Dünya Kupası akıllı telefonlardan izlenecek

Dünya Kupası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Kupası müsabakalarını televizyondan izleyeceklerin oranı yüzde 65. Akıllı telefonlardan izleyeceklerin oranı ise yüzde 43.

Futbol fanlarının heyecanla beklediği ve dört yılda bir her yapıldığında tek odak noktası haline gelen FIFA Dünya Kupası için geri sayım başladı.

İlk kez Katar’da düzenlenecek olan turnuva için yalnızca futbol ve spor severler değil tüm seyirciler heyecanla yeni şampiyonun kim olacağını bekliyor.

Dünya Kupası

20 Kasım’da ilk düdüğün çalmasıyla ev sahibi Katar ve Ekvador arasında oynanacak maçla başlayacak.  32 ülkenin dünyanın en iyisi olmak için vereceği mücadeleyi herkes seyredecek.

İzleyiciler farklı ekranlardan maçları izlemek için sabırsızlanırken, markalar ise hedef kitlelerini belirli kanallar üzerinden nasıl yakalayabileceğinin planlarını yapıyor.

Digital Turbine, Türkiye’deki izleyicilerin Dünya Kupası sırasındaki davranış ve tercihlerinin yanı sıra markaların tüketicilerle nasıl etkileşim kurabileceğini anlamak ve analiz etmek adına Dünya Kupası Araştırması’nı gerçekleştirdi.

Çıkan sonuçlar mobilin önlenemez gücünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Dünya Kupası

Dünya Kupası Katar’da

Ankete katılanların yüzde 65’i Dünya Kupası’nı televizyondan izleyeceğini belirtti. Akıllı telefonlardan maçları takip edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43.

Türkiye maalesef turnuvadan elenmiş olsa dahi global futbol coşkusunu seyirciler yaşamaya çok hazır. Ankete katılanların yüzde 63’ü turnuvayı evlerinden takip edeceğini söyledi.

Çok da az olmayan yüzde 31’lik kısım turnuvayı Katar’daki stadyumlardan canlı olarak takip edeceğini bildirdi.

Dünya Kupası

Ayrıca ankete katılanların yüzde 84’ünün genel olarak ayda birkaç spor yayınını izlediğini belirtmesi de futbolun Türkiye’de en popüler spor olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Mobil cihazlarımızda sıklıkla kullandığımız uygulamalar bu dönemde de içinde bulunduğumuz sürece göre daha farklı bir hal alıyor diyebiliriz.

Ankete katılanların yüzde 78’i kupayı ve benzeri turnuvalar esnasında spor uygulamalarında daha fazla vakit geçirdiğini belirtti.

Kullanıcıların çoğunluğu maçtan önce veya maçtan sonra spor uygulamalarını kullandığını söylüyor.

Araştırma sonuçları

Uygulamalar özelinde ise, katılımcıların yüzde 31’i Dünya Kupası’nı izlerken en çok sosyal medya uygulamalarında vakit geçireceğini belirtti.

Yüzde 28’i spor mobil oyun uygulamalarında, yüzde 21’i spor haber uygulamalarında ve yüzde 13’ü ise mesajlaşma uygulamalarında daha sık vakit geçireceğini söylüyor.

Buna ek olarak kullanıcıların yüzde 78’inin Dünya Kupası’nı birden fazla cihazdan takip etmenin önemli olduğunu belirtmesi de araştırmanın öne çıkan önemli datalarından biri oluyor.

Bu kadar büyük ve global bir turnuva esnasında ise markalar için hedef kitlelerini yakalamak hiç olmadığı kadar önem arz ediyor.

Dünya Kupası

Ankete katılanların yüzde 74’ü Dünya Kupası esnasında karşılarına çıkan reklama dikkat edeceğini ve hatta tekrar izleyeceğini belirtti.

Yüzde 71’i reklamını gördükleri ürünü satın almayı düşüneceğini belirtiyor. Yüzde 66’sı ise ürünü reklamı gördükten 2-3 gün içerisinde satın alabileceğini söylüyor.

Burada markaların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de kullanıcıların reklamlardan beklentilerini karşılamak.

Dünya Kupası

Reklam ürünleri

Ankete katılanların Yüzde 56’sı Dünya Kupası sırasında karşılaştıkları reklamların komik ve ünlü bir kişi barındırmasının önemli olduğunu düşünüyor.

Sonuç olarak araştırma Dünya Kupası döneminin reklamverenler ve markalar için mobil kanallarda, ürün satışlarını veya marka bilinirliklerini artırmalarını da sağlayabilecek devasa hedefleme seçenekleri yaratıyor gibi görünüyor.

Reklamın komik ve yaratıcı olması durumunda, izleyicilerin reklamını gördükleri bir ürüne ilgilerini arttırıyor ve satın almaya yaklaştırıyor.

Dünya Kupası akıllı telefonlardan izlenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!