Esnaf geriye dönük borçlanma hakkı istiyor

Esnaf
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esnaf için yeni bir Bağ-Kur düzenlemesi gerekli. Açıklama Bendevi Palandöken’den geldi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklama yaptı. Palandöken esnafın sosyal güvenlik düzenlemelerinde unutulmamasını istedi.

Emeklilikte esnafın haksızlığa uğramaması için Bağ-Kur’da geriye dönük borçlanma talep edildiğini vurgulayan Palandöken şunları söyledi:

“SSK’lılar 7 bin 200 prim gününü doldurup emekli olabiliyorken; esnafımızın 9 bin günü doldurması gerekiyor. Ayrıca gecesi, gündüzü, tatili, bayramı, özel günü ya da hafta sonu izni olmayan esnafımızın SSK emekli prim günü ile arasında neredeyse 5 yıl var.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın; 3600 ek gösterge ile kamudaki düzenlemeler için çalışmaları gündeme tekrar almış. Özellikle bu konuda çalışma yaparken; esnafımızın da sosyal güvenlik konusunda yaşadığı sıkıntılar unutulmamalı.”  

Esnaf
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken. (Fotoğrafta)

Esnaf unutulmamalı

Bendevi Palandöken; sosyal güvenlik konusunda baştan aşağı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bununla birlikte İntibak Yasasının önemine dikkati çeken Palandöken şöyle devam etti:

“4 Ekim 2000 yılından önce oda ve vergi kaydı olup esnaf olarak faaliyette bulunan o dönemde Bağ-Kur’a kaydını yaptırmadığı için emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olamayan esnaf için Bağ-Kur düzenlemesine gidilmesi sosyal güvenlik açısından anayasal bir haktır. Bu nedenle yeniden geriye dönük borçlanma fırsatı tanınmalı.

2000 yılından önce emekli olanlar ile sonrasında emekli olanlar arasında maaşlarında büyük fark var. Koşullar ve çalışma süreleri aynı olmasına rağmen bu düzen adaletsizliğe neden oluyor.

Uzun süredir mecliste çıkması beklenen İntibak Yasası zaman kaybedilmeden sonuclandırılmalı. Özellikle emeklilerde de, kamuda da, esnafta da sosyal güvenlik noktasında değişmesi gereken konular var. Bu nedenle her kesimde adaleti sağlamak için zaman kaybedilmeden intibak düzenlemesi yapılmalı.”    

Esnaf geriye dönük borçlanma hakkı istiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!