E-ticaret günleri Cuma ve Salı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-Ticaret günlerinin Cuma ve Salı olduğunu söyleyen Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral; en düşük cironun ise Cumartesi olduğunu belirtti.

Türkiye’de online alışverişin en fazla cuma ve salı günleri yapıldığı; en düşük cironun ise cumartesi günleri gerçekleştiği belirlendi.

Avantajix.com’un Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verilerinden yaptığı araştırmaya göre; geçen yıl gerçekleşen 381,5 milyar TL’lik toplam e-ticaret satışlarının 63 milyar 437 milyon lirası cuma günleri yapıldı. Bununla birlikte cuma gününü 61 milyar 531 milyon liralık cironun gerçekleştiği salı günü takip etti.

e-ticaret

En düşük ciro Cumartesi günleri

Pazartesi ise; 58 milyar 12 milyon lira ile e-ticaret satışlarının en yoğun olduğu 3. gün olarak belirlendi. Çarşamba günleri 56 milyar 869 milyon; perşembe günleri ise 54 milyar 202 milyon liralık satış hacmi oluştu.

Ayrıca e-ticaret satışlarının en düşük olduğu gün 34 milyar 771 milyonluk ciroyla cumartesi oldu. Bir diğer hafta sonu günü olan pazar ise dijital pazarlarda 52 milyar 678 milyon liralık satış gerçekleşti.

e-ticaret
Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral. (Fotoğrafta)

Günlük sipariş adedi 10 milyona yaklaştı

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral; özellikle cuma alışverişlerinin hafta sonu tatiline; pazartesi ve salı günlerinin ise hafta içi günlük ihtiyaçların karşılanmasına yönelik yapıldığına dikkati çekti. Kayrak ayrıca şunları ifade etti:

“Geçen yıl sipariş adetleri de yüzde 46 artışla 3 milyar 347 milyon adede yükseldi. Ayrıca günlük sipariş adeti neredeyse 10 milyona yaklaştı. E-ticaretteki bu gelişme kargo; kurye şirketlerinin inanılmaz oranda büyümesine yol açtı.

e-ticaret

Özellikle istihdama büyük katkı sağladı. Ayrıca, son aylarda fiyatların aşırı yükselmesinden dolayı en uygun fiyatlı ürüne ulaşma isteği daha da önem kazandı. Saatlerce çarşı, pazar gezmektense internette arama yapılarak birkaç dakikada en ucuz ürüne ulaşmak mümkün.

İnsanlar bu avantajından dolayı e-ticareti sevdi. Ayrıca kupon kodu dağıtan, Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça nakit para kazandıran siteler ilgi odağı oldu. Bu nedenle e-ticaretteki artış katlanarak sürecektir. Bankalararası Kart Merkezi’nin ilk çeyrek rakamları 2022’de de e-ticaretin rekor düzeyde büyüyeceğinin sinyallerini veriyor.”

E-ticaret günleri Cuma ve Salı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!