Eski Samsun fotoğrafları ile bugünü siz değerlendirin!

Eski Samsun fotoğafları
Anıt Park
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Samsun fotoğrafları sizi maziye götürecek. İlk kez göreceğiniz fotoğraflar şehrin gelişimine de ışık tutacak.

Eski Samsun fotoğrafları belli bir yaşın üzerindeki hemşehrilerimizi maziye götürecek. O günleri babalarından dedelerinden dinleyen gençler ise bugün ile kıyaslayacak. Eski Samsun mu, bugünkü Samsun mu?

Samsun, bugün Türkiye’nin 30 büyükşehir statüsüne sahip ilinden biri. Türkiye’nin en kuzeyinde merkezî bir noktada. 1 milyon 356 bin 79 kişilik nüfusuyla Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehri. Ayrıca Türkiye’nin ise 16. en yüksek nüfuslu kenti.

Eski Samsun fotoğrafları ne anlatıyor

Eski ile bugünü değerlendirin. Ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Dünden bugüne özlem duyduğunuz her şeyi bizimle paylaşın. Büyükşehir Belediye binası, çiftlik caddesi, eski vilayet, anıt park, tütün iskelesi, Samsun’un son 50 yılda nasıl geliştiğini ve büyüdüğünü bu fotoğraflara bakarak görebilirsiniz. Belki de bu fotoğrafları ilk kez göreceksiniz.

Samsun’un geçmişi

Samsun, Milattan Önce 60 bin yılına dek uzanan bir yerleşim geçmişine sahip. En eski halk topluluğu ise Milattan Önce 12. yüzyıla kadar burada bulunan Kaşkalar. Onların ardından  Hitit dönemini yaşayan bir şehir Samsun. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Pers, Makedonya, Pontus, Roma, Bizans egemenliği gören Samsun, bunların ardından bir Ceneviz kolonisi hâline gelmiş.

1422-1428 yılları arasında Kubadoğulları eline geçen Samsun, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilânına dek Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Türkiye’nin kurulmasına dek uzanan 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla başlayan sürecin başlangıç durağı olması nedeniyle özel bir konumu bulunan Samsun, “Karadeniz’in Başkenti” ve “Atatürk’ün Şehri” olarak da anılmaktadır.

Eski Samsun fotoğrafları ile bugünü siz değerlendirin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!