Düğün sektörü 2022 yılından umutlu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düğün sektörü 2022 yılından umutlu. Bu yaz 1 milyona yakın çiftin evlenmesi öngörülüyor.

Bu yıl düğün hazırlığında olan çiftlerin sezon yoğunluğuna yakalanmaması için tavsiyeler. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; “Bu sezon; pandemi koşullarında düğün yapmak istemeyen çiftlerle birlikte son 2 yıldan daha fazla organizasyonun olacağını ön görüyoruz.

Özellikle; bu yılki yoğunlukla birlikte fotoğrafçı esnafından kuaförlerimize; gelinlikçi esnafımızdan beyaz eşyacıya, sektördeki tüm esnafımız hazır. Ayrıca piyasalarda yaşanacak bu canlanmadan esnafımız umutlu. Bununla birlikte evlenecek çiftlerimiz de ön hazırlıklarını yaparak eksiklerini tamamlamalı” dedi.

Düğün sektörünün 2022 yılındaki umutları büyük

Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala düğün sezonu canlanmaya başlayacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken; “Organizasyonların ertelenmesi, daha kısıtlı organizasyonların yapılması gibi sebeplerden sektörde müşteri kayıpları bir hayli arttı. Özellikle fotoğrafçılar, salonlar, gelinlikçi, çiçekçi, çeyizci, beyaz eşyacı gibi binlerce esnafımız olumsuz etkilendi.

Dolayısıyla 2 yıldır yaz sezonları düğün sektörü için verimli geçmedi. Bu yıl Ramazan bitimiyle birlikte sektör de büyük bir canlılık bekliyoruz. Düğününü erteleyenlerle birlikte pandeminin de yavaş yavaş son bulduğu bu yaz piyasalar için de hareketli geçecek” diye konuştu.

düğün

Bu yaz 1 milyona yakın çiftin evleneceğini öngörüyoruz

Geçen yıl evlilik verilerine göre bu sezon ciddi oranda artış beklediklerini vurgulayan Palandöken; “2020 yılında 488 bin 335 çift evlenirken; özellikle bu sayı geçtiğimiz yıl yüzde 15 artarak 561 bin 710 olarak kayıtlara geçti.

Özellikle bu yıl ise bu sayının iki katına çıkacağını öngörüyoruz. 1 milyona yakın çiftimiz bu yaz düğününü yapacaktır. Ancak piyasadaki fiyat artışları çiftlerimizin bütçelerini kısıtlıyor.

Günümüz koşullarında ortalama bir düğün yapmanın maliyeti beyaz eşyasından koltuk takımına; salonundan ziynet eşyalarına toplamda 150-200 bin lira gibi seviyelere çıkıyor. Ayrıca durumun böyle olması evlilik hazırlığında olan çiftlerimizi düğün yapmaktan vazgeçirip sadece nikâh yapma düşüncesi içerisine sokuyor.

Devletimiz piyasa koşullarını baz alarak yeni paketler sunmalı. Bu evlenecek çiftlere de ayrıca esnaftaki hareketliliğe de fayda sağlayacaktır. Bankalar da cüzi faizli ihtiyaç kredileri sunarak vade süresini uzun tutmalı” diye konuştu.

Düğün sektörü 2022 yılından umutlu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!