Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Epilepsi : Çocuklarda 16 yaşa kadar en sık görülen hastalık

Epilepsi hastalığı özellikle çocuklarda 16 yaşa kadar en sık görülen nörolojik bir rahatsızlık.

Epilepsi ; Dünya üzerinde yaklaşık 65 milyon insanda görülen bir hastalık. Bu hastalığın dünyada görülme sıklığı ise; yüzde 0.5 – yüzde 1 arasında.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Emir Ruşen; epilepsi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dünya Epilepsi Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Ruşen, hastalığın görülme sıklığına değindi.

Bu hastalığın çocuklarda 16 yaşa kadar en sık görülen nörolojik hastalık olduğuna dikkat çekti.

8 Şubat Dünya Epilepsi günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Dr. Emir Ruşen; “sara” olarak da bilinen hastalığın olduğunu belirtti. Ayrıca herhangi bir yaş ve zamanda ortaya çıkabildiğine ancak ilk 16 yaşa kadar ve 65 yaşından sonra görülme sıklığının arttığını söyledi.

Hastalığın sık görüldüğü çocuk yaşlarda, anne ve babanın gözlemlerinin teşhis için önemli rol oynadığını söyleyen Dr. Emir Ruşen şunları ifade etti:

epilepsi

“Çocuğun arada bir ağzını şapırdatması. Kol ve bacaklarında ani sıçramalar-irkilmeler olması. Burnuna kimsenin duymadığı kötü koku gelmesi. (örneğin yanmış lastik kokusu) Ayrıca çocuğun arada bir gözünün dalması. Bir yere birkaç saniye boş boş bakması gibi durumlar gözlenmesi durumunda ailelerin bir nöroloji hekimine başvurmaları hayati önem taşır.”

Vücutta kasılma, uyuşukluk, ağızdan köpük gelmesi belirtiler arasında

Dr. Emir Ruşen, dünyada en sık görülen kronik hastalıklardan epilepsinin doğru teşhis ve tedaviyle yok edilebileceğini söyleyerek belirtileri hakkında bilgi verdi. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar (deşarjlar) olduğunu anlatan Dr. Emir Ruşen, “Aniden ortaya çıkan epilepsi nöbetleri; beynin tümüne ya da bir bölümüne yayılıyor. Bununla birlikte de bilinç kaybı, şaşkın ve istemsiz hareket bozuklukları, görme ve işitme kaybı oluşturabilir.

Vücutta kasılmalar, aralıklı bayılmalar, uyuşukluk, korku, panik, gözlerin sabit bir noktaya bakması, şaşkın bakış, şuur kaybı, ağızdan köpük gelmesi, çenenin kilitlenmesi kronik bir rahatsızlık olan epilepsinin en önemli belirtileridir” dedi. Epilepsinin nöbetler halinde gelen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Emir Ruşen, nöbetler dışında hastanın tamamen sağlıklı bir insan olduğunu belirtti.

Epilepsi

Zor doğum öyküsü…

Epilepsi nöbetlerini tetikleyen pek çok farklı etken olabileceğine söyleyen Dr. Emir Ruşen, doğum travmaları, kafa travmaları, zor doğum öyküsü, beyin damarlarında görülen anormallikler, yüksek ateşli hastalıklar, kan şekerinin aşırı düşmesi, kafa içi tümörleri ve beyin iltihapları olan kişilerin nöbet geçirmeye yatkınlık gösterdiğini dile getirdi. Ayrıca genetik faktörleri de göz ardı etmemek gerektiğine değinerek, yakın akrabalarında epilepsi hastası bulunan kişilerin bu hastalığın gelişimi için daha fazla risk taşıdığını ifade etti.

Epilepsi hastalığının tedavisi mümkün

Epilepsi tanısı koymak için nöbet şeklinin iyi tarif edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ruşen, bu nedenle nöbeti gören kişilere ihtiyaç olduğunu belirtti. Dr. Ruşen, “Hastalık çocuk veya erişkin nörologları tarafından takip edilir. Hastaya tanı koymak için EEG, MR, bilgisayarlı tomografi ve PET gibi tetkikler istenebilir” diye konuştu. “Epilepsi hastalığının tedavisi mümkün olup, ilaç tedavisiyle nöbetlerin önüne geçilebilmektedir” diyen Dr. Ruşen, bu nedenle hastalığın düzenli takibinin ve ilaç kullanımının aksatılmamasına ilişkin uyarılarında bulundu.

Spor yapın, sağlıklı beslenin, alkol ve sigaradan uzak durun

Epilepsi hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkında da bilgi veren Dr. Ruşen, “Ayrıca stresi yönetmek, alkollü içecekleri sınırlamak ve sigaradan kaçınmak gibi sağlıklı yaşam seçimleri yapılmalıdır” şeklinde konuştu. Doğru ilaç kullanımının önemine de değinen Dr. Ruşen, “Uykuyu almak da önemlidir. Aksi durum nöbeti tetikleyebilir. Egzersiz yapmak, fiziksel olarak sağlıklı kalmanıza ve depresyon azalmasına yardımcı olabilir” dedi.

Epilepsi hastaları hangi meslekleri yapamaz?

Dr. Emir Ruşen, epilepsi hastalarının dikkat gerektiren bazı meslekleri yapamayacaklarını belirtti. “Pilotluk, dalgıçlık, cerrahlık, kesici ve delici makinelerle çalışan meslekler, yüksekte çalışmayı gerektiren meslekler, dağcılık, araç sürücülüğü, itfaiyecilik ve silah kullanmayı gerektiren polislik ve askerlik gibi meslekleri yapamaz” dedi.

“Epilepsi hastalarına Covid-19 aşısı olmaları öneriliyor”

Dünya Sağlık Örgütü’nün epilepsi hastalarının özel bir engeli olmaması durumunda aşı olmalarını önerdiğini söyleyen Dr. Ruşen, epilepsili olmanın Covid-19 aşısına karşı yüksek yan etki riski olduğunu gösteren bir bulgu bulunmadığını dile getirdi. Epilepside Kovid-19 enfeksiyon riskleri aşının potansiyel risklerinden çok daha ağır göründüğüne de işaret etti.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Gündem

Atakum’da çocuklara ‘Tarım Eğitimi’

Tarım Eğitimi

Atakum Belediyesi AtaTohum Merkezi, kent genelinde gerçekleştirdiği “Uygulamalı Tarım Eğitimi” programıyla okulları ziyaret etti.

Yerel tohumların kayıt altına alınıp çoğaltılarak geleceğe taşınması ve gıda israfının önlenmesi amacıyla Karadeniz Bölgesi’nde kurulan ilk tohum merkezi olan Atakum Belediyesi AtaTohum Merkezi, “Uygulamalı Tarım Eğitimi” programıyla okullarda öğrencilerle bir araya geliyor.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği eğitimlerde minik eller toprakla buluşuyor.

Tarım Eğitimi

Hem Tarım Eğitimi hem de eğlence

Merkez çalışanlarından Ziraat Mühendisi Asiye Nilgün Erdem çocuklara eğlenceli bir şekilde tarım hakkında bilgi verdi.

Derslerde tohum ve bitki nedir, nasıl oluşur, nasıl ekilir başta olmak üzere toprakta yetişen mahsullerin günlük hayattaki önemi, basit tarım aletleri gibi başlıklarda minikler bilgilendiriliyor.

Geleceğe ekilen tohumlar

Atakum’da birçok okula ziyarette bulunan AtaTohum Merkezi ekibi, son eğitimini Hüseyin Avni Asal İlkokulu’nda gerçekleştirdi.

Tohum ekimiyle ilgili bilgi alan öğrenciler daha sonra eğitmenleri eşliğinde tohum biçme kasalarına tohum ekti ardından sulamasını da birlikte yaptı.

Merkez aynı zamanda ata tohumun yaygınlaştırılması ve miniklerin daha fazla çeşit ürünle tanışması için okul bahçesine ekilmek üzere 16 çeşit kışlık tohumu da hediye etti.

Tarım Eğitimi

“Toprağa dokunmaktan mutlular”

“Uygulamalı Tarım Eğitimi”nin miniklerin hayatına önemli bir dokunuş olduğunu söyleyen Atakum Belediyesi AtaTohum Merkezi’nde görevli Ziraat Mühendisi Asiye Nilgün Erdem, “Toprağı çocukların dünyalarına girerek, onların dilinden anlatmaya çalışıyoruz.

Her biri çok dikkatli dinliyor ve toprağa dokunmaktan çok mutlu oluyor.

Küçük yaştan toprağın ve üretimin değerini öğrenmelerini amaçlıyoruz, bu yüzden de okullarımızı ziyaret ediyoruz.

Elimizden geldiğince fazla okula gitmeye çalışıyoruz. Bu eğitimi talep eden okullarımız 444 40 55 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Mantar zehirlenmelerine karşı Valilik uyardı

Mantar

Sonbahar mevsimiyle birlikte, ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesi ve Samsun’da da mantar zehirlenmesi vakalarında artış gözleniyor.

Mantar ile ilgili çok sayıda doğru bilinen yanlışlar var. Bunlar da maalesef halen zehirlenme vakalarının yaşanmasına neden oluyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Bu konuda yeterince bilgi sahibi olunmaması durumunda mutlaka kültür mantarları tercih edilmelidir.

Halihazırda güvenle tüketilebilecek; kanlıca, kuzugöbeği, turuncu, sütlü türler, fındık tirmiti gibi bilinenler var.

Ancak bunların içine de benzer zehirli türler karışabiliyor.

Dolaysıyla, vatandaşlarımız, eğer iyi tanımıyorsa kesinlikle doğadan toplamamalı, bunun yerine kültür mantarı tercih ederek bu konuda risk almamalı” dedi.

Mantar

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı da şunları söyledi:

“Doğa bunlar içinde tüketim kalitesi yüksek olanların yanında zehirlilerinin de bulunduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Yaklaşık 100’ün üzerindeki zehirli türünden özellikle 10’ununun ciddi anlamda ölümcül olduğunu baştan hatırlatmak isterim.

Bu bağlamda iyi tanımayan kişiler, yenilebilen türlerle zehirli olanları kolaylıkla karıştırılabilmektedirler.

Mevsim itibariyle de bunlar oldukça fazla olduğu bir dönemde olmamız hasebiyle, özellikle bulunduğumuz bu dönemde artan bu zehirlenmelere karşı çok dikkatli olunmalı ve dolayısıyla doğada sadece uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Karadeniz Bölgesi olarak çok büyük bir mantar zenginliğimiz var. Ancak bunları toplarken, çok iyi tanıyıp bildiklerimizi  toplamamız gerekiyor.”

Mantar

Mantar zehirlenmesi belirtileri

Mantar yendikten sonra 2 saate kadar ortaya çıkan zehirlenme belirtilerinin sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış,

ağızda metal tadı, bulantı, kusma, terleme olduğunu ve 6 saat sonra gelişen zehirlenme belirtilerinin de bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı,

karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organlara bağlı belirtiler olduğunu aktaran Vali Dağlı, bu belirtiler görüldüğü an en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi çağrısında bulundu.

Market ve pazarlardan alınanların paketinde; Tarım ve Orman Bakanlığının izni, paketlendiği tarih, yer ve son tüketim tarihine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı,

şüpheli durumlarda Alo 174 Gıda Hattının aranması gerektiğini kaydetti.

Okumaya devam et

Gündem

İsrail Sazanı ile mücadele

İsrail Sazanı

Samsun’da İsrail Sazanı ile mücadele kapsamında, ağ dağıtımı yapıldı.

Samsun’da iç sularda büyük tehlike oluşturan ve İsrail Sazanı ile mücadele kapsamında proje hazırlandı. Bu doğrultuda DOKAP ile protokol imzalandı.

İstilacı türün göllerdeki varlığının azaltılması ve baskın durumdan çıkarılmasının amaçlandığı proje ile bölge balıkçılarına ek gelir sağlanması için İsrail Sazanı ile mücadele amaçlı Su Ürünleri Kooperatiflerinin güçlendirilmesi ve yem endüstrisi için alternatif bir kaynak olarak kullanılması teşvik edildi.

Ayrıca bu projenin diğer iller tarafından da örnek alınarak ülke geneline yayılması ve bu türe karşı ülke çapında mücadele edilmesi hedeflendi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdür İbrahim Sağlam şunları söyledi :

“Samsun İli, gerek deniz ve gerekse baraj gölleri, Lagün gölleri ve akarsuların fazla olması sebebiyle iç su balıkçılık potansiyeli bakımından Türkiye’nin en önemli illerinden biridir.

Balıkçılık genel olarak orta su trolü, gırgır, uzatma ağları ve algarna yöntemi (deniz salyangozu) ile su ürünleri avcılığı yapılmaktadır.

İsrail Sazanı

İsrail Sazanı ile mücadele

İlimizde 114’ü iç sularda olmak üzere 620 balıkçı gemisi mevcut olup, su ürünleri bakımından 43 bin ton avcılık ve 11 bin ton yetiştiricilik ile toplamda 54 bin ton su ürünleri ile Türkiye de önemli bir paya sahip olmakla birlikte; Avcılıkta 1’inci ve Yetiştiricilikte 5’inci sırada yer almaktadır.

 İlimiz balıkçılık faaliyetleri için, 2021 Yılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği desteklemesi kapsamında; 6 milyon 128 bin 627 TL ve Kıyı Balıkçılığı Desteği olarak da 496 bin 200 TL ve yine 2022 yılında ise 476 bin 450 TL destekleme ödemesi gerçekleşmiştir.

Bu kadar önemli balıkçılık potansiyeli olan İlimiz sularında tehlike oluşturan ve İsrail Sazanı olarak bilinen balık türü ile mücadele amacıyla hazırlanan Samsun İsrail Sazanı İle Mücadele Projesi DOKAP İdaresi tarafından desteklenerek imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilmiştir.

Projenin uygulama sahası olan Vezirköprü İlçesi sınırları içerisinde Altınkaya Baraj Gölü 2 inci avlak bölgesinde faaliyet gösteren Vezirköprü Çeltek Kıratbükü, Saray ve Çevre Köyleri Su Ürünleri Kooperatifine üye 5 balıkçıya yılda 3 kez 2 adet fanyalı uzatma ağı,

Bafra ve 19 Mayıs İlçeleri sınırlarında bulunan Balık Gölleri Lagün Kompleksinde faaliyet gösteren kooperatiflere üye 20 balıkçıya her yıl 20’şer adet boğazlı pinter ağları temini öngörülmüştür.

Projede görevli balıkçıların can güvenlikleri için 25 adet sintine suyu boşaltma pompası ve 50 adet can yeleği projelendirilmiş ve dağıtımı sağlanmıştır.

Ayrıca avlanan İsrail Sazanlarının bozulmadan muhafaza edilmesi amacıyla biri Yörükler Su ürünleri Kooperatifine, diğeri ise Vezirköprü Çeltek Su ürünleri Kooperatifine olmak üzere toplamda2 adet soğuk hava depoları temin edilmiştir.

İsrail Sazanı

Toplam maliyeti…

Ağların temini sürecinde döviz artışı kaynaklı fiyat yükselişi nedeni ile öngörülen 1200 adet pinter ağının tamamı alınamamış olup, bütçenin yettiği miktar olarak 1000 adet pinter ağı temini yapılmıştır.

Projenin toplam bütçesi 918 bin 500 TL olup; soğuk hava depoları için 398 bin 840 TL, fanyalı ağ malzemeleri, can yeleği ve sintine pompasına toplam 48 bin 675 TL, 800 adet çift taraflı pinter ağı ve 80 adet fanyalı ağ için 397 bin 440 TL yüklenici firmaya ödeme yapılmıştır.

Geriye kalan 200 adet çift taraflı pinter ağının (68.040 TL) ödeme işlemleri devam etmektedir.

Projenin uygulama süresi 3 yıl olarak belirlenmiş ve bu 3 yıl içinde avlanabilecek istilacı türün miktarı; 25 adet tekne için yıllık yaklaşık olarak 290 ton olup,3 yılın sonunda ise 860 ton istilacı tür avlanmış olacaktır.”

19 Mayıs İlçesinde gerçekleşen törene, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, 19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, 19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal, Su Ürünleri Kooperatif Başkanları, Şube Müdürleri, ilgili personel ve üreticiler katıldı.​

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.