Eczacılar hastaların ilaca ulaşamamasından endişe duyuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eczacılar, “Hastalarımızın ilaca erişemeyeceğinden endişe duyuyoruz” başlığı ile açıklama yaptı.

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan yazılı bir açıklama yaptı. Endişe duyulduğu belirtilen açıklama şöyle:

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için; ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasını istemektedir. İlaç firmaları da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yapmaktadır.

Ancak; son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası; aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır.

Eczacılar

Endişe duyuyoruz

Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır. Bu durum artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları; şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir.

Sorunun devam etmesi halinde; kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden; bu ilaçlar için aylık 1000 TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir.

İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak; halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde; hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen; yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Ayrıca gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir.

Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz.

Eczacılar hastaların ilaca ulaşamamasından endişe duyuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!