Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Elektrikli otobüsler nisanda geliyor

Elektrikli otobüsler

Elektrikli otobüsler, nisanda Samsun yollarında. Türkiye’nin ilk ve tek lityum pilli otobüsleri için şarj istasyonları da kurulmaya başladı.

Elektrikli otobüsler için ‘Ultra Hızlı Şarj Özellikli Elektrikli Otobüs ve Şarj Sistemleri’ Sözleşmesi geçen yıl imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla sözleşmeyi imzalayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, hayata geçireceği proje ile egzoz gazını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Aynı zamanda çevre temizliğine büyük katkı sağlayan, yakıt tasarrufuyla da işletme maliyetini düşüren toplu ulaşım sistemi nisan ayında hayata geçiyor.

Elektrikli otobüsler

Yerli ve milli üretim elektrikli otobüsler nisanda yollarda olacak.

Özellikle yanma ve patlamaya karşı gerekli standartlara sahip bataryaları ile 80 kilometre menzili bulunan elektrikli otobüsler; Türkiye’de ilk ve tek. Ayrıca bu sistem ile karbon salımı ve gürültü kirliliğini de azalacak.

Özellikle ASELSAN ve TEMSA iş birliği ile geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüsleri için artık geri sayım başladı. Toplam 20 adet alınacak elektrikli otobüslerin 15’i nisan ayında Samsun’da olacak.

Elektrikli otoüsler

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, (Fotoğrafta)

Elektrikli otobüsler bir ilk olacak

Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, elektrikli otobüslerin TEKNOFEST’te de kullanılacağını söyledi. Gürkan projenin önemine değinerek özellikle şu bilgileri verdi:

“Yazılımı Türk olan elektrikli otobüslerin alımını tamamladık. 20 elektrikli otobüsün 15’i nisan ayında gelecek. Birinci etabın ardından kalan 5 elektrikli otobüsün de Kasım aylarında Samsun’da olması planlanıyor. 6 ultra hızlı şarj istasyonu yapıldı.

Özellikle Taflan, Soğuksu ve Çarşamba Havaalanı’ndaki ultra hızlı şarj istasyonları tamamlandı. Ayrıca Otogar, Toplu Ulaşım Transfer Merkezi ve Ballıca Kampüsü’ndeki şarj istasyonlarının tamamlanması için çalışmalar sürüyor. Yapılacak olan şarj istasyonları ultra hızlı olması sebebiyle de ilk olma özelliği taşıyor. Elektrikli otobüsler, ultra hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikada şarj edilecek.”

Elektrikli otobüsler

Samsun’da şarj istasyonları kurulmaya başlandı.

Başkan Demir : Gelecek nesiller rahat edecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, şunları ifade etti:

“Gelecek nesillere yeniden bir çalışma yaptırmayacak şekilde projeleri hayata geçiriyoruz. Elektrikli otobüs projesi ilk kez Samsun’da hayata geçecek. Yakın gelecekte bu otobüsleri tüm toplu ulaşımda devreye alacağız.

Yalnızca otobüs değil, şehir içi dolmuşlar ve ilçeler arası ulaşımın tamamını bu sisteme döndürmeyi hedefliyoruz. Özellikle amacımız güvenli, çevreye duyarlı, işletme maliyeti çok düşük toplu ulaşım ağını Samsun’da gerçekleştirmek.

Ayrıca Türkiye’nin de yakın gelecekte kullanmaya başlayacağı bu teknoloji, şehrimize önemli bir değer katacak. Samsunlulara hizmet verecek elektrikli otobüsler birçok açıdan mevcut otobüslere göre avantajlı. Çevreci, ekonomik, sessiz ve konforlu. Amacımız özellikle güvenli, çevreye duyarlı ve ekonomik toplu ulaşım ağını Samsun’a kazandırmak.”

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021