Elektrikli otobüsler 883 bin lira tasarruf sağladı

Elektrikli otobüs
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da hizmete giren elektrikli otobüsler, 2 ayda 47 bin 456 litre yakıttan, 883 bin 558 lira da bütçeden tasarruf sağladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki elektrikli otobüsler ile Samsun, hem çevre duyarlılığı hem de yakıt tasarrufuyla diğer illere örnek oluyor.

Yazılım ve tasarımı yüzde yüz yerli olan elektrikli otobüsler, ultra hızlı şarj özelliği ile de dikkat çekiyor. 10 dakikada şarj edilen otobüs, bu şarjla yaklaşık 90 kilometre yol kat ediyor.

Elektrikli otobüsleri kullanan vatandaşlar çevreye duyarlı bir Büyükşehir Belediyesine sahip oldukları için çok şanslı olduklarını belirterek, hizmetten memnun olduklarını dile getirdi.

Samsun genelinde elektrikli otobüslerle E1 Ekspres Hattında günde 132 sefer yapıldı. Hizmete alındığı 2 ayda 112 bin 990 kilometre yol kat edildi.

Mustafa Demir
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir. (Fotoğrafta)

Elektrikli otobüsler ile karbon salınımı sıfıra indi

Elektrikli otobüslerle karbon salınımının sıfıra indiğine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu açıklamalarda karbon salınımının yüzde 23’ü ulaşım araçlarından kaynaklanmakta.

Biz, yeni aldığımız elektrikli otobüslerimiz ile 2 ayda kat ettiğimiz 112 bin 990 kilometre yol için yapacağımız karbon salınımını sıfıra indirmiş durumdayız.

Yaşanabilir Samsun, yaşanabilir bir dünya için elimizden geleni yapmaktayız” diye konuştu.

Maliyetler düştü

Başkan Demir, yakıt giderlerine bakıldığında işletme maliyetlerinin uygunluğunun da elektrikli otobüslerin kullanılma avantajlarından bir tanesini oluşturduğunu ifade etti.

Başkan Demir, “12 metrelik bir elektrikli otobüsümüzün işletme maliyeti kilometre başına 2,78 TL iken, aynı boyutlardaki bir dizel otobüsün maliyeti ortalama 10,74 TL.

Karbon salınımı olarak 2 ayda yapmış olduğumuz 112 bin 990 kilometreyi normal şartlarda dizel araçlarla yapmış olsak 128,53 tonluk bir karbon salınımı yapmış olacaktık.

Fakat bunu elektrikli araçlarla sıfıra indirdik” dedi.

Elektrikli Otobüsler

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, toplu araç filosuna dahil olan otobüsler sayesinde 2 ayda 47 bin 456 litre yakıt tasarruf sağladıklarının da altını çizdi ve şunları söyledi:

“Elektrikli otobüslerimizle E1 Ekspres hattında günde 132 sefer ve 3 bin 360 kilometre yol kat ediyoruz.

Eğer ki, dizel araçlarla bu yolu yapmış olsaydık 47 bin 456 litre yakıt harcayacak maliyet olarak bütçemizden 1 milyon 237 bin 557 lira çıkacaktı.

Ama bu otobüsler ile giderimiz 353 bin 999,24 lira oldu. Biz elektrikli araçları seçtiğimiz için hem yakıt giderinden 883 bin 558 lira tasarruf ettik.

Hem de karbon salınımının sıfır olması nedeniyle doğayı da kirletmemiş olduk” ifadelerini kullandı.

Elektrikli otobüsler 883 bin lira tasarruf sağladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!