, “Fotoğraflar o kadar güzel oldu ki, Müfit Can hocamız bir fotoğrafı kendi afişlerinde kullanmaya başladı. Bu benim için büyük bir onurdu.

Babamın fikriyle sahne fotoğrafçılığının zorluğunu da anlatmak için bu sergiyi açtık. Atakum Belediyesi’ne de ev sahipliği için çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

BKM’den kara komik bir film geliyor!

BKM’den kara komik film.

Oyuncu kadrosunda, Çağlar Çorumlu, Boran Kuzum, Şükran Ovalı, Serkan Keskin, Aslıhan Gürbüz, Gürhan Altundaş ve Hasibe Eren’in yer aldığı, yönetmen koltuğunda Canbert Yerguz’un oturduğu Hazine, yıldız oyuncu kadrosu ve mizahın sınırlarını genişleten kara komik türündeki hikayesi ile 4 Kasım’da sinemalarda.

Hazine

Senaryosu Canbert Yerguz ve Burak Yerlikaya tarafından kaleme alınan ve çekimleri geçtiğimiz yıl Nevşehir’de gerçekleşen filmde;

kara komik

Kara komik

Annesini defnetmek için yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabasına dönen devlet memuru Mesut (Çağlar Çorumlu), annesine karşı son görevini yerine getirmek ve bir an önce İstanbul’a dönerek yarım bıraktığı gönül meselesini tamamlamak ister.

kara komik

Ama işler umduğu gibi gitmez. Mesut’un memleketinde planladığından daha fazla kalması gerekecektir. Bu esnada kardeşi Musa (Boran Kuzum) yüzünden katıldığı bir define kazısı sırasında yaşanan olayların tam ortasında kalan Mesut’un içine düştüğü talihsizlikler zinciribir maceraya dönüşür.

Okumaya devam et

Kültür - Sanat

Antika parçalar Z kuşağının radarında

Selim Kara

Antika parçalar özellikle Z kuşağının ilgi alanına girdi.

Antika parçalar, özellikle pandemi ile birlikte online pazar yerlerinde büyüyor. Statista’nın verileri dünya çapındaki sanat ve antika pazarının toplam çevrimiçi satışlarının 2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve koleksiyon tutkunlarının yüzde 53’ü, çevrimiçi sanat piyasasının koleksiyon ürünlerini satın alma konusunda güvenlerini artırdığını belirtiyor.

Statista tarafından yayımlanan verilere göre, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12.4 milyara ulaştı.

2021’i 13.3 milyar dolarla kapattı. Antika ve sanat ürünleri, geleneksel satış ve pazarlama kanallarını terk edip sosyal medya platformlarına ve online pazar yerlerine kaydı.

Gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin yüzde 74’ü sanat ve koleksiyon ürünlerine yöneldi. Sanat severlerin yüzde 53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının güvenlerini artırdığını belirtiyor.

HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat eserleri satışlarının da online pazar yerlerine kaydığını belirtti.

Kara, konuyu şu sözlerle değerlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat eserlerine de uzandı. Ancak online platformlara güvensizlikleri nedeniyle geleneksel satış yöntemlerinden ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı.

HepsiAntika.com olarak biz de 81 ilimizdeki antika, retro ve koleksiyon ürünleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları güvenli koşullarla bir araya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların ürünlerini güvenli bir şekilde satmasını hem de antika meraklılarının bu ürünlere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.”

antika

Z kuşağının radarında antika parçalar var

Selim Kara, dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon parçalarının alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyledi. Selim Kara, “Online satış yerleri ve sosyal medya, influencer marketing gibi yeni pazarlama yöntemlerinin oluşmasına kapı araladı. Tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor.

Bunlardan en çok pay alan sektörlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç neslin de radarında.

Çünkü herbiri artık birer sanat eserine dönüşen bu parçaların online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu ürünlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi çekici objelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok değerli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

antika

Antika ve koleksiyon parçaları artık online pazaryerlerinde

Online pazaryerlerini kullanıcı deneyimini esas alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların bu ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlanıyor. Satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz.

Antika sanat eserlerinden objelere, ev dekorasyon ve tekstil eşyalarından koleksiyon ürünlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazar yerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda halı, daktilo, tablo ve biblo gibi ürünlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına olanak tanıyoruz.

Kusursuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik işlemlerini en pratik şekilde tamamlamasını sağlayarak arzu ettikleri ürünlere güvenli online ödeme yöntemleriyle ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

Online antika alışverişlerinde güvenli teslimat devri

Kara, platformlarında işlem yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirtti. Selim Kara, “Koleksiyon parçalarını online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen kişilerin, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve ardından giriş işlemlerini yapmaları gerekiyor.

Satıcılar, daha sonra ürünlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle iletişime geçebilir. Alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği ürünleri sepetlerine ekleyebiliyor. Elde ettikleri kuponlarla ürünleri indirimli şekilde satın alabiliyor.

Bu süreçte merak edilen tüm soruları da çok kanallı iletişim modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayoruz. Sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.