Dolar yıl sonuna kadar çift haneli rakamları görebilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar / TL paritesine kısa vadeli bakmak bizleri yanılgıya düşürebileceği için bu paritedeki analizleri uzun vadeli yorumlamak gerektiğini ifade eden yazarımız Akan Yüksel, doların 8.54 seviyesinin altına inmediği sürece yıl sonuna kadar hedefinin 10.65 olabileceğini ileri sürdü.

Bir haftayı daha bitirirken, dolar, altın ve piyasalarda geçen haftanın öne çıkan gelişmelerini, bu gelişmelerin önümüzdeki haftalara yansımalarının neler olabileceğini, önümüzdeki hafta neleri takip etmemiz gerekir sorularını dilimiz döndüğünce yanıtlamaya çalışalım.

Geçen haftanın en önemli haber akışlarından birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gece yarısı TRT ekranlarında yaptığı “Faizi düşürmek için merkez bankası başkanı ile toplantı yaptım” şeklinde ki sözleriydi. Ertesi sabaha çalkantılı başlayan sermaye piyasalarında, 8.80 üzerini görerek başlayan doların ateşini bir nebze söndüren, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamalar oldu. Faiz indirimi için 3. çeyrek dönemini işaret eden Kavcıoğlu, faiz indirimi için henüz gerekli ortamın oluşmadığını da açıklamalarına ekledi.

Piyasalar aynı gün, enflasyonun beklenenden düşük gelmesini de olumlu karşılarken, enflasyonda ki yükseliş eğiliminin artık sona erdiğini ve bundan sonra ki dönemlerde düşüşün hakim olacağı şeklinde yorumladı.

Ayrıca ABD’de beklenen haftanın en önemli verisi tarım dışı istihdamının beklentilerin çok altında gelmesi ile ons altında önemli bir dalgalanma yaşanmasına sebep oldu.

Gelelim işin teknik boyutlarına,

USD/TRY :

 

Dolar TL ekonomi
8.54 aşağı kırılmadıkça hedef 10.65.

Dolar /TL grafiğini haftalık olarak inceleyip fibonacci çalıştığımızda ortaya çıkan görüntüyü geçen hafta paylaşmıştım. Yukarıda gördüğünüz çalışmada 8.54 seviyesinin ne kadar kritik olduğu aşikar. Geçen haftadan sonra bu haftada yine bu önemli seviyenin üzerinde bir kapanış yapmış olması, TL’deki zayıflamanın daha da derinleşebileceğinin işareti olarak yorumlanabilir. Dolar 8.54 seviyesi aşağı kırılmadığı sürece, yılsonu hedefinin 10.65 TL olduğunu gösteriyor. Dolar /TL paritesine kısa vadeli bakmak bizleri yanılgıya düşürebileceği için bu paritedeki analizleri uzun vadeli yorumlamak daha sağlıklı kararlar verebilmemiz açısından önem arz ediyor.

ONS ALTIN :

Dolar TL ekonomi
Ons düzeltmesini yaptı yeni hedef için güç topluyor.

Hafta başında 1900 seviyesinin üzerinde kar satışlarını gören ons altın, 1900 seviyesinin hemen altına sarkması ile sert satış ile karşılaşmıştı. Cuma sabah saatlerinde 1855 Doları gören Ons altın, tarım dışı istihdam verisinin beklenenden az gelmesi ile kayıplarını telafi ederek günü yükseliş ile kapattı. Doğru çizilmiş bir trend size her zaman yoldaşlık eder. İşte ons altında çizmiş olduğumuz bu kısa vadeli yükseliş trendi, sert bir satış ile karşılaşmasına rağmen kırılmamış, aksine trendin güçlenmesine sebep olmuştur. Kısa vadede ons altın 1929 seviyesini test etme potansiyeline sahip olduğunu teknik olarak öngörebiliyoruz. Aksi durumda ise kısa vadeli yükseliş trendinin izlenmesinde fayda var.

BİST 100 ENDEKSİ: 

Ulusal 100 endeks haftayı  +%0,76 ‘lık yükseliş ile 1432 puandan kapattı. Bu hafta özellikle ulaşım, enerji ve bankacılık sektörünün yukarı yönlü hareketi ile az da olsa yukarıda kapatmayı başaran endekste, yabancı yatırımcıların ilgisizliği devam etti. 1462 altında oluşan fiyatlamalar endeksteki gücün yeterli olmadığının işareti. Yeni bir ivme kazanılabilmesi için hem yabancı ilgisinin hem de yeni bir hikayenin olması gerekiyor. Grafikte kısa vadeli bir fibbonaci paylaştım. Yükselişin devam edebilmesi açısından kısa vadede 1462 seviyesinin ,aşılması gereken ne kadar  önemli bir direnç olduğunu, aynı şekilde 1422 seviyesinin de altında kapanış görmemesi gerektiğini net bir şekilde ifade edebiliriz.

Dolar TL ekonomi
1462 altında kapanışlar endekste satış baskısını artırmaya devam ediyor. 1422 desteği çok önemli.

VİOB U30 YAKIN VADE :

Geçen hafta  paylaştığım viob U30  teknik analizde ,düşen trend çizgisi ile bir kesişme yaşanılabileceğin, buranın üzerinde bir kapanış veya kapanışlar görmesi halinde yeniden bir yükseliş trendine girmesinin söz konusu olabileceğinden bahsetmiştim.
Grafikte de görebileceğiniz üzere, salı, çarşamba ve perşembe günleri düşen trend çizgisini test etmiş ama üzerinde kapanış görememişti. Ancak cuma günü cılız da olsa bu kanalın üzerinde bir kapanış gördü.1550-1556 bandının üzerine çıkması ve orada kalıcı olması halinde bu düşen trend artık kırılmış sayılacaktır. Bu fiyatlar üzerinde  kapanışların sayısı arttıkça veya pull back (trend onayı)  yapması halinde ,yeni bir yükseliş başlama ihtimali söz konusu olabilir.. Bu teorimiz düşen trend çizgisinin altında kapanışlar görmeye başlaması ile  geçersiz olacaktır.Bu sefer alttan gelen yükselen trend kanalının test edilebileceğini düşünüyorum.

Ekonomi Piyasası
Düşen trend üzerinde ilk kapanış geldi. Kırıldı diyebilmek için 1550-1556 bandının üzerine kapanışlar görmeliyiz.

Bist 100 endekste haftanın En’leri :

En çok kazandıran ilk 20 hisse :

Altın, dolar ve TL

En Çok kaybettiren ilk 20 hisse :

Altın

Haftanın olayı : Cumhurbaşkanının faiz ile ilgili yaptığı açıklamalar ve enflasyonun düşük gelmesi

Haftanın Öğretisi : Pull Back (trend onayı) : Direnç noktalarında oluşan kırılım ve sonrasında yaşanılan yükselişin ardından, kırılan bu noktaya doğru gerçekleşen fiyat düşüşlerinin, bu noktayı destek haline getirip tekrar yükselişe başlayabilmesine teknik analizde Pull Back olarak adlandırılır.

Kitap Önerisi :  Uygulamalı Temel Analiz ve Değerleme – DOÇ.DR. AYSEL GÜNDOĞDU

Önemli Not;

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Tüm yorum ve tavsiyeler öngörü, tahmin ve fiyat hedeflerinden oluşmaktadır. Zaman içinde piyasa koşullarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle söz konusu yorum ve tavsiyelerde değişikliğe gidilebilir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Dolar yıl sonuna kadar çift haneli rakamları görebilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!