Bizimle İletişime Geçin

Spor

Emin Kar ; Samsunspor’a adanmış bir hayat

Emin Kar

Emin Kar, hayatını Samsunspor’a adamış sembol bir isim. 

Emin Kar; Trabzon’da doğdu.

1980’de Yalıspor’da oynarken amatörlerden kurulu Trabzon Karması’na girmeyi başardı. İlk parlayışıydı. Ardından Karadeniz takımları arasındaki amatör karmalar turnuvasında meslektaşlarının önüne geçti, dikkat çekti. Fark eden Samsunspor idi.

Trabzon’dan koptu, Samsun’un yolunu tuttu.

21 yaşında Samsunspor’un kapısından içeri girdi. O gün Kırmızı-Beyazlı kulüple meslek hayatındaki ilk profesyonel mukaveleyi imzaladı. Nereden bilebilirdi ki o gün imzaladığı bir yıllık sözleşmenin ömürlük olacağını.

Emin Kar

Emir Kar, geçirdiği kalp krizi sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Geliş o geliş…

Bu girizgahın kahramanı Emin, Emin Kar.

Kiminin arkadaşı Emin, kiminin yöneticisi Emin kaptan, kiminin başkanı Emin Başkan…

Ani gelişen bir kalp problemi nedeniyle hastanede verdiği yaşam savaşını kaybetti Emin Kar. Sabaha karşı vefat etti. Öğleden sonra cenazesi var. Bugün (18 Ekim) Büyük Cami’de veda edeceğiz ona.

Benim için ne ifade ettiğine dair birkaç satır karalamak istedim.

Çarşamba’da, yıkılan ve yerine alışveriş merkezi yapılan Yeşilırmak Stadı’nın hemen yanı başında, dibindeydi evimiz. Futbol, ev sevdiğimdi, Çarşambaspor maçları da en büyük eğlencemdi.

Çarşambaspor maçlarına gitmek için babama ihtiyacım yoktu. O zamanki turnikelerin önüne gelince biletli bir abinin, amcanın önünde turnikeden geçer stada girerdim. Atmosfer çok güzel olurdu.

Emin Kar

Özellikle Fenerbahçe’ye attığı gol sonrası gösterdiği bu sevinç karesi hafızalara kazındı. Fotoğraf : Davut Aktaş

Emin Kar efsane futbolculardan biriydi

Bizim için Çarşambaspor’un ağabeyi Samsunspor idi. Ama benim için ulaşılamazdı. Babam yılda belki bir belki iki defa maça götürürdü. Haliyle o zamanın güçlü Samsunspor’u ile aramızdaki bağlantıyı kuran radyo idi.

Bir odaya geçer, radyo başına kurulur, annemin biber tuzu sürülmüş ekmeği eşliğinde maçları dinlerdim. Kaçan pozisyonlarda, atılan gollerde heyecandan ne yaptığını bilmez bir halde bağıra, çağıra evi titretirdim. Akşam da televizyon sayesinde özeti görme fırsatımız olurdu.

Bugün içi boşaltılan ‘efsane’ kelimesinin karşılığı olan takım işte o zamanın Samsunspor’u idi. Bizi Samsunsporlu yapan takım o takımdı. O takımın ‘efsane’ futbolcularından biriydi Emin Kar.

Her şeyin güzel olduğu zamanların, güzel anıların kabusa dönüştüğü an 20 Ocak kazasıydı. 1989’da bir anda tepetaklak oldu o güzelim hikaye. Hayatını kaybedenler, futbolu bırakanlar, sakat kalanlar.

Emin Kar, hayatta kalmıştı ama futbol oynaması artık imkansızdı. Dahası artık tekerlekli sandalyeye mahkumdu. İçinde kopan fırtınanın ne kadarı diline yansımıştır ne kadarı içinde kalmıştır bilemem ama ‘kadere boyun eğerek’ yaşamaya devam etti.

Emin Kar

Ateşten gömlek giydi

Futbolcusu olduğu Samsunspor’a daha sonraki yıllarda ‘genel kaptan’ olarak hizmet etti. Kulübün sahipsiz kaldığı, kapanma tehdidiyle karşı karşıya olduğu günlerde ‘ateşten bir gömlek’ giydi, ‘başkan oldu.

Kendine has üslubu olan biriydi Emin Kar. Özel bir adamdı. Gerçek bir Samsunspor değeriydi. Gerçek bir Samsunspor efsanesiydi. Futbolcuydu, yöneticiydi, başkandı ama gerçek bir Samsunspor taraftarıydı. Sayıları hızla azalan ‘Samsunspor’a adanmış hayatlar’ kavramının temsilcilerindendi.

Güle güle Emin ağabey. 

Allah rahmet eylesin. Mekanın cennet olsun.

Hayatın her türlü yönünü paylaştığın değerli eşine, sevgili kardeşim oğlun Mustafa’ya, ailenin diğer fertlerine, arkadaşlarına, sevenlerine, biz Samsunsporlular’a ise sabır diliyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İbrahim CANBULAT

Spor

Teknik Direktör Bayram Bektaş’tan kamp açıklaması

Samsunspor

Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak” dedi.

Yeni sezonun ilk etap kamp çalışmalarını Erciyes Yüksek irtifa Kamp Merkezi’nde yapan Yılport Samsunspor’da; Teknik Direktör Bayram Bektaş, açıklama yaptı.

İlk etap çalışmalarına bugün başladıklarını belirten Teknik Direktör Bayram Bektaş, “Kampımıza başladık. Keyifli bir yolculuktan sonra Erciyes’teki kamp merkezimize ulaştık. Bugün çift antrenmanla kampımıza başlayacağız.

Teknik Direktör

Güzel bir hava var. Sabah kuvvet antrenmanı öğleden sonra da sistem, taktik antrenmanlarıyla devam edeceğiz. En iyi şekilde bu kamptan tam verim alarak inşallah hazır bir şekilde Bolu kampından sonra Samsun’a döneceğiz” dedi.

Tek dileğimiz sakatlıksız bir kamp

Biran önce kadroyu şekillendirmek istediğini ifade eden Bayram Bektaş, “Tek dileğim, sakatlıksız tam anlamıyla bir kampı yapmak. Elbette basınımızın ve vatandaşlarımızın meral ettiği, geçen seneden kadroda birkaç oyuncu var.

Teknik Direktör

Elbette oyuncu gidecek ve oyuncu gelecek ama bizim, başkanımızın, yöneticilerimizin tek amacı sezona hangi kadro ile başlayacaksak onu biran önce oluşturmak istiyoruz. Burası da bunun başlangıcı” diye konuştu.

Ayrıca kampta futbolcuların istekli olmaları da dikkat çekti. Ağır tempoda geçen antrenmanlarda oyuncuların coşkusu teknik heyetin yüzünü güldürdü.

Öte yandan Kırmızı-Beyazlılar; transfer çalışmalarını da bir yandan yürütüyor. Forvet, orta saha, kaleci ve sağ bek transfer etmek isteyen Yılport Samsunspor kısa sürede bu isimleri netleştirip son noktayı koymak istiyor.

Okumaya devam et

Spor

Ragbi milli sporcusu Sedanur Avrupa’nın en iyilerinden

Sedanur Bolat

Ragbi milli takım sporcusu Sedanur Bolat; Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Bizim Kanaldaa youtube kanalında yayınlanan ‘Anlat Hikayeni’ programına konuk olan Sedanur Bolat; başarı hikayesini anlattı.

Ragbi sporuna nasıl başladığını, kendisini kimin motive ettiğini programda paylaşan Sedanur Bolat, hayellerinden söz etti.

Aynı zamanda Çarşamba Belediyespor Kulübü Büyük Kadın Ragbi Takımı sporcusu Sedanur; milli takım forması ile Avrupa 7’li Ragbi Trophy serisinde en çok sayı yapan ilk 5 sporcudan biri oldu.

Ragbi

Sedanur Bolat, ragbi milli takım forması giyiyor.

Ragbi ile üniversitede tanıştım

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencisi olan genç sporcu; şunları söyledi:

“Bu spor ile üniversitede tanıştım. Daha önce güreş yapıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine onunla birlikte bu spora başladım. Ailem ilk başlarda ne olduğunu bilmediği için anlamaya çalıştı. Sonra en büyük desteği onlar verdi.

Kadınlar için zor ve sert bir spor olarak görülebilir. Ancak, her sporun kendine özgü zorlukları var. Bu sporda da aynı şekilde. Burada mücadele mücadele, koordinasyon, her şey var. Bu sporu severek yapıyorum.

Sedanur Bolat

Avrupa’nın en iyilerinden

Milli takıma kadar yükseldim. Benim için çok değerli. Zagreb’de gerçekleştirilen Avrupa 7’li Ragbi Trophy Serisi 1. ayak müsabakalarında Büyük Kadınlar Milli Takımında forma giydim.

İngiltere, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka ve Gürcistan gibi güçlü olan takımların yarıştığı bu büyük organizasyonda; en çok sayı yapan ilk 5 sporcu arasına girdim.

Federasyon Başkanımız Murat Pazan, spora ve sporcuya her zaman destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a teşekkür ediyorum.Ragbi

Ayrıca genç kızlara da sporu yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hangi sporu yaparlarsa yapsınlar hep bir zorluğu olacaktır. Burada hayata karşı mücadele etmeyi de öğreniyoruz. Bu spor ülkemizde olduğu gibi Samsun’da da sürekli gelişen bir spor. Destek verildiğinde neleri başarabildiğimizi herkes görüyor. Hedeflerime emin adımlarla ilerliyorum. Bana destek veren aileme, antrenörüme, takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

Okumaya devam et

Spor

Bayram Bektaş : Şampiyonluk yolu aile olmaktan geçer

Bayram Bektaş, “Tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz. Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız” dedi.

Yılport Samsunspor yeni sezon hazırlıklarını Nuri Asan Tesislerinde sürdürüyor. Teknik Direktör Bayram Bektaş yönetiminde çalışan Kırmızı-Beyazlılar; bir yandan da transfer çalışmalarını yürütüyor.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktör Bayram Bektaş şunları söyledi:

Samsunspor

“Çalışmalarımız devam ediyor. Dayanıklılık ve kuvvet çalışıyoruz. Gençlerimizi de bu süreçte görüyoruz. Hafta sonu ilk kampımıza başlayacağız. Sakatlıksız bir şekilde geçirmek istiyoruz. Her oyuncuya ihtiyacımız var. Gelen oyuncuların hepsinin sağlık kontrolü bitti. Ayrıca Novikovas ve Tomane de takıma katıldı. Bunu dışında transfer görüşmelerimiz de devam ediyor. İyi oyuncuları kendi takımlarından getirmek zor. En kısa zamanda ihtiyaç olan forvet, orta saha ve sağ bek kadromuza dahil olacak.

Bayram Bektaş : 5-6 hazırlık maçı yapacağız

Kampta yapacağımız hazırlık maçları belli değil. Kampta bulunduğumuz takımlara göre kimle maç oynayacağımız belli olacak. Giresunspor Teknik Direktörü Hakan Keleş beni arayarak hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Belki de sezon açılış maçı olabilir. Ben de olumlu cevap verdim. Bolu kampından döndüğümüzde lig başlamadan önce oynayabiliriz. Özellikle lig başlamadan 5-6 hazırlık maçı oynamayı hedefliyoruz.

Bayram Bektaş

Şu anda iyi bir oluşum var. Yeni gelen transferlerin çok çabuk adapte olduğunu görüyoruz. Biz buraya iyi oyuncunun yanında iyi karakterli oyuncuları da transfer etmeye çalışıyoruz. Burasının bir aile ortamı gibi olduğunu görüyorlar. Özellikle eski oyunculardan Osman Çelik ve Hasan Kılıç olsun gelenleri çok çabuk kabul ediyorlar.

“Aile olmalısınız”

Güzel bir ortam oluştu. Takım sahada mücadele ettiğinde o aile duygusunu görüyorsunuz. Bu gibi durumları gol atıldığında ya da yendiğinde de görüyorsunuz. Biz bu faktörlerin hepsini; tüm parametreleri birleştirip bir aile takımı; birlikte savaşan, birlikte kazanan, taraftarı coşturan bir takım meydana getirmeye çalışıyoruz.

Çünkü şampiyonluk yolu buradan geçer. Öncelikle bir aile gibi olmalısınız. Kaybettiğinizde de tekrar çok çabuk ayağa kalkmayı beceren bir grup olmalısınız. Biz bunları aşılamaya çalışıyoruz. Toplanalı kısa süre oldu. Her şey çok çabuk olmuyor. İnşallah hepsini başarıp, Samsun’a hazır bir şekilde tam takım dönüp, lige de bu şekilde başlamamız lazım.”

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021