Dünya basını O’nu yazıyor : Sıcaklık, incelik ve Merve Dizdar

Yazarımız Muammer DİLBER, Merve Dizdar'ın başarısını kaleme aldı. Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu seçilen Merve Dizdar'ın başarısını yorumlayan bir çok medya organında en çok dikkati, "Rolünü sıcaklık ve incelikle yüceltti" yorumu çekti.

Merve Dizdar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

76’ıncı Cannes Film Festivali, düzenlenen törende ödüllerin dağıtılmasıyla sona erdi. Justine Triet imzasını taşıyan Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’Une Chute) Altın Palmiye’nin sahibi olurken Jüri Büyük Ödülü Jonathan Glazer’ın The Zone of Interest’ine verildi. Japon oyuncu Koji Yakusho da Perfect Days’deki performansıyşa En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

TARİHİ BİR GECEYE ATILAN İMZA

Geceye damgasını vuran, prestijli film festivalinde bir ilke imza atan Merve Dizdar oldu. Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini üstlendiği Kuru Otlar Üstüne’de sergilediği performansla Dizdar, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Dizdar, festivalde ödül kazanan ilk Türk kadın oldu. Oyuncu, Ceylan’ın filminde öğretmen Nuray karakterine hayat vermişti.

Merve Dizdar
Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne, Türkiye’de 12 Temmuz’da vizyona girecek.

DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU

36 yaşındaki Dizdar’ın Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olması, dünya basınında da geniş yer buldu. Dünyanın dört bir yanındaki gazeteler ve haber portallarının manşetlerindeki haberlerde, Dizdar’ın başarısı da yer aldı.

THE NATİONAL GENİŞ YER VERDİ

Orta Doğu üzerine uzmanlaşmış, İngilizce yayın yapan The National, Dizdar’ın başarısını “Türkiye’den Merve Dizdar, Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı” başlığını atarak duyurdu. Haberde de Dizdar’ın başarısına geniş yer verildi ve “Türk oyuncu Merve Dizdar, Kuru Otlar Üstüne’de ücra bir köydeki öğretmen rolüyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı” ifadeleri kullanıldı.

CEYLAN’DAN ÇEHOVVARİ BİR ESER DAHA

Merve Dizdar’ı tanıtan haberde 36 yaşındaki aktrisin, oyunculuk eğitimi alıp tiyatroya başladıktan sonra 2010’ların başından beri filmlerde ve televizyon dizilerinde rol aldığına yer verildi. Britanya’nın Guardian gazetesi, Nuri Bilge Ceylan’ın etkileyici ve Çehovvari eserlerinden bir diğeri olan Kuru Otlar Üstüne’de Merve Dizdar’ın, “öğrencisiyle uygunsuz ilişki yaşadığı iddiasıyla başı belada olan erkek başrolün göz koyduğu Nuray” rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandığını ifade etti.

Merve Dizdar

KURNAZ BİR ŞÜPHECİLİK YAYDI

Haberde Dizdar’ın, “içinde bulunduğu erkek dünyasına ve onunla ilgileniyormuş gibi görünen erkeklere karşı küçümsemeye varan kurnaz bir şüphecilik yaydığı” belirtildi.

Amerikalı yayıncı CBS News da Dizdar’ın başarısını manşetten duyurarak “Japonya ve Türkiye’den oyuncular Cannes’da ödül kazandı” başlığını attı.

KLİŞELEŞMİŞ BİR ROLÜ YÜCELTTİ

New York Times, “En iyi kadın oyuncu ödülü, Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne’sindeki öğretmen rolüyle Merve Dizdar’a gitti” diye yazdı. Haberde, filmden “ağır ağır ilerleyen bir drama” diye bahsedildi. Ceylan’ın filminin, Doğu Anadolu’da öğretmenlik yapan ve işinden giderek soğuyan Samet’e odaklandığı ve Dizdar’ın canlandırdığı Nuray karakterinin Samet’in krizini atlatmasına yardımcı olduğu ifade edildi. Dizdar’ın klişeleşmiş rolü, sıcaklık ve incelikle yücelttiği vurgulandı.

Çin’in haber ajansı Şinhua, “Japon aktör Koji Yakusho En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanırken, Türk aktris Merve Dizdar da En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu” diyerek Dizdar’ın başarısını duyurdu.

SES GETİREN KONUŞMA HOLLYWOOD REPORTER’DA

ABD’li kültür sanat sitesi Hollywood Reporter, Japon oyunculuk efsanesi Koji Yakusho’nun Wim Wenders’in filmiyle En İyi Erkek Oyuncu, Merve Dizdar’ınsa Nuri Bilge Ceylan’ın dramasındaki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu seçildiğini kaydetti. Hollywood Reporter, Dizdar’ın ödülünü kabul ederkenki konuşmasına da yer verdi. Dizdar ödülünü kabul ederken, ‘Bu ödülü, bu dünyada zorlukların üstesinden gelmek ve umudu korumak için mücadele eden tüm kadınlara adamak istiyorum’ dedi. Hollywood Reporter, filmle ilgili eleştirisinde Merve Dizdar’ı köy öğretmeni Nuray rolünde “göz kamaştırıcı bir varlık” olarak nitelendirmişti.

Sinema dünyasından haberler sunan Deadline da, “Kuru Otlar Üstüne’deki performansıyla Merve Dizdar En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu” ifadesini kullandı.

Dünya basını O’nu yazıyor : Sıcaklık, incelik ve Merve Dizdar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!