Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem başlıyor (Haftanın özeti)

Elektrikli Otobüs projesi ile Türkiye’de yeni bir devir açan Samsun, Bakan Mustafa Varank’ı ağırladı. Tarım İl Müdürlüğü, fındık rekolte tahmini çalışmalarını tamamladı. Kentte vaka sayıları her geçen hafta düşüyor. Aşılamada ise önemli bir mesafe alındı. 12-17 Temmuz tarihleri arasındaki öne çıkan tüm bu gelişmelerin detayları ve daha fazlası Kanal Daa Özgün İçerik Platformu’nda…

Elektrikli Otobüs ile Samsun kentinde toplu taşıma hizmetlerinde fosil yakıtlı toplu taşıma araçları dönemi sona erecek. Yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye’de ilk olacak ‘Hızlı Şarj’ özelliğine sahip elektrikli otobüsler Çarşamba Havalimanı ile Atakum İlçesi Taflan mevki arasında 47.5 km’lik bir koridorda hizmet verecek.

Elektrikli Otobüs

Elektrikli Otobüs projesinin protokolü Bakan Mustafa Varank tarafından imzalandı.

Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem

“Samsun Elektrikli Otobüs Projesi” için Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı gerekli teknik inceleme ve ihale hazırlık süreçleri tamamlandı.

Yerli ve Milli Teknoloji

ASELSAN, TEMSA ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ulaşımda yeni bir dönemi başlatacak adımı birlikte attı. ASELSAN’ın yüksek bilgi birikimi ve teknolojisinin aktarıldığı elektrikli otobüsler sayesinde hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacak hem de Türkiye küresel pazarlarda bu alanda güçlü bir oyuncu olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Sanayi İş Birliği Projesi” kapsamında geliştirilen otobüsler, 24 saat kesintisiz kullanılabiliyor. Mazot yakıtlı bir otobüsün günlük maliyeti 1500 TL’ye kadar ulaşırken arasında elektrikli otobüsün günlük maliyeti 15 TL’ye kadar düşebiliyor.

Elektrikli Otobüs

Elektrikli Otobüs, Bakan Mustafa Varank tarafından tören alanına getirildi.

Bakan Varank : Samsun’a hayırlı olsun

Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Samsun’da protokolü imzalaması ile hayat buldu. Bakan Varank, “Samsunlu vatandaşlarımız kaliteli, çevre dostu, gürültüsüz ve modern bir hizmete kavuşacak. Özellikle proje tamamlandığında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tüm otobüs filosu elektrikli araçlardan oluşacak” dedi.

Fındık rekolte çalışmaları tamamlandı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü başkanlığında kurulan komisyon, fındık rekolte çalışmalarını tamamladı. 21 Haziran ve 06 Temmuz tarihleri arasında 13 ilçede yapılan çalışmanın sonuçlarını bakanlık açıklayacak.

Batı Çevre Yolu projesine onay

Samsun şehir merkezindeki trafik yükünü büyük ölçüde azaltması beklenen 1 milyar 200 milyon TL bedelli ‘Samsun Batı Çevre Yolu’nun projesi onaylandı. Ayrıca 16.3 km uzunluğundaki yolun kamulaştırma planı tanzim edilip, kamu yararı kararı alındı.

Şehir Hastanesi’nin yüzde 6’sı tamamlandı

Samsun’da yapımı devam eden Şehir Hastanesi’nin yüzde 6’sı tamamlandı. 1 milyar 69 milyon TL (KDV hariç) proje bedelli 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla yükseliyor.

Ayrıca “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında Samsun’da 2003 yılından bu yana devralınıp tamamlanan ve başlanıp bitirilen sağlık yatırımları için, 2016-2021 yıllarına göre 232 milyon 41 bin 118 TL kaynak kullanıldı. Ayrıca devam eden yatırımların bitirilmesi ile birlikte toplam 1 milyar 658 milyon 274 bin 118 TL yatırım yapılmış olacak.

Samsun’un Ulaşım Ana Planı tamam

Yeraltı tüneli, otoparklar, bisiklet yolları, yaya yolları, terminaller, toplu taşıma araçları ve aktarma merkezlerinin yerlerinin belirlendiği Samsun’un ilk ‘Ulaşım Ana Planı’ tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan plan tam anlamıyla 2032 yılında tamamlanacak. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Endüstri Yüksek Mühendisi Ali Dinler, “Yıllarca ulaşım ana planı için veriler toplandı. Parça parça aldığımız hizmet neticesinde diğer büyükşehirlerin bütçelerinin 10’da 1’ini kullanarak ulaşım ana planını tamamladık. 15 yıllık periyotlarla 5’er yıllık yenileyerek bu planlamalar yapılır” dedi.

Ali Dinler, “2032 yılı için karayolu ulaşım ağı hedeflerimizde 8 adet alternatif Samsun için faydalı olabileceğini düşündüğümüz yollar, karayolu ağı önerdik. Bunlardan en önemlisi Doğu Çevre Yolu ve Batı Çevre Yolu’dur. Özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışılan Ömürevleri’nden başlayarak Toybelen’e kadar giden tünel çalışması yer almaktadır.

Toplamda yaklaşık 80 km’lik ulaşım ağı bu rapor neticesinde çalıştık. Ayrıca yüksek kapasiteli toplu taşıma ile alakalı 8 adet toplu taşıma ağı ve hattı önerdik. Bu 8 toplu taşıma ağını hedef yıl öngörülerimizi dikkate alacak şekilde modelimizde çalıştırdık.

Bunlar için en önemlisinin özellikle 2032 yılı için Cumhuriyet Meydanı ile 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi arasında ve Karayolları Kavşağı ile Yeşilkent, Eğitim Araştırma Hastanesi arasında hizmet vermesi planlanan hatların olacağını öngörüyoruz” dedi.

Elektrikli Otobüs

Samsun’da vaka sayıları düşüyor. Hedef Mavi Samsun.

Samsun’un hedefi : Mavi

Samsun, 100 bin kişide 23,97 ile en az vaka oranına sahip 25. il oldu. Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Lütfen, aşının gücüne inanarak, hiç ertelemeden ilk fırsatta aşımızı olalım. Aşılamada mavi kategoriye bir an önce yükselerek, toplumsal bağışıklığımızı kazanalım” dedi.

Aşılamada sarı renge ramak kaldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü aşılama oranı rakamlarını paylaştı. Özellikle aşılama oranında Samsun’a sınırı bulunan Sinop, Çorum, Amasya ve Ordu aşılama oranında ‘sarı’ kategoride yer aldı. Bununla birlikte Samsun, Orta Karadeniz’de aşılamada ‘turuncu’ kategoride yer alan tek il oldu.
Samsun aşılama oranında yüzde 63.6 ile ‘turuncu’ rengini korurken, sarı renge ise yüzde 1.4 kaldı.

Koronavirüs

Samsun’da aşılamada önemli bir mesafe alındı.

Ekmeğe zam

Samsun’da ekmeğe yüzde 16 zam yapıldı. Ayrıca gramajı da yükseltildi. 1.5 TL olan ekmeğin fiyatı 2 TL’ye yükseldi. 200 gramı 1.50 TL’den satılan ekmeğin gramajı artırıldı. 230 grama yükseltildi.

Vali Dağlı’dan kaymakamlara çağrı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı düzenlenen değerlendirme toplantısında, mavi renge ulaşmak için ilçe kaymakamlarından aşılama çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

CHP’li Nazlıaka Samsun’da

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka, Samsun’a geldi. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla hayata geçen “YaşamHak” projesini tanıttı. Bir dizi program gerçekleştirdi.

Yorum Yap

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör

Gündem

Samsun YEDAŞ’ta yeni yönetim

Genel merkezi Samsun olan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (YEDAŞ) Yunus Emre Bilgi, ‘genel müdür’ olarak atandı,

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren YEDAŞ’ta 3,5 yıldır genel müdür olarak görev yapan Hasan Yasir Bora’nın bu görevi 1 Aralık 2022’de halen YEDAŞ’ta dağıtım direktörlüğü görevini yürüten Yunus Emre Bilgi’ye devredeceği açıklandı.

Bora’nın YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak grupta çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Samsun’dan büyüyen firma

Bora bu değişiklikten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “3,5 yıldır başarılı bir şekilde çalışan ekibimizdeki bu bayrak değişimi ve atamaların YEDAŞ’ın bundan sonraki adımları için çok sevindirici olduğu ve takım oyunun en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini göstermektedir” dedi.

Samsun

Hasan Yasir Bora, YEDAŞ Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam edecek. (Fotoğrafta)

Yeni nesil enerji şirketi

Genel müdürlük görevini devralacak olan Bilgi, ‘Kesintisiz, Kaliteli ve Sürdürülebilir Enerji’ sloganıyla yolculuğuna başlayan YEDAŞ’ı ulusal ve uluslararası arenada markalaştırmayı amaçlanıyor.

‘Müşterilerine, yönetimine, çalışanlarına, topluma ve tedarikçilerine’ ise şu mesajı verdi: “Tüm paydaşlara değer katarken, sektöre yön veren yeni nesil enerji şirketi olacağız.”

Bilgi’den boşalan dağıtım direktörlüğüne, YEDAŞ’ta müşteri teknik hizmetleri koordinatörü olarak görevini sürdüren Ümit Yaşar Kışla atanırken, Cihangir Gençoğlu ise yatırım ve tesis direktörlüğü görevine getirildi.

Yunus Emre Bilgi kimdir?

Yunus Emre Bilgi, 2008 yılında Dumlupınar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çeşitli elektrik dağıtım şirketlerinde çalışan Bilgi, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana YEDAŞ’ta dağıtım direktörü olarak görev yapıyordu.

Okumaya devam et

Gündem

OMÜ işçileri grev kararı aldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) çalışan Tez-Koop-İş Sendikası üyesi işçiler, üniversitede grev yapılıp yapılmaması için sandık başına giderek oy kullandı. Yapılan oylamada ‘grev’ kararı çıktı

Samsun’da aylardır OMÜ ile Tez-Koop-İş Samsun Şubesi arasında çözüme kavuşturulamayan toplu iş sözleşme görüşmelerinin çözümsüzlük ile sona ermesi sonrası, sendika grev kararı aldı.

Üniversitenin Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Samsun İŞKUR Müdürlüğü’nün kurduğu ‘grev oylaması sandığı’nda toplam 532 oy kullanıldı. Yapılan oylamada 438 evet oyu çıkarken, 94’de hayır oyu çıktı.

OMÜ’de işçi iradesi sandığa yansıdı

Oylama sonrasında greve gidilmesi yönünde karar çıkarken Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, yapılan oylama ile ilgili açıklama yaptı.

Sayın, “Bize önerilen yüzde 5’lik bir zammın aslında ülkenin, yönetiminde de halka sunulanla aynı olduğunu, bir anlamda görmüş olduk.

Burada hem yüzde 5’lik zam, hem de çalışma koşullarımız anlamında gerçekten zor koşullarda çalışan, işçi arkadaşlarımızın hem çalışma koşullarının düzeltilmesi, hem de yaşamsal, ihtiyaç olan ekonomik durumun iyileştirilmesi için bir yola çıkmıştık.

Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi.

OMÜ

Suç rektörde değil daire başkanlarında

OMÜ’de toplu iş sözleşme görüşmelerinin tıkanması ve sendika olarak grev kararı almaları ile ilgili daire başkanlarını suçlayan sendika başkanı Tarık Sayın, ayrıca şunları dile getirdi:

“Süreci buraya getiren, OMÜ Rektörü hocamız Yavuz Ünal değil. Rektör hocamızın altında çalışan, daire başkanları bu süreci, buraya getirmiştir.

Çünkü biz ilk gün üniversitenin kapısından içeriye girdiğimizde, şunu gördük, biz iyi niyetli olarak gelmiştik buraya hatta ellerimizde çikolatalarla gelmiştik.

Ama ilk uğradığımız kapıda sendikacılardan nefret ettiklerini söyleyen daire başkanlarıyla karşılaştık.

Ama biz hiçbir zaman sağduyulu yapımızı kaybetmedik. Her zaman onlara karşı sıcak yaklaşımla hareket ettik.

Fakat üniversitede her zaman şu vardı, geçmişten beri gelen çarpık düzen ve geçmişten gelen çarpık bir sendikal anlayış, burada işverenin her istediğini yapabileceği, istediğini değiştirebileceği noktadaydı.

Biz burada işçilerin iradesi olmadan, hiçbir şeyin değişemeyeceğini, hiçbir şeyin dönüştürülemeyeceğini, yönetime bir anlamda bu sandıktan çıkan sonuçlarla anlatmış olduk.”

OMÜ

28 Kasım’ın ‘greve çıkma’ günü olacağını ifade eden Sayın, “Eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız.

Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz” dedi.

Tez-Koop-İş Sendikası Şube Sekreteri Buket Özden de yaptığı açıklamada, “30 Haziran 2022 tarihinde biten sözleşmemiz ile ilgili yönetimle görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

Fakat işçi arkadaşlarımızın lehine istediğimiz sonuçları elde edemeyeceğimizi anladık. Beraberinde gelen 4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

Raylı Sistem İşletmecileri Samsun’da buluştu

Raylı Sistem İşletmecileri

Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD), 11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’nı Samsun’da gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş.’ nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya 8 ilden metro ve tramvay işletmecisi kurum yöneticileri katıldı.

Kent içi raylı toplu taşımacılık hizmetlerinin halkın yaşam kalitesine, çevreye, sağlığa, hareketliliğe ve ekonomik kalkınmaya katkısını güçlendirmek amacı taşıyan TÜRSİD, bu kez Samsun’da toplandı.

11. Emniyet Komisyonu Toplantısı’na Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Beler’ in yanı sıra Metro İstanbul, Ankara EGO, İzmir Metro, Kocaeli-Ulaşım Park,

Eskişehir Estram, Bursa Burulaş A.Ş. Kayseri Ulaşım A.Ş. ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nden raylı sistem işletmecisi şirket ve idarelerin departman yöneticileri büyük ilgi gösterdi.

Raylı Sistem İşletmecileri

Raylı Sistem İşletmecileri yenilikleri paylaştı

İşletmeci kuruluşların metro ve tramvayların emniyet sistemlerine ilişkin doküman sunumu yaptığı toplantıda periyodik sağlık, psikoteknik ve psikotrop içerik periyodu ve uygulamasının yanında hat açılışı ile birlikte işletmelerde oluşturulması gereken minimum doküman listesinin belirlenmesi konuları da ele alındı.

Kurumlar işletme bazında yaşadığı gelişmeleri, yenilikleri ve tecrübeleri paylaştı. Kent içi raylı sistemlerde kaza araştırmaları ve emniyet yönetmeliğiyle ilgili çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021 | Tüm hakları saklıdır. İnternet sitesinde yer alan görsel ve metinlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.