Down sendromlu çocuklar Kızılırmak Deltası’nı gezdi

Samsun'da down sendromlu çocuklar UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni gezdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Büyükşehir Belediyesin down sendromlu çocuklar için Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne gezi düzenlendi.

19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerinin sınırları içinde yer alan, Türkiye’deki pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan deltayı gezen çocuklar, rehber eşliğinde deltadaki yaban hayatını gözlemledi.

Down sendromlu

Öğrenme güçlüğü yaşayan 0-6 yaş grubu down sendromlu çocukların eğitim ihtiyacını karşılayarak, düzenlenen etkinliklerle toplumda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Özel Eğitim için Sosyal Ortaklık Projesi’ni sürdürüyor.

Projede Samsun Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Down Sendromlu Çocuklar ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği (Down-ÇED) iş birliği yapan belediye, evde eğitim hizmetinin yanı sıra çeşitli etkinliklerle çocukların sosyalleşmelerine katkı veriyor.

Down sendromlu

‘Down Sendromlu çocuklarımızın eğitimini önemsiyoruz’

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, özel eğitime gereksinim duyan çocuklara yönelik düzenlenen etkinliklerin süreceğini belirterek, “Bu çocuklarımızın eğitim öğretimlerine devam edebilmeleri yadsınamaz bir gerçektir. Biz de belediye olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek amacıyla kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Aileleriyle birlikte çocuklarımızı misafir eden Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz, misafirlere kuş cennetini gezdirdi. Sosyalleşmeleri ve bilgi birikimlerini artırmaları açısından son derece faydalı bir gezi oldu” ifadelerini kullandı.

Down sendromlu

Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkalığı tarafından da 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü nedeniyle özel bir etkinlik düzenledi. Down Sendromlu Çocuklar ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği (Down-Çed) işbirliğiyle yapılan etkinlik, Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirildi.

Down sendromlu

Etkinliğe anne ve babalarıyla birlikte katılan çocuklar, sempatik tavırları ve atölye çalışmalarında sergiledikleri el becerileriyle beğeni topladı. Birbirinden güzel resimler yapan çocuklar, müzik eşliğinde balonlarla oynadı. Çocukların hazırladığı Ege ve Karadeniz Bölgesi’ne özgü halk oyunu gösterisi izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı. Ayrıca her çocuğun katılımıyla ortak bir tablo yapıldı.

Down sendromlu çocuklar Kızılırmak Deltası’nı gezdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!