Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem başlıyor (Haftanın özeti)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli Otobüs projesi ile Türkiye’de yeni bir devir açan Samsun, Bakan Mustafa Varank’ı ağırladı. Tarım İl Müdürlüğü, fındık rekolte tahmini çalışmalarını tamamladı. Kentte vaka sayıları her geçen hafta düşüyor. Aşılamada ise önemli bir mesafe alındı. 12-17 Temmuz tarihleri arasındaki öne çıkan tüm bu gelişmelerin detayları ve daha fazlası Kanal Daa Özgün İçerik Platformu’nda…

Elektrikli Otobüs ile Samsun kentinde toplu taşıma hizmetlerinde fosil yakıtlı toplu taşıma araçları dönemi sona erecek. Yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye’de ilk olacak ‘Hızlı Şarj’ özelliğine sahip elektrikli otobüsler Çarşamba Havalimanı ile Atakum İlçesi Taflan mevki arasında 47.5 km’lik bir koridorda hizmet verecek.

Elektrikli Otobüs
Elektrikli Otobüs projesinin protokolü Bakan Mustafa Varank tarafından imzalandı.

Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem

“Samsun Elektrikli Otobüs Projesi” için Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı gerekli teknik inceleme ve ihale hazırlık süreçleri tamamlandı.

Yerli ve Milli Teknoloji

ASELSAN, TEMSA ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ulaşımda yeni bir dönemi başlatacak adımı birlikte attı. ASELSAN’ın yüksek bilgi birikimi ve teknolojisinin aktarıldığı elektrikli otobüsler sayesinde hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacak hem de Türkiye küresel pazarlarda bu alanda güçlü bir oyuncu olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Sanayi İş Birliği Projesi” kapsamında geliştirilen otobüsler, 24 saat kesintisiz kullanılabiliyor. Mazot yakıtlı bir otobüsün günlük maliyeti 1500 TL’ye kadar ulaşırken arasında elektrikli otobüsün günlük maliyeti 15 TL’ye kadar düşebiliyor.

Elektrikli Otobüs
Elektrikli Otobüs, Bakan Mustafa Varank tarafından tören alanına getirildi.

Bakan Varank : Samsun’a hayırlı olsun

Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Samsun’da protokolü imzalaması ile hayat buldu. Bakan Varank, “Samsunlu vatandaşlarımız kaliteli, çevre dostu, gürültüsüz ve modern bir hizmete kavuşacak. Özellikle proje tamamlandığında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tüm otobüs filosu elektrikli araçlardan oluşacak” dedi.

Fındık rekolte çalışmaları tamamlandı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü başkanlığında kurulan komisyon, fındık rekolte çalışmalarını tamamladı. 21 Haziran ve 06 Temmuz tarihleri arasında 13 ilçede yapılan çalışmanın sonuçlarını bakanlık açıklayacak.

Batı Çevre Yolu projesine onay

Samsun şehir merkezindeki trafik yükünü büyük ölçüde azaltması beklenen 1 milyar 200 milyon TL bedelli ‘Samsun Batı Çevre Yolu’nun projesi onaylandı. Ayrıca 16.3 km uzunluğundaki yolun kamulaştırma planı tanzim edilip, kamu yararı kararı alındı.

Şehir Hastanesi’nin yüzde 6’sı tamamlandı

Samsun’da yapımı devam eden Şehir Hastanesi’nin yüzde 6’sı tamamlandı. 1 milyar 69 milyon TL (KDV hariç) proje bedelli 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla yükseliyor.

Ayrıca “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında Samsun’da 2003 yılından bu yana devralınıp tamamlanan ve başlanıp bitirilen sağlık yatırımları için, 2016-2021 yıllarına göre 232 milyon 41 bin 118 TL kaynak kullanıldı. Ayrıca devam eden yatırımların bitirilmesi ile birlikte toplam 1 milyar 658 milyon 274 bin 118 TL yatırım yapılmış olacak.

Samsun’un Ulaşım Ana Planı tamam

Yeraltı tüneli, otoparklar, bisiklet yolları, yaya yolları, terminaller, toplu taşıma araçları ve aktarma merkezlerinin yerlerinin belirlendiği Samsun’un ilk ‘Ulaşım Ana Planı’ tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan plan tam anlamıyla 2032 yılında tamamlanacak. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Endüstri Yüksek Mühendisi Ali Dinler, “Yıllarca ulaşım ana planı için veriler toplandı. Parça parça aldığımız hizmet neticesinde diğer büyükşehirlerin bütçelerinin 10’da 1’ini kullanarak ulaşım ana planını tamamladık. 15 yıllık periyotlarla 5’er yıllık yenileyerek bu planlamalar yapılır” dedi.

Ali Dinler, “2032 yılı için karayolu ulaşım ağı hedeflerimizde 8 adet alternatif Samsun için faydalı olabileceğini düşündüğümüz yollar, karayolu ağı önerdik. Bunlardan en önemlisi Doğu Çevre Yolu ve Batı Çevre Yolu’dur. Özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışılan Ömürevleri’nden başlayarak Toybelen’e kadar giden tünel çalışması yer almaktadır.

Toplamda yaklaşık 80 km’lik ulaşım ağı bu rapor neticesinde çalıştık. Ayrıca yüksek kapasiteli toplu taşıma ile alakalı 8 adet toplu taşıma ağı ve hattı önerdik. Bu 8 toplu taşıma ağını hedef yıl öngörülerimizi dikkate alacak şekilde modelimizde çalıştırdık.

Bunlar için en önemlisinin özellikle 2032 yılı için Cumhuriyet Meydanı ile 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi arasında ve Karayolları Kavşağı ile Yeşilkent, Eğitim Araştırma Hastanesi arasında hizmet vermesi planlanan hatların olacağını öngörüyoruz” dedi.

Elektrikli Otobüs
Samsun’da vaka sayıları düşüyor. Hedef Mavi Samsun.

Samsun’un hedefi : Mavi

Samsun, 100 bin kişide 23,97 ile en az vaka oranına sahip 25. il oldu. Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Lütfen, aşının gücüne inanarak, hiç ertelemeden ilk fırsatta aşımızı olalım. Aşılamada mavi kategoriye bir an önce yükselerek, toplumsal bağışıklığımızı kazanalım” dedi.

Aşılamada sarı renge ramak kaldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü aşılama oranı rakamlarını paylaştı. Özellikle aşılama oranında Samsun’a sınırı bulunan Sinop, Çorum, Amasya ve Ordu aşılama oranında ‘sarı’ kategoride yer aldı. Bununla birlikte Samsun, Orta Karadeniz’de aşılamada ‘turuncu’ kategoride yer alan tek il oldu.
Samsun aşılama oranında yüzde 63.6 ile ‘turuncu’ rengini korurken, sarı renge ise yüzde 1.4 kaldı.

Koronavirüs
Samsun’da aşılamada önemli bir mesafe alındı.

Ekmeğe zam

Samsun’da ekmeğe yüzde 16 zam yapıldı. Ayrıca gramajı da yükseltildi. 1.5 TL olan ekmeğin fiyatı 2 TL’ye yükseldi. 200 gramı 1.50 TL’den satılan ekmeğin gramajı artırıldı. 230 grama yükseltildi.

Vali Dağlı’dan kaymakamlara çağrı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı düzenlenen değerlendirme toplantısında, mavi renge ulaşmak için ilçe kaymakamlarından aşılama çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

CHP’li Nazlıaka Samsun’da

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka, Samsun’a geldi. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla hayata geçen “YaşamHak” projesini tanıttı. Bir dizi program gerçekleştirdi.

Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem başlıyor (Haftanın özeti)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!