Elektrikli otomobil satışları yüzde 154 arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli otomobil satışları Türkiye’de bu yılın ilk yarısında yüzde 154 arttı.

Türkiye’de elektrikli otomobil satışları; 2 bin 263’e; hibrit otomobil satışları ise yüzde 4.6 artışla 27 bin 582’ye yükseldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) bir açıklama yaptı. Buna göre; yılın ilk yarısında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9.3 azalışla 357 bin 904 adede geriledi.

Söz konusu dönemde otomobil satışları ise yüzde 10.3 azaldı. 278 bin 282 adet olarak açıklandı. Ayrıca hafif ticari araç pazarı da yüzde 5.6 düşüşle 79 bin 622 adet olarak gerçekleşti.

Elektrikli otomobil

Dizel otomobil satışları düştü

Otomobil pazarı motor tipine göre değerlendirildi. Buna göre, dünya genelinde üretimi azaltılan dizel motorlu otomobil satışları da düştü. Özellikle bu düşüş dikkat çekti. Ayrıca bu araçların ileride üretiminin tamamen durdurulması da planlanıyor.

Oto gazlı otomobil satışlarında da azalış kaydedildi. Gelecekte içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli otomobillerin satışları ise artmaya devam etti.

Benzinli otomobiller ilk sırada

Türkiye otomobil pazarında, bu yılın ilk yarısında benzinli otomobiller 195 bin 996 adetlik satışla ilk sırada yer aldı. Bununla birlikte dizel otomobil satışları da 47 bin 147 adetle ikinci sırada bulundu.

Elektrikli otomobil

Hibrit otomobil satışları ise; 27 bin 582 adet oldu. Ayrıca oto gazlı otomobil satışları 5 bin 294 adet oldu. Elektrikli otomobil satışı da 2 bin 263 adet olarak kayıtlara geçti.

Yalnızca hibrit ve elektrikli otomobil satışları arttı

Benzinli otomobil satışları, bu yılın ocak-haziran döneminde 2021’in aynı dönemine göre yüzde 2 geriledi. Dizel otomobil satışları da özellikle yüzde 31.1 ve oto gazlı otomobil satışları yüzde 63.8 azaldı. Ayrıca bu dönemde hibrit otomobil satışları yüzde 4. 6 ve elektrikli otomobil satışları da yüzde 154 artış kaydetti.

Elektrikli otomobil satışlarının payı hala düşük seviyelerde

Ocak-Haziran 2021’de yüzde 22.1 olan dizel otomobillerin satışlardan aldığı pay, bu yılın aynı döneminde yüzde 16.9’a geriledi. Söz konusu dönemde benzinli otomobillerin payı yüzde 64.5’ten yüzde 70.4’e yükseldi. Oto gazlı otomobillerin payı yüzde 4.7’den yüzde 1.9’a geriledi.

Elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı yüzde 0.3’ten yüzde 0.8’e ve hibrit otomobillerin payı da yüzde 8.5’ten yüzde 9.9’a çıktı.

Veriler, dünyada da yaygınlaşmakta olan elektrikli ve hibrit otomobillerin, Türkiye otomobil pazarından aldığı payın düşük seviyelerde olduğuna işaret etti. Yeşil otomobillerin pazardan aldığı payın, ilerleyen dönemlerde dünyadaki gelişmelerle birlikte daha da artması bekleniyor.

hızlı şarj

Alt yapısı için adımlar atılmaya devam ediliyor

Öte yandan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başladı. Otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak Türkiye’nin otomobili Togg, seri üretim bandından inmeye hazırlanıyor.

Elektrikli araçların hızlı şarj edilmesi de büyük önem kazandı. Bu amaçla kolları sıvayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Destek Programı’nı başlattı.

Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Destek Programı çerçevesinde yatırımcıların, 15 Nisan 2023’e kadar şarj istasyonlarını kurması gerekiyor. Ancak yatırımların çok daha hızlı tamamlanacağı öngörülüyor.

Bunun yanı sıra Togg ve bazı özel şirketler de şarj istasyonu ağlarını genişletmek için çalışmalarına devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Elektrikli otomobil satışları yüzde 154 arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!