Faruk Duman; bir modern zaman destancısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İrfan Şen İle Eflatun Zamanlar

Türk  edebiyatının özel kalemlerinden olan Faruk Duman,  yaklaşık yirmi kitaba imza atmış öykü ve roman yazarıdır. Yıllarca yazarlığın yanında editörlük ve genel yayın yönetmenliği yapmıştır.

Çağdaş bir romancı demekten ziyade günümüz destancısı demeyi yeğ tuttuğum bir yazar Faruk Duman. Bir dil bilimci hassasiyetiyle ördüğü kelimelerin zarafeti ve şeffaflığı içini gösteriyor. Ne için ifade edildiği iyice bellensin diye, Faruk Duman’ın bile isteye yaptığı bir duygu ve kelimeler şöleni.  Halk deyişlerine ve hikayelerine daha önce yazdığı öykü kitaplarında da rastladığımız Faruk Duman, son romanı Sus Barbatus! isimli üçleme olacak romanıyla bu birikimi zirveye taşımış.

Henüz ilk ikisi yayımlanmış olan Sus Barbatus! şimdiden yıllarca konuşulacak bir eser olduğunu göstermiş, onlarca edebiyat dergisi ve programı için özel dosya konusu olmuştur.  Herkesin bildiği, şahit olduğu, belki dinlediği hikayeleri bambaşka bir anlatım tarzıyla kelimelere döken Faruk Duman;  içinde bulunduğumuz coğrafyada, hikayenin ikliminde bir müzik eşliğinde, hava şartlarını yüzünüze vurup, içinize sokarak, bazense bir resim izliyormuş naifliğiyle okura sunuyor.
Okurun bol olsun Faruk Duman.

Faruk Duman’ın, öykü ve roman türünde kaleme aldığı 20’ye yakın kitabı bulunuyor.

Mutlaka Tanışmanız Gereken Eserleri…

Av Dönüşleri
Can Yayınları
90 Sayfa

“Derenin kenarında sazlar vardı. Uçurtma mevsi­min­de koşardık. Ağabeyim öğretmişti, sazlar tehlikelidir. Kırmaya çalışırken dikkatli olmalıdır. İnsanın elini keser. Parmağın ucundan koyu, iştahlı bir kan akar. Belki koluna gider. Koluna gitmesin diye eğip büker­sin. Uç böcek uç böcek. İşte sazlar böyledir. Ağabeyim ıslık çalar­dı, elinde bir avuç iplik, iplikte bir çomak. Kelebeklerin içinde.”

Av Dönüşleri, yayınlandığı 1999’da, özellikle edebiyat dün­ya­sında ilgiyle karşılanmıştı. Faruk Duman, tanıdığı hayatları yalın bir dille anlatan bir yazar. Öykülerindeki dil ve anlatım renkliliği, inandırıcılık ve tutarlılık belki de bu yüzden dikkat çekiyor. Özellikle dile yaslanan bu öykülerde “anlatmak”tan çok “yazmak” ön planda. Duman’ın ikinci kitabı Av Dönüşleri, 2000 Sait Faik Hikâye Armağanı’na değer görülmüştü.

Av dönüşleri; 2000 Sait Faik Hikaye Armağanı’na değer görülmüştü.

İncir Tarihi
Hep Kitap
304 Sayfa

“Varlığımız, kendi bedenini arayan bir rüzgar gibidir; bu rüzgar çevremizde dolanıp duran dağlarda, ağaçların tepesinde, ırmaklarda, kayalık tepelerle su başlarında bir yumak gibi dönüp kutsal bir tığla kendi urbasını örer ve böylece görünmeye başlar.”

Zeyrek, İstanbul’da büyümüş, eğitim almamış, bildiği her şeyi çıktığı yolculukta gördüklerinden öğrenmiş. Bu yolculukta tanıdığı insanları, hayvanları, bitkileri, güzel kadınları anlatıyor. Her macerada bir masal başka bir masalın gölgesine yerleşiyor. Ve bir olgunlaşma hikayesi Faruk Duman’ın eşsiz dilinde hayat buluyor.

İncir tarihi; Faruk Duman’ın mutlaka okunması gereken kitapları arasında yer alıyor.

Sus Barbatus!
Yapı Kredi Yayınları
504 Sayfa (1.Kitap),
592 Sayfa (2.Kitap)

1.Kitap
İlk baskısı 2018 yılında yapılan roman aynı yıl Orhan Kemal Roman Armağanı ile Cevdet Kudret Roman Ödülü’nü alarak geniş bir yankı uyandırmıştı. Sus Barbatus!, 1979’un çetin kış koşullarında, Ç.’nin köylerinde geçen ürkünç olaylarla dolu ilk cildiyle yazınımızda unutulmaz bir iz bırakmaya aday bir roman oldu.

Sus Barbatus; Orhan Kemal Roman Armağanı ve Cevdet Kudret Roman Ödülü’nü aldı.

2.Kitap
Doğanın tahrip edilmediği, ütopyaların diriliğini koruduğu, emeğin ve adaletin saygınlığını yitirmediği, masumiyetin egemen olduğu zamanların romanı Sus Barbatus! Çetin kış koşullarında geçen ürkünç olaylarla dolu ilk cildin ardından ikinci ciltte bahar mevsimi bütün görkemiyle gözler önüne seriliyor. 
Faulkner, Yaşar Kemal gibi yazarların kaleminde destanlaşan modern romanın çağdaş bir çeşitlemesini sunuyor Faruk Duman. Gerçeküstünün dilini yaratarak siyasal, tarihsel, toplumsal gerçekleri ete kemiğe büründürüyor.

Sus Barbatus; masumiyetin egemen olduğu yılların romanı.

Haftanın Tavsiyeleri…

Türkçe İbadet
Cemil Kılıç
Kırmızı Kedi Yayınları
184 Sayfa

Anadilde ibadet konusu İslam’ın ilk dönemlerinden beri tartışılan bir konudur. Bu konunun iki yüzü var. Birinci; insan hakları, ikincisi ise inanç boyutudur. Cemil Kılıç, bu kitabıyla aşağıdaki sorulara yanıt bulmaya çalışıyor;

  • İslam kaynakları bu konuda ne diyor?
  • İslam tarihinde bu konularda neler yaşandı?
  • Kim hangi fetvaları verdi?
  • Ana dilde ibadet nasıl uygulanabilir?
Cemil Kılıç, kitabında tartışmalı bir konuyu kaleme alıyor.

İrade Terbiyesi
Jules Payot
Oya Işık (çevirmen)
Karbon Kitaplar
230 Sayfa

Eğitimci Jules Payot, tembellikten arındırılmış sağlam bir zihni nasıl yaratabileceğimizi anlatıyor. Çabalamayı asla bırakmamamızı, arzu ettiğimiz hayata ulaşabilmemiz için zaruri bir terbiyeye ihtiyacı olan irademizi sürekli sınavdan geçirmemizi öğütlüyor. Özellikle gençlere ve zihin işçilerine seslenen Payot, safsatalardan, tembel arkadaşlardan, dikkatimizi dağıtacak ve azmimizi azaltacak durumlardan nasıl kaçınılabileceğini açıklıyor.

Cemil Meriç, disiplinli çalışmayı ‘İrade Terbiyesi’ kitabından öğrendiğini söylüyor.

Sırça Fanus
Sylvia Plath
Handan Saraç (çevirmen)
Kırmızı Kedi Yayınevi
252 Sayfa

20.Yüzyıl Amerikan edebiyatının melankolik prensesi kabul edilen Sylvia Plath’ın kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldığı ve ilk kez 1965 yılında, ölümünden bir ay önce, başka bir isim altında yayımlatmayı başarabildiği Sırça Fanus, o günün olduğu kadar bugünün insanının da metropol yaşamındaki yabancılaşmasını anlatan modern bir klasik haline gelmiştir.

‘Sırça Fanus’, 1950’li yılların New York’unda yaşayan parlak bir üniversite öğrencisi Esther Greenwood’un hikayesini anlatıyor.

Tomris Han
Ahmet Haldun Terzioğlu
Panama Yayıncılık
360 Sayfa

Tomris Han; Saka Türklerinin kadın hakanı…
MÖ 500-600 yılları arasında yaşamış Alp Er Tunga soyundan gelen eşinin ölümü üzerine Sakaları yönetmiştir. Öylesine büyük işler yapmış, öylesine yiğitlikler göstermiştir ki başta Heredot olmak üzere yaşamış en eski tarihçiler ve yazılmış en eski kaynaklar ondan söz etmek zorunda kalmış, Tomris Han’ın Persleri dize getirişini anlatmışlardır.

Ahmet Haldun Terzioğlu, Tomris Han’ın hikayesini akıcı bir üslupla okura aktarıyor.

İçimizdeki Yabancı
Arno Gruen
İlknur İgan (çevirmen)
Çitlembik Yayınları
306 Sayfa

Yabancı düşmanlığının ve neo-milliyetçiliğin hızla yeniden yükselmeye başladığı günümüzde Arno Gruen, üçüncü bir kulakla dinleyip anlayarak ve Hitler ile diğer Nazi subaylarına ilişkin örnekler vererek bizlere bu durumun nedenlerini anlama fırsatı sunuyor.

Çitlembik Yayınevi tarafından basılan kitabın çevirmenliğini İlknur İgan üstlendi.

İrfan ŞEN.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Faruk Duman; bir modern zaman destancısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!