Bizimle İletişime Geçin

Ekonomi

Elektrikli otomobil satışları yüzde 154 arttı

Elektrikli otomobil satışları Türkiye’de bu yılın ilk yarısında yüzde 154 arttı.

Türkiye’de elektrikli otomobil satışları; 2 bin 263’e; hibrit otomobil satışları ise yüzde 4.6 artışla 27 bin 582’ye yükseldi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) bir açıklama yaptı. Buna göre; yılın ilk yarısında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 9.3 azalışla 357 bin 904 adede geriledi.

Söz konusu dönemde otomobil satışları ise yüzde 10.3 azaldı. 278 bin 282 adet olarak açıklandı. Ayrıca hafif ticari araç pazarı da yüzde 5.6 düşüşle 79 bin 622 adet olarak gerçekleşti.

Elektrikli otomobil

Dizel otomobil satışları düştü

Otomobil pazarı motor tipine göre değerlendirildi. Buna göre, dünya genelinde üretimi azaltılan dizel motorlu otomobil satışları da düştü. Özellikle bu düşüş dikkat çekti. Ayrıca bu araçların ileride üretiminin tamamen durdurulması da planlanıyor.

Oto gazlı otomobil satışlarında da azalış kaydedildi. Gelecekte içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli otomobillerin satışları ise artmaya devam etti.

Benzinli otomobiller ilk sırada

Türkiye otomobil pazarında, bu yılın ilk yarısında benzinli otomobiller 195 bin 996 adetlik satışla ilk sırada yer aldı. Bununla birlikte dizel otomobil satışları da 47 bin 147 adetle ikinci sırada bulundu.

Elektrikli otomobil

Hibrit otomobil satışları ise; 27 bin 582 adet oldu. Ayrıca oto gazlı otomobil satışları 5 bin 294 adet oldu. Elektrikli otomobil satışı da 2 bin 263 adet olarak kayıtlara geçti.

Yalnızca hibrit ve elektrikli otomobil satışları arttı

Benzinli otomobil satışları, bu yılın ocak-haziran döneminde 2021’in aynı dönemine göre yüzde 2 geriledi. Dizel otomobil satışları da özellikle yüzde 31.1 ve oto gazlı otomobil satışları yüzde 63.8 azaldı. Ayrıca bu dönemde hibrit otomobil satışları yüzde 4. 6 ve elektrikli otomobil satışları da yüzde 154 artış kaydetti.

Elektrikli otomobil satışlarının payı hala düşük seviyelerde

Ocak-Haziran 2021’de yüzde 22.1 olan dizel otomobillerin satışlardan aldığı pay, bu yılın aynı döneminde yüzde 16.9’a geriledi. Söz konusu dönemde benzinli otomobillerin payı yüzde 64.5’ten yüzde 70.4’e yükseldi. Oto gazlı otomobillerin payı yüzde 4.7’den yüzde 1.9’a geriledi.

Elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı yüzde 0.3’ten yüzde 0.8’e ve hibrit otomobillerin payı da yüzde 8.5’ten yüzde 9.9’a çıktı.

Veriler, dünyada da yaygınlaşmakta olan elektrikli ve hibrit otomobillerin, Türkiye otomobil pazarından aldığı payın düşük seviyelerde olduğuna işaret etti. Yeşil otomobillerin pazardan aldığı payın, ilerleyen dönemlerde dünyadaki gelişmelerle birlikte daha da artması bekleniyor.

hızlı şarj

Alt yapısı için adımlar atılmaya devam ediliyor

Öte yandan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başladı. Otomotiv endüstrisindeki dönüşümü yakalayacak Türkiye’nin otomobili Togg, seri üretim bandından inmeye hazırlanıyor.

Elektrikli araçların hızlı şarj edilmesi de büyük önem kazandı. Bu amaçla kolları sıvayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Destek Programı’nı başlattı.

Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Destek Programı çerçevesinde yatırımcıların, 15 Nisan 2023’e kadar şarj istasyonlarını kurması gerekiyor. Ancak yatırımların çok daha hızlı tamamlanacağı öngörülüyor.

Bunun yanı sıra Togg ve bazı özel şirketler de şarj istasyonu ağlarını genişletmek için çalışmalarına devam ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Ekonomi

Ulusoy Un, Türkiye’nin en büyük 4. gıda firması

Ulusoy Un

Ulusoy Un, 9 milyar 308 milyon TL satış hasılatıyla 2020 yılına göre listede 23 sıra yükseldi. Türkiye’nin en büyük 86. firması oldu.

Türkiye’nin en büyük un üreticisi ve ihracatçısı firmalarından biri olan Ulusoy Un.

2021 yılına dair yapılan Türkiye’nin en büyük şirketleri araştırmalarında yerini sağlamlaştırmaya devam etti.

Ulusoy Un,  TİM 1000 listesine göre Türkiye’nin en büyük 323. ihracatçı, Fortune 500 listesine göre de 71. firması oldu.

Ayrıca, Capital dergisinin Capital 500 araştırmasına göre de Türkiye’nin en büyük 86. firması oldu.

2021 yılını 9 milyar 308 milyon TL satış hasılatıyla kapatan Ulusoy Un, 2020 yılına göre listede 23 basamak birden yükseldi.

Bunun dışında Capital 500 araştırmasına göre geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine Samsun’un en büyük firması olarak gösterilen firma, sıralamada öncü rol oynayan gıda içecek kategorisindeki firmalar arasında ise Türkiye’nin 4. firması oldu.

2020 yılında gıda içecek alanında Türkiye’nin 7. firması oldu. Bu yıl da 3 basamak birden yükselen firma Fortune 500 araştırmasına göre de Türkiye’nin tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri firmaları arasında ise 3. sırada yer almıştı.

Ulusoy Un

Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy. (Fotoğrafta)

Ulusoy Un Türkiye’nin en büyük 100 şirketi arasında

Haziran ayında Samsun Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen 50. Yıl Üretim Tesisi’nin 4. ünitesinin de devreye girmesiyle toplamda 2 bin 485 ton/gün kapasiteye ulaşan firma, Türkiye’nin en saygın yayınları tarafından Türkiye’nin en büyük 100 şirketi arasına gösteriliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, “Türkiye’nin önemli yayınlarının hazırladığı listelerde her sene başarıyla yer almak, şirketimizi motive ediyor. Pandemi dönemine rağmen üst düzey bir performans sergilediğimiz 2020 ve 2021 yıllarını geride bıraktık.

2022 yılında da başarılarımızı perçinleyeceğimiz önemli çalışmalar üstleniyoruz. Yaptığımız yatırımlarla hem bölgemize hem de ülkemize katma değer sunmaya devam ediyoruz.

Son yatırımımız olan Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 50. Yıl Üretim Tesisimizin 4.ünitesini de haziran ayında devreye alarak projenin üretim hatları kısmını tamamladık.

Böylece 50. Yıl Üretim Tesisimizin üretim kapasitesi 1550 ton/günden 2.085 ton/güne yükseldi.

Bu hem şirketimiz hem de ülkemiz için çok önemli ve büyük bir yatırım. Yine Söke A.Ş.’yi satın almamız da şirketimize perakende ayağında önemli bir ivme kattı” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Fındık fiyatını Cumhurbaşkanı açıkladı : 54 TL

fındık

Fındık fiyatını Ordu’da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2022 alım sezonunda kabuklu fındığa, kilogram başına alan destekli olarak Levant ve Giresun kalite ortalamasını 54 lira olarak açıkladık” dedi.

Fındık fiyatı belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Altınordu Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Ordu Stadyumu, Fatsa OSB ve eğitim yatırımları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninin ardından da halka hitap etti.

fındıık

2 milyar 300 milyon dolar 

Üreticilerin merakla bekleği fındık fiyatına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Fındık lafını duyunca hepinizin heyecanlandığını, yerinde duramadığını biliyorum. Türkiye en büyük üretici. Sadece geçtiğimiz yıl dünyanın 122 ayrı ülkesine 2 milyar 300 milyon dolara yakın bir bedelle 344 bin tondan fazla fındık sattık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’da fındık fiyatını açıkladı.

Ordu hem üretim alanı hem rekolte itibarıyla ülkemiz fındığının yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor. Rekolte bakımından Samsun, Giresun, Sakarya, Düzce, Trabzon, Zonguldak gibi şehirlerimiz de Ordu’yu takip ediyor.

Biz iktidara geldiğimizde fındığın alım fiyatı neydi? 1 doların altındaydı. Bu yüzden çoğu bahçe bakımsız kalmış, insanlar âdeta üretime küstürülmüştür.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Ülkeye ve üreticiye hayırlı olsun

Şimdi biz bu rakamı 3 doların üzerine çıkardık. Bu yıl da küresel ekonomik krize ve ülkemizin yaşadığı sıkıntılara rağmen fındık üreticilerimize emeklerinin karşılığı olacak bir alım fiyatı vermek için tüm şartları zorladık.

fındık

Fındıkta rekoltenin geçen yılın da üzerine çıkmasını bekledik. Bugün açıklayacağımız fiyatla hem üreticinin gelirini artıracağımıza hem de ihracatımızı yükselteceğimize inanıyorum.

Toprak Mahsulleri Ofisi 2022 yılı alım fiyatı şöyle. Alan bazlı ödeme, mazot ve gübre destekleriyle birlikte kilogram başına 54 liraya yükselttik.

Bu yılın alım fiyatı ülkeye ve üreticilere hayırlı olsun. Böyle alavere dalaverecilere filan sakın parayı kaptırmayın. Toprak Mahsulleri Ofisimiz tüm hazırlıklarını tamamlamıştır.

Hasat ve kurutma işlemlerinin ardından inşallah fındıklar depolara girmeye başlayacaktır.”

Okumaya devam et

Ekonomi

Samsun’a 14.4 milyon TL CMDP desteği

 Samsun’a 2 proje ile 14.4 milyon TL hibe desteği.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, Samsun’a Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından uygulanan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında desteklenmeye hak kazanan projeler açıklandı.

Samsun’dan 2 proje başarılı bulunarak, 14.4 milyon tl hibe desteği onaylandı.

Çekim merkezi niteliğini haiz, çevresine hizmet verme bakımından merkez olma işlevi taşıyan 11 ilinde uygulanıyor.

Cazibe Merkezlerinin Desteklenmesi Programı (CMDP) özel bir bakanlık programı. Ayrıca bütçesi, söz konusu 11 ilde uygulanmak üzere merkezî olarak belirleniyor.

Samsun OKA

Samsun’a 21.2 milyon TL yatırım yapılacak

Toplam 14.4 milyon TL hibe desteği sağlanacak. Terme Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın ‘Terme Makine Sanayi Ortak Kullanım Atölyesi’ ile Samsun Üniversitesi’nin ‘Samsun Hava Araçları Bakım Onarım Hizmet Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Özel Sektörle İşbirliklerinin Oluşturulması’ projeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından sözleşmeler imzalanacak.

Daha sonra da proje uygulama dönemi başlayacak.

Projelerin uygulanmasıyla, Samsun’da 21.2 milyon TL büyüklüğünde yatırım yapılmış olacak.

Terme Makine Sanayi Ortak Kullanım Atölyesi Projesi   

Projenin 11.7 milyon TL toplam bütçesi bulunuyor. Proje ile ‘Ortak Kullanım Atölyesi’ kurulacak. Bu kapsamda, tarım makineleri ve ana metal sanayi alanında faaliyet gösteren imalatçılar, ihtiyaçlarını bir merkezden karşılayacak.

Samsun

Bu yöntemle imalatçıların üretim maliyetleri düşürülecek. Ürün kalitelerini artırabilmelerini böylelikle iç pazar satışlarını ve ihracat oranlarını yukarı çıkarabilmelerini sağlanacak. Aynı zamanda bu sektörün gelişmesi göçü azaltacak. Yeni iş imkânlarının ve ilin cazibesinin artmasını da sağlayacak.

Bunun dışında Samsun Hava Araçları Bakım Onarım Hizmet Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Özel Sektörle İş Birliklerinin Oluşturulması Projesi de yer alıyor. Bu proje de 9.5 milyon TL toplam bütçeye sahip.

Bu proje, piyasa talebi yüksek olan Hava Araçları Bakım Onarım teknisyeni yetiştirecek. Bunun için özel eğitim merkezi oluşturulmasını sağlayacak.

Ayrıca buna bağlı sektörler çerçevesinde CNC ve kaynak operatörü yetiştirecek. Bu kapsamda da CNC ve kaynak atölyeleri kurulmasını hedefliyor.

Böylece hava araçları bakım onarımı hizmeti sağlamak, CNC ve kaynak atölyesi aracılığıyla özel sektöre yönelik ortak kullanım hizmeti sağlamak, bu sayede özel sektörle iş birliklerini artırmak, milli teknoloji hamlesi kapsamında TEKNOFEST ve benzeri teknoloji yarışmalarına hazırlık sürecinde başvuran katılımcılara altyapı desteği sağlamak mümkün olacak.

 

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021