Evlenme oranları son 20 yılda yüzde 20 azaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evlenme oranları son 20 yılda yüzde 20 azalırken, boşanmalar da yüzde 47 arttı.

Ülkemizde evlenme oranları düşerken, boşanmalar da artıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilerde, evlenme oranlarının son 20 yılda yüzde 20 azaldığı, boşanmaların ise yüzde 47 arttığı kaydediliyor.

Boşanmaların yüçde 33,6’sı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşirken, çiftlerin boşanma nedenleri incelendiğinde sorumsuz ve ilgisiz davranma problemi yüzde 32,2 ile ilk sırada yer alıyor.

Onu aldatma (yüzde 14,1), evin geçimini sağlayamama (yüzde 9,8), şiddet eğilimi (yüzde 8,1) izliyor.

İnteraktif Danışmanlık Aile ve İlişki Danışmanı Sevinç Karakaya ise cinsellik hakkında eğitim eksikliğinden kaynaklanan iletişim ve bağ kurma probleminin de çiftlerin boşanmasında etkili olduğunu aktardı.

Evlenme

Birleşmiş Milletler’in bireylerin cinsel sağlık ve cinsellik eğitimine erişim olanağı tanıyan yasa ve yönetmeliklere

sahip ülkeleri kapsayan verilerinden hareketle, Norveç’in yüzde 100’lük puanla ilk sırada konumlandığını aktaran Cinsel Terapist Sevinç Karakaya, şu bilgileri paylaştı:

Evlenme…

“Estonya, Türkmenistan, Macaristan, Romanya, İngiltere, Özbekistan, Almanya, Ukrayna, Japonya gibi ülkeler vatandaşlarının cinsel eğitimlere erişmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yaparak yüzde 80’nin üstünde puanı alan ülkeler oldu.

Bu dizilimi yüzde 78 ile Türkiye ve Endonezya, yüzde 70 ile de Rusya takip ediyor. Rakamlar gösteriyor ki dünya genelinde birçok ülke, toplumsal tabulardan dolayı bireylerin cinsel kimliğini oluşturdu.

Hem kendilerini tanımaları hem de sağlıklarını korumaları adına cinselliğe dair kapsamlı bir eğitim vermekten kaçınıyor.

Oysa cinsel eğitim veya terapiler yalnızca kişilerin kendisiyle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda çiftlerin birbirleriyle doğru bir iletişim kurmasında da kritik bir rol oynayarak mevcut toplum yapısının korunmasını sağlıyor.”

Evlenme

Cinsel danışmanlık ve terapi, sağlıklı iletişimin temelini oluşturuyor

Sevinç Karakaya, cinsel terapilerin, kapsamı ve etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir psikoterapi alanı olarak kabul edildiğini belirtti.

Sevinç Karakaya, “Cinsel terapi ve danışmanlıklar, kişilerin cinsel alanda yaşadığı sorunları bilimsel yöntemlerle çözmeyi amaçlıyor.

Psikolog, psikiyatrist ya da cinsel terapist tarafından yürütülen bu sürecin sonunda bireyler hem kendileriyle hem de eşleriyle daha sağlıklı bir bağ oluşturabiliyor.

İnteraktif Yaşam & Aile Danışmanlık Merkezi olarak biz de cinsel terapi kapsamında yetişkin birey, çift veya ergen kişi odaklı seanslarımızla danışanlarımızın cinselliğe dair tüm sorunlarını çözmek için destek veriyoruz.

Merkezimizdeki bireysel ve ergen kişi terapilerinde danışan seansa tek başına katılırken, çift seansların da ise ortak katılım söz konusu oluyor.

Terapi uygulamaları öncesinde danışan ilk adımda fizyolojik ve psikolojik olarak analiz sürecinden geçiyor.

Sonrasında ise konuşma yöntemi ile kişilerin problemlerini açığa çıkarıyor ve tedavi ediyoruz.

Danışanlarımıza sürekli olarak cinselliğin bir yetenek değil, öğrenilmesi gereken bir konu olduğunu da hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Boşanma

Boşanmalardaki artış cinsel terapi ve aile danışmanlıklarına talebi artırıyor

Sevinç Karakaya son yıllardaki boşanma oranlarına paralel olarak cinsel terapinin yanı sıra aile ve evlilik danışmanlığı konusunda merkezlerini ziyaret eden danışanlarının sayısının da yükseldiğini söyledi.

Sevinç Karakaya, “Bunun nedeni insanların artık hem ikili ilişki hem de cinsel konularda farkındalığının artmasından kaynaklanıyor.

2003’ten bu yana uzman kadromuzla hizmet verdiğimiz tüm alanlarda danışanlarımız için bilime dayalı analitik bir çözüm yolu izliyoruz.

Sorunlarının üzerine gidip, çözüm odaklı yaklaşım sergileyerek iletişim gücünü üst seviyeye çıkarmak isteyen tüm çiftlere ve bireylere profesyonel ekiplerimizle destek veriyoruz.

Güvenilirlik, şeffaflık ve yeniliğe açık olmak üzerinde inşa ettiğimiz misyonumuzla, danışanlarımızın her birine içgüdülerinin kaynağının farkına varıp, bununla birlikte ihtiyaç duyduğu mutluluk ve başarıya ulaşmaları için yol haritası çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

Evlenme oranları son 20 yılda yüzde 20 azaldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!