Emin Kar ; Samsunspor’a adanmış bir hayat

Emin Kar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emin Kar, hayatını Samsunspor’a adamış sembol bir isim. 

Emin Kar; Trabzon’da doğdu.

1980’de Yalıspor’da oynarken amatörlerden kurulu Trabzon Karması’na girmeyi başardı. İlk parlayışıydı. Ardından Karadeniz takımları arasındaki amatör karmalar turnuvasında meslektaşlarının önüne geçti, dikkat çekti. Fark eden Samsunspor idi.

Trabzon’dan koptu, Samsun’un yolunu tuttu.

21 yaşında Samsunspor’un kapısından içeri girdi. O gün Kırmızı-Beyazlı kulüple meslek hayatındaki ilk profesyonel mukaveleyi imzaladı. Nereden bilebilirdi ki o gün imzaladığı bir yıllık sözleşmenin ömürlük olacağını.

Emin Kar
Emir Kar, geçirdiği kalp krizi sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Geliş o geliş…

Bu girizgahın kahramanı Emin, Emin Kar.

Kiminin arkadaşı Emin, kiminin yöneticisi Emin kaptan, kiminin başkanı Emin Başkan…

Ani gelişen bir kalp problemi nedeniyle hastanede verdiği yaşam savaşını kaybetti Emin Kar. Sabaha karşı vefat etti. Öğleden sonra cenazesi var. Bugün (18 Ekim) Büyük Cami’de veda edeceğiz ona.

Benim için ne ifade ettiğine dair birkaç satır karalamak istedim.

Çarşamba’da, yıkılan ve yerine alışveriş merkezi yapılan Yeşilırmak Stadı’nın hemen yanı başında, dibindeydi evimiz. Futbol, ev sevdiğimdi, Çarşambaspor maçları da en büyük eğlencemdi.

Çarşambaspor maçlarına gitmek için babama ihtiyacım yoktu. O zamanki turnikelerin önüne gelince biletli bir abinin, amcanın önünde turnikeden geçer stada girerdim. Atmosfer çok güzel olurdu.

Emin Kar
Özellikle Fenerbahçe’ye attığı gol sonrası gösterdiği bu sevinç karesi hafızalara kazındı. Fotoğraf : Davut Aktaş

Emin Kar efsane futbolculardan biriydi

Bizim için Çarşambaspor’un ağabeyi Samsunspor idi. Ama benim için ulaşılamazdı. Babam yılda belki bir belki iki defa maça götürürdü. Haliyle o zamanın güçlü Samsunspor’u ile aramızdaki bağlantıyı kuran radyo idi.

Bir odaya geçer, radyo başına kurulur, annemin biber tuzu sürülmüş ekmeği eşliğinde maçları dinlerdim. Kaçan pozisyonlarda, atılan gollerde heyecandan ne yaptığını bilmez bir halde bağıra, çağıra evi titretirdim. Akşam da televizyon sayesinde özeti görme fırsatımız olurdu.

Bugün içi boşaltılan ‘efsane’ kelimesinin karşılığı olan takım işte o zamanın Samsunspor’u idi. Bizi Samsunsporlu yapan takım o takımdı. O takımın ‘efsane’ futbolcularından biriydi Emin Kar.

Her şeyin güzel olduğu zamanların, güzel anıların kabusa dönüştüğü an 20 Ocak kazasıydı. 1989’da bir anda tepetaklak oldu o güzelim hikaye. Hayatını kaybedenler, futbolu bırakanlar, sakat kalanlar.

Emin Kar, hayatta kalmıştı ama futbol oynaması artık imkansızdı. Dahası artık tekerlekli sandalyeye mahkumdu. İçinde kopan fırtınanın ne kadarı diline yansımıştır ne kadarı içinde kalmıştır bilemem ama ‘kadere boyun eğerek’ yaşamaya devam etti.

Emin Kar

Ateşten gömlek giydi

Futbolcusu olduğu Samsunspor’a daha sonraki yıllarda ‘genel kaptan’ olarak hizmet etti. Kulübün sahipsiz kaldığı, kapanma tehdidiyle karşı karşıya olduğu günlerde ‘ateşten bir gömlek’ giydi, ‘başkan oldu.

Kendine has üslubu olan biriydi Emin Kar. Özel bir adamdı. Gerçek bir Samsunspor değeriydi. Gerçek bir Samsunspor efsanesiydi. Futbolcuydu, yöneticiydi, başkandı ama gerçek bir Samsunspor taraftarıydı. Sayıları hızla azalan ‘Samsunspor’a adanmış hayatlar’ kavramının temsilcilerindendi.

Güle güle Emin ağabey. 

Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun.

Hayatın her türlü yönünü paylaştığın değerli eşine, sevgili kardeşim oğlun Mustafa’ya, ailenin diğer fertlerine, arkadaşlarına, sevenlerine, biz Samsunsporlular’a ise sabır diliyorum.

Emin Kar ; Samsunspor’a adanmış bir hayat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!