Dünyanın yarısı baş ağrısı çekiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın yaklaşık yüzde 52’sinin baş ağrısı çektiği yapılan araştırmayla belirlendi.

Norveçli bilim insanlarının araştırmasına göre, dünyanın yaklaşık yüzde 52’sinin; baş ağrısı problemi yaşıyor.

Bilim insanları; küresel nüfusun yüzde 52’sinin her yıl baş ağrılarından etkilendiğini; yüzde 14’ünün ise migren hastası olduğunu tespit etti. The Journal of Headache and Pain dergisinde yayımlanan araştırmada; Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar; özellikle baş ağrısının küresel yaygınlığını tahmin etmek için 1961 ile 2020 yılları arasındaki 357 yayını inceledi.

Her yüz kişiden 14’ü migren hastası

İnceleme sonucunda; özellikle bildirilen baş ağrısı vakalarının yüzde 26’sının gerilim tipi baş ağrısı olduğu; yüzde 4.6’sının ayda 15 veya daha fazla gün boyunca baş ağrısı çektiği belirlendi.

Dünya nüfusunun yüzde 52’sinin her yıl baş ağrısı yaşadığı kaydedilen araştırmada; ayrıca her yüz kişiden 14’ünün ise migren hastası olduğu aktarıldı.

Öte yandan araştırmacılar; özellikle dünya nüfusunun yüzde 15.8’inin her gün baş ağrısı çektiğini ve bunun yüzde 7’sinin migren kaynaklı olduğunu kaydetti.

dünyanın yarısı

Kadınlarda erkeklere göre daha yaygın

Baş ağrısının kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğu bildirilen araştırmada; migrenin erkeklerde yüzde 8.6; kadınlarda ise yüzde 17 oranında görüldüğü bildirildi. Ayrıca ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı çekme oranının ise erkeklerde yüzde 2.9 iken; kadınlarda yüzde 6 olduğu ifade edildi.

Araştırmanın baş yazarı Lars Jacob Stovner; “Baş ağrısı rahatsızlıklarının yaygınlığının dünya çapında yüksek olduğunu; ayrıca farklı ağrı türlerinin birçok kişiyi etkileyebileceğini bulduk. Özellikle önleme ve daha iyi tedavi yoluyla bu oranları azaltmaya çalışmalıyız” dedi.

Oranlar artabilir

Stovner özellikle bu tür çabaların etkisini ölçmek için baş ağrısının toplumdaki yaygınlığının izlenmesi gerektiğini vurguladı. Stovner, “Çalışmamız, yöntemlerimizi nasıl geliştireceğimizi anlamamıza yardımcı oluyor” diye konuştu.

Karşılaştırma verilerinin baş ağrısı ve migren oranlarının artabileceğini gösterdiğini belirten Stovner; “Önleme ve tedaviyi daha etkili bir hale getirmek için gruplar arasında değişen farklı baş ağrılarının nedenlerini analiz etmek gelecekte ilgi çekici olabilir” ifadelerini kullandı.

Dünyanın yarısı baş ağrısı çekiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!