Bizimle İletişime Geçin

Gündem

Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem başlıyor (Haftanın özeti)

Elektrikli Otobüs projesi ile Türkiye’de yeni bir devir açan Samsun, Bakan Mustafa Varank’ı ağırladı. Tarım İl Müdürlüğü, fındık rekolte tahmini çalışmalarını tamamladı. Kentte vaka sayıları her geçen hafta düşüyor. Aşılamada ise önemli bir mesafe alındı. 12-17 Temmuz tarihleri arasındaki öne çıkan tüm bu gelişmelerin detayları ve daha fazlası Kanal Daa Özgün İçerik Platformu’nda…

Elektrikli Otobüs ile Samsun kentinde toplu taşıma hizmetlerinde fosil yakıtlı toplu taşıma araçları dönemi sona erecek. Yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye’de ilk olacak ‘Hızlı Şarj’ özelliğine sahip elektrikli otobüsler Çarşamba Havalimanı ile Atakum İlçesi Taflan mevki arasında 47.5 km’lik bir koridorda hizmet verecek.

Elektrikli Otobüs

Elektrikli Otobüs projesinin protokolü Bakan Mustafa Varank tarafından imzalandı.

Elektrikli Otobüs ile yeni bir dönem

“Samsun Elektrikli Otobüs Projesi” için Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı gerekli teknik inceleme ve ihale hazırlık süreçleri tamamlandı.

Yerli ve Milli Teknoloji

ASELSAN, TEMSA ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ulaşımda yeni bir dönemi başlatacak adımı birlikte attı. ASELSAN’ın yüksek bilgi birikimi ve teknolojisinin aktarıldığı elektrikli otobüsler sayesinde hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacak hem de Türkiye küresel pazarlarda bu alanda güçlü bir oyuncu olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Sanayi İş Birliği Projesi” kapsamında geliştirilen otobüsler, 24 saat kesintisiz kullanılabiliyor. Mazot yakıtlı bir otobüsün günlük maliyeti 1500 TL’ye kadar ulaşırken arasında elektrikli otobüsün günlük maliyeti 15 TL’ye kadar düşebiliyor.

Elektrikli Otobüs

Elektrikli Otobüs, Bakan Mustafa Varank tarafından tören alanına getirildi.

Bakan Varank : Samsun’a hayırlı olsun

Proje Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Samsun’da protokolü imzalaması ile hayat buldu. Bakan Varank, “Samsunlu vatandaşlarımız kaliteli, çevre dostu, gürültüsüz ve modern bir hizmete kavuşacak. Özellikle proje tamamlandığında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tüm otobüs filosu elektrikli araçlardan oluşacak” dedi.

Fındık rekolte çalışmaları tamamlandı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü başkanlığında kurulan komisyon, fındık rekolte çalışmalarını tamamladı. 21 Haziran ve 06 Temmuz tarihleri arasında 13 ilçede yapılan çalışmanın sonuçlarını bakanlık açıklayacak.

Batı Çevre Yolu projesine onay

Samsun şehir merkezindeki trafik yükünü büyük ölçüde azaltması beklenen 1 milyar 200 milyon TL bedelli ‘Samsun Batı Çevre Yolu’nun projesi onaylandı. Ayrıca 16.3 km uzunluğundaki yolun kamulaştırma planı tanzim edilip, kamu yararı kararı alındı.

Şehir Hastanesi’nin yüzde 6’sı tamamlandı

Samsun’da yapımı devam eden Şehir Hastanesi’nin yüzde 6’sı tamamlandı. 1 milyar 69 milyon TL (KDV hariç) proje bedelli 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi inşaatı hızla yükseliyor.

Ayrıca “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında Samsun’da 2003 yılından bu yana devralınıp tamamlanan ve başlanıp bitirilen sağlık yatırımları için, 2016-2021 yıllarına göre 232 milyon 41 bin 118 TL kaynak kullanıldı. Ayrıca devam eden yatırımların bitirilmesi ile birlikte toplam 1 milyar 658 milyon 274 bin 118 TL yatırım yapılmış olacak.

Samsun’un Ulaşım Ana Planı tamam

Yeraltı tüneli, otoparklar, bisiklet yolları, yaya yolları, terminaller, toplu taşıma araçları ve aktarma merkezlerinin yerlerinin belirlendiği Samsun’un ilk ‘Ulaşım Ana Planı’ tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan plan tam anlamıyla 2032 yılında tamamlanacak. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Endüstri Yüksek Mühendisi Ali Dinler, “Yıllarca ulaşım ana planı için veriler toplandı. Parça parça aldığımız hizmet neticesinde diğer büyükşehirlerin bütçelerinin 10’da 1’ini kullanarak ulaşım ana planını tamamladık. 15 yıllık periyotlarla 5’er yıllık yenileyerek bu planlamalar yapılır” dedi.

Ali Dinler, “2032 yılı için karayolu ulaşım ağı hedeflerimizde 8 adet alternatif Samsun için faydalı olabileceğini düşündüğümüz yollar, karayolu ağı önerdik. Bunlardan en önemlisi Doğu Çevre Yolu ve Batı Çevre Yolu’dur. Özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışılan Ömürevleri’nden başlayarak Toybelen’e kadar giden tünel çalışması yer almaktadır.

Toplamda yaklaşık 80 km’lik ulaşım ağı bu rapor neticesinde çalıştık. Ayrıca yüksek kapasiteli toplu taşıma ile alakalı 8 adet toplu taşıma ağı ve hattı önerdik. Bu 8 toplu taşıma ağını hedef yıl öngörülerimizi dikkate alacak şekilde modelimizde çalıştırdık.

Bunlar için en önemlisinin özellikle 2032 yılı için Cumhuriyet Meydanı ile 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi arasında ve Karayolları Kavşağı ile Yeşilkent, Eğitim Araştırma Hastanesi arasında hizmet vermesi planlanan hatların olacağını öngörüyoruz” dedi.

Elektrikli Otobüs

Samsun’da vaka sayıları düşüyor. Hedef Mavi Samsun.

Samsun’un hedefi : Mavi

Samsun, 100 bin kişide 23,97 ile en az vaka oranına sahip 25. il oldu. Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Lütfen, aşının gücüne inanarak, hiç ertelemeden ilk fırsatta aşımızı olalım. Aşılamada mavi kategoriye bir an önce yükselerek, toplumsal bağışıklığımızı kazanalım” dedi.

Aşılamada sarı renge ramak kaldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü aşılama oranı rakamlarını paylaştı. Özellikle aşılama oranında Samsun’a sınırı bulunan Sinop, Çorum, Amasya ve Ordu aşılama oranında ‘sarı’ kategoride yer aldı. Bununla birlikte Samsun, Orta Karadeniz’de aşılamada ‘turuncu’ kategoride yer alan tek il oldu.
Samsun aşılama oranında yüzde 63.6 ile ‘turuncu’ rengini korurken, sarı renge ise yüzde 1.4 kaldı.

Koronavirüs

Samsun’da aşılamada önemli bir mesafe alındı.

Ekmeğe zam

Samsun’da ekmeğe yüzde 16 zam yapıldı. Ayrıca gramajı da yükseltildi. 1.5 TL olan ekmeğin fiyatı 2 TL’ye yükseldi. 200 gramı 1.50 TL’den satılan ekmeğin gramajı artırıldı. 230 grama yükseltildi.

Vali Dağlı’dan kaymakamlara çağrı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı düzenlenen değerlendirme toplantısında, mavi renge ulaşmak için ilçe kaymakamlarından aşılama çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

CHP’li Nazlıaka Samsun’da

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka, Samsun’a geldi. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla hayata geçen “YaşamHak” projesini tanıttı. Bir dizi program gerçekleştirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editör

Gündem

Samsun Valiliği uyardı : Yağışlar 21.00’e kadar sürecek

Samsun Valiliği

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada; bu akşam saat 21.00’e kadar yağışların süreceği belirtildi.

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmesine göre; kentin batısında Alaçam ve Yakakent başta olmak üzere Vezirköprü; Bafra ve Havza ilçelerinde yer yer şiddetli yağışın saat 21.00’a kadar devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca; Alaçam ilçesinde son 6 saatte gerçekleşen yağış miktarının ise 58 kilogram; son bir saatte ise 43 kilograma ulaştığı vurgulandı. Şöyle devam edildi:

Samsun Valiliği

“İlgili kurumlarımız ve belediye başkanlıklarımız gerekli önlemleri almış olup; meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması; vatandaşlarımızın can güvenliği için dere kenarlarından uzaklaşması büyük önem arz etmektedir.”

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji yağış uyarısı yaptı

Meteoroloji

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı; ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Yurdu etkisi altına alan sağanak yağış ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre; özellikle Zonguldak, Düzce, Karabük, Bolu’nun kuzeyi; Kastamonu, Sinop ve Samsun’da kuvvetli (21-50 kg/m2/12 saat); Bartın ile Kastamonu’nun kuzeyinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Ayrıca aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması beklenen sağanak yağışlarla birlikte sel; su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar; yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyarı yapıldı.

Meteoroloji

Sıcaklıklar düştü

Bununla birlikte yapılan değerlendirmelere göre; 2022 yılı Mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.9 derece ile uzun yıllar ortalaması olan 17.1 derecinin (1991-2020 dönemi) 0.2 derece altında gerçekleşti.

Ayrıca ortalama sıcaklıklar Güney Ege kıyıları, Akdeniz Bölgesinin güney batı kıyıları çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bunun dışında; Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde normallerinin altında gerçekleşti.

Bunun dışında en düşük sıcaklık – 4.1 derece ile Kangal; en yüksek sıcaklık 41.7 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

2022 yılı Mayıs ayında Florya, Dikili ve Çankırı’da yeni ekstrem (maksimum) sıcaklıklar gerçekleşti. 2022 yılı Mayıs ayı; alansal ortalama yağışı 44.1 mm ile uzun yıllar ortalaması (1991- 2020 dönemi ) olan 52,7 mm’nin yüzde 16,3 altında gerçekleşti.

Ayrıca en fazla yağış 97.0 mm ile Rize, en düşük yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de ölçüldü.

Meteroloji

Meteoroloji verilerine göre yağışlar arttı

Yağışlar Güneydoğu Anadolu Bölgesinde normaline göre yüzde 40 arttı. Ayrıca Marmara bölgesinde yüzde 61 oranında azaldı. Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde normaline göre; yağışlarda azalma görülürken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise artma görüldü.

Ayrıca Ege ve Marmara bölgeleri son 26 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı.

2021 yılı Mayıs ayında 65 adet kuvvetli meteorolojik hadise gerçekleşti. Özellikle bu sayı 2022 yılı Mayıs ayında 87’ye çıktı.

Okumaya devam et

Gündem

Yöresel Yemek Şenliği renkli görüntülere sahne oldu

Yöresel Yemek Şenliği ile Çarşambalılar hünerlerini sergileyerek jüri karşısına çıktı.

Çarşamba Belediyesi ve Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde düzenlenen ‘Yöresel Yemek Şenliği’ nde hünerli eller jüri karşısına çıktı.

Canlı müzikten yöresel ikramlara, dolu dolu geçen programda; ünlü şefler Çarşambalı kadınların yapmış olduğu yemekleri puanladılar.

Çarşamba Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası’na özel olarak başlattığı ‘Yöresel Yemek Yarışması’nın finali; Yeşilırmak Millet Bahçesi’nde gerçekleşen Yöresel Yemek Şenliği’nde yapıldı. Çarşamba’da lezzet rüzgarları estiren şenlik, renkli anlara sahne oldu.

Yöresel Yemek Şenliği’nde; hünerli eller, lezzetli yemeklerini pişirirken yarışmanın finalini izlemeye gelenler canlı müzik eşliğinde yöresel ikramların tadına baktı.

Yöresel Yemek Şenliği

Yöresel Yemek Şenliği

Düzenlenen yarışmada ön elemeyi geçen 10 yarışmacı, jüri önünde yarıştı. Özellikle kıyasıya rekabetin olduğu yarışmada Gurme, Eğitmen Şef Haldun Tüzel, Şef Uğur Gömeç, Şef Ercan Yılmaz ve Şef Emrah Zeyyat Karbancıoğlu; lezzetli yemeklerin tadına bakıp oyladı.

Yarışmanın 1’inci, 2’nci ve 3’üncüsünün hediyelerini Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Çarşamba Cumhuriyet Savcısı Yusuf Bayri takdim etti.

Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ve AK Parti İlçe Başkanı Taner Özden’de yarışmaya katılanlara ödüllerini takdim ederek tebrik etti.

Yöresel Yemek Şenliği

Başkan Doğan, “Yarışmamızı geleneksel hale getireceğiz”

‘Yöresel Yemek Şenliği’ni geleneksek hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan; “Çarşamba’mız kırçanından kıvratmasına pidesine, birçok yöresel lezzeti olan bir ilçe.

Yöresel Yemek Şenliği’mizde hem Çarşambalı hanımlarımız lezzetli yemeklerini pişirdiler hem de Yeşilırmak Millet Bahçemizde güzel bir etkinlikle hemşehrilerimizle buluşmuş olduk. Kuşaktan kuşağa lezzet aşılandığı bir program oldu bizim için.

İnşallah ilçemizde ‘Yöresel Yemek Şenliği’mizi geleneksel hale getirmiş olacağız. Kıymetli jürilerimize, yarışmamıza katılan Çarşambalı hanımefendilere, etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021