Bizimle İletişime Geçin

Ekonomi

Dolar kritik 8,54 seviyesinin üzerini gördü

Dolar, Euro, altın, dijital para ve ekonomideki son gelişmeleri yazarımız Akan Yüksel, bundan böyle her hafta www.kanaldaa.com için yorumlayacak.

Sermaye piyasası üzerine doğru yorumlanmış teknik analiz, varlıklarınızı bütün piyasa risklerinden koruyabilir.

Günümüz dijital dünyasında teknik analizle ilgili yayınlanmış binlerce kitap, makale ve bilgisele ulaşmak oldukça kolaydır. Peki bu bilgi kaynaklarını kullanarak sermaye piyasalarında istediğimiz gibi cirit atabilir miyiz?

Tabii ki pek mümkün değil. Pratiği yaşanmamış hiçbir teorik bilgi başarıya ulaşamaz.

İşte bu noktadan yola çıkarak bu köşede sermaye piyasalarında ‘bir önceki hafta neler yaşandı?’, ‘önümüzdeki hafta neler yaşanılabilir?’ sorularına yanıtlamaya çalışacağım. Anlatımlarımı ekonomistlerin karmaşık dilinden uzak, teknik analiz penceresinden fiyat performans odaklı sade bir dille yapmaya gayret edeceğim.

Umarım başarılı olabilirim. Buradaki görüşlerimize dair görüş, öneri ve eleştirilerinizi mutlaka yazının altındaki yorum bölümüne yazıverin.

USDTRY

Kritik seviye kabul edilen 8,54 aşıldı

Haftaya erken seçim söylentileriyle 8,41 seviyelerinden başlayan USDTRY, (Dolar-Türk lirası) kritik 8,54 seviyesini geçerek günü 8,56’nın üzerinde kapadı. Bu durumla alakalı birçok sebebi analistler açıkladı.

Ben buralara girmeden size işin teknik boyutunun neden bu kadar önem arz ettiğini, 8,54 seviyesinin neden bu kadar kritik olduğunu anlatayım. Fibonacci düzeltme seviyelerini doğru kullanırsanız size çok net noktalar verecektir. USDTRY’nin (Dolar-Türk lirası) 13 / 08 / 2018’de başlayan tepe ve dip analizini fibonacci ile yaparsanız oldukça net bilgilere ulaşmış olursunuz.

Sermaye

Görüldüğü üzere 8,54 üzerinde kapanışlar gelmeye devam ederse USDTRY’deki (dolar-Türk lirası) ükselişler maalesef çift haneli rakamlara doğru hareket eğiliminde olacaktır. Önümüzdeki hafta bu seviyenin üzerinde kalıp kalmayacağı takip edilecektir.

ONS ALTIN

Yükselişin devamı için 1929 seviyesine dikkat

Ons altın 1904 seviyesine yakın bir yerde kapattı.1677 seviyesinde ikili dip yaptığı 31 / 03 / 2021 tarihinden bu yana yeni bir yükseliş trendinin içinde yolculuğuna emin adımlarla devam ediyor. Buradaki yükselişin devamı için kritik 1929 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar görmesi çok önemli. Bu bölgenin görülüp aşılamaması durumunda yükselen trend çizgisine kadar geri çekilmeler yaşanılabilir.

sermaye

GRAM ALTIN

 Önümüzdeki hafta realizasyon yaşanabilir

Gram altın, hem Ons hem de USDTRY’nin yukarı hareketlerinin etkisiyle haftayı 520 TL’nin üzerinde kapadı. Her ne kadar bu iki katalizör gram altına olan iştahı artırıyormuş gibi gösterse de, yüksek fiyatlardan maliyetlenmiş ve uzunca zamandır gram altında beklemek zorunda kalan tasarruf sahipleri, hem zarardan kurtulmanın verdiği psikoloji hem de yaz dönemine girerken bu tasarruflarını başka yerlerde (ev, arsa, otobmobil vb.) değerlendirme isteğiyle bu pozisyonlarını kapayabilirler. Yani önümüzdeki hafta içinde bir çeşit realizasyon yaşanılabilir. Gram altın, teknik olarak 509 TL seviyesinin altında günlük kapanışlar görmediği sürece, ons ve USDTRY’nin de etkisiyle yükseliş potansiyelini devam ettirebilir.

BORSA İSTANBUL

Kırılganlığın sebebi erken seçim söylentisi

XU100 Ulusal 100 endeks haftaya 1453 seviyesinden başlangıç yapmıştı. Bir süredir bu bölgede yaşanılan hem hacimsel hem de volatilite eksikliğinin verdiği sıkışıklık yatırımcıları tedirgin ediyordu. Erken seçim söylentilerinin verdiği tedirginlikle salı günü önemli sayılabilecek bir kırılma yaşandı. Düşüşün derinlik kazanmaması 1400 puan seviyesinin altına sarkmasına rağmen hemen tepki verip üzerine çıkması ve bu seviyelerin üzerinde kapanması olumlu gibi görünse de; dikkatli olmamız gereken bazı olumsuz unsurları göz ardı etmemeli.

Çok uzunca bir süredir yabancı payların düşen trend içerisinde olması oldukça olumsuz bir görüntü.

Yüzde 41,90 civarına kadar gerileyen yabancı takas oranı tarihin en düşük seviyesinde.
(yabancı takas oranı haftalık grafik)

Sermaye

Endeks hareketli ortalamaların (5,8,20,50,60,100) tamamının altında fiyatlanıyor.
Bir tek 200 günlük hareketli ortalamanın (1360) üzerinde.

(ulusal 100 endeks günlük grafik )

Sermaye

Bu veriler bize ne anlatmak istiyor yorumlamaya çalışalım;

Yabancı alımlarına ihtiyaç duyuluyor

Endekste yeni bir yükselişin başlayabilmesi için öncelikle fiyatın bütün hareketli ortalamaların (1436) üzerine çıkması gerekiyor. Bunun için piyasada sürekli bulunan ve bir kağıt satıp diğerine geçiş yaparak işlem yapan yabancı yatırımcı tipinin haricinde yeni ve süreklilik sağlayabilecek yabancı alımlarına ihtiyaç duyulduğu aşikar. Zira endeks yerli yatırımcı açısından tarihi zirveleri yaşıyor.

Peki bunlar gerçekleşmezse endekste neler yaşanılabilir?

Aslında teknik analiz bize bir şeyler anlatıyor. Son dönemde gördüğü zirvelerin ardından sert satışlar yiyen endeks, 2 kez 200 günlük hareketli ortalamanın altını test etmiş ancak o seviyeden çok hızlı bir şekilde tepki vererek tekrar toparlanmıştı.

Endeks satış baskısı görebileceğinin işaretlerini veriyor

İşte tam burada grafik bize 200 günlük ortalamayı kesinlikle dikkate alın diyor. 200 günlük hareketli ortalama kırılırsa endeks ciddi anlamda satış baskısı görebileceğinin göstergelerini bize sunuyor. 1436 üzerine çıkamadıkça endekste olumsuz düşünce kuvvetlenebileceğini, bu seviye yukarı doğru kırılmadıkça yeni alımların riskli olabileceğini de teknik olarak okuyabiliyoruz.

Son günlerde yükselen volatilitenin, kısa vadeli işlem yapan yatırımcılar için oldukça riskli olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

VİOB

İşlem hacimlerini direkt etkileyen faktör

Vadeli işlem opsiyon borsasında bu hafta en yüksek işlem hacmi U30 haziran vadeli kontratında gerçekleşirken USDTRY ve ONS‘taki hareketlilik viob pazarındaki ilgili kontratlarda da işlem hacimlerini direk etkiledi. Bu hafta en çok işlem yapılan ilk 30 kontrat ve oluşan işlem hacimlerini, en çok kazandıran ve kaybettiren kontratları aşağıdaki görselden takip edebilirsiniz.

Sermaye

F_XU0300621 kontratında oluşan teknik seviyeleri, buraların ne anlama geldiğini, paylaşacağım grafik üzerinden yorumlamaya çalışacağım.

Sermaye

Doğru çizilmiş bir trend bize oldukça fazla fayda sağlar. Bu kontratımızda oluşan düşen trend çizgisi oldukça önemli bir direnç bölgesini gösterirken, alt kısımda oluşmaya başlayan yükselen trend çizgisi de destek bölgesinin önemini çok net bir şekilde bizlere göstermektedir.

Grafikleri okuyarak hareket etmek

Eğer bir pozisyonunuz varsa bu grafik ve üzerine çizili trendler size nerelerde stop olmanız gerektiği konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin kısa pozisyonda iseniz, üst düşen kanal sizin için çok önemli bir stop noktasıdır. Çünkü o kanal kırılırsa çok sert bir yukarı potansiyeli barındırabilir. Bu durum sizin canınızı yakabilir. Aynı şekilde eğer uzun pozisyonda iseniz alttan gelen yükselen kanal çizgisi sizin stop olmanız gereken bölgedir. Zira kırılırsa muhtemelen çok sert bir satış ile karşılaşılabilir.

Bu hafta bu sıkışacak olan bölgede bir kırılma yaşayacağını tahmin ediyorum. Ama hangi yön olur kestirmek çok zor olsa da elbet benimde bu konuda düşüncelerim var. Düşen trend ve yükselen trend çizgilerinin destek noktaları belirli bir eğimde hareket ettiği için, her gün farklı bir rakam destek veya direnç noktası olur. Bunları tek tek size yazıyorum

Pazartesi          Salı      Çarşamba       Perşembe       Cuma

Destekler      1486                  1490    1494               1498                1501

Dirençler         1555                1552    1549               1546                1543

Bu seviyeler bu hafta için iki yönde de çok önemli seviyeler olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu haftalık bu kadar.

İlk yazının fazla günahı olmaz derler. Gelecek hafta görüşmek üzere.

Haftanın en yüksek getirileri:

Halkbank

+% 4,55

Gram Altın

+ %2,98

Haftanın hayal kırıklığı :

Koza gurubu hisseleri

– %9,15 (ortalama kayıp

 Haftanın öğretisi

Trend Çizgisi nasıl çizilmelidir?..

En az 3 farklı noktayı birleştirerek açı vermeli, bunu yaparken diğer fiyat çizgilerine dokunmadan yapmalı, birbirlerine uzaklıkları ne çok fazla ne çok az olmalı, çok dik veya çok düşük açılı olmadan çizilmelidir.

Örnek; Düşen Trend

Sermaye

Haftanın kitap önerisi :

Ahmet Mergen

Fibonacci

Klasik teknik analiz konularının dışında kalan bir kavram olan fibonacci sayıları ile piyasalarda alım-satım yapma tekniğini bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz.

Önemli Not 1;

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Tüm yorum ve tavsiyeler öngörü, tahmin ve fiyat hedeflerinden oluşmaktadır. Zaman içinde piyasa koşullarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle söz konusu yorum ve tavsiyelerde değişikliğe gidilebilir. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap覺n

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Akan YÜKSEL

Ekonomi

iyzico CEO’su Orkun Saitoğlu : Online alışveriş pandemiyle hızlandı

İyzico

iyzico CEO’su Orkun Saitoğlu; “Pandemi sürecinde hızlanan dijitalleşmeyle birlikte offline’ın, online’a kayması pozitif etki yaratacaktır” dedi.

iyzico CEO’su Orkun Saitoğlu; Dogma Aleres ve ETiD ile birlikte hazırladıkları ‘2021 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’ sonuçlarını açıkladı. Saitoğlu raporun sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Özellikle Türkiye’de e-ticaret satışları 2020’de 2019’a göre yüzde 66 büyüyerek 226 milyar TL’ye ulaştı. Ayrıca 2021 yılındaysa e-ticaret satışlarındaki büyüme hızı; yüzde 77’ye ulaşarak satışları 400 milyar TL seviyesine taşıdı. 2022 yılında e-ticaret yakaladığı bu ivmeyi devam ettirecektir.

Pandeminin sarsıcı etkilerinden büyüyerek çıkmayı başaran ödeme sistemleri pazarının; e-ticarete olan ilginin yanı sıra, akıllı telefon ve internet penetrasyonundaki artış göstergelerinin etkisiyle büyümeye devam etmesini bekliyoruz.

Pandemi döneminde tüketiciler moda, elektronik ve mobilya kategorilerine yoğun bir ilgi gösterdi. Satış bazında en yüksek büyümeyi gösteren ürün kategorilerine baktığımızda turizm ve seyahat kategorisinde; satış hacminin yıldan yıla yüzde 116 arttığı açığa çıkıyor.

2019-2020 dönemindeki yüzde 15’lik düşüşünü telafi eden bu sektörler; 2021 yılının şampiyonu oldu. Turizm ve seyahat harcamalarının ardından tüketicilerin kültür-sanat; hobi ve oyun kategorisine de yoğun bir ilgisi olduğunu görmekteyiz.

İyzico

İyzico CEO’su Saitoğlu : Kredi kartı kullanımındaki düşüş…

Tüketici alışkanlıklarında en dikkat çeken değişim, ödeme yöntemleri alanında yaşandığını söyleyebiliriz. Her ne kadar 2021 yılında kredi kartıyla 8.2 milyar TL işlem ile 1.6 trilyon TL tutarında alışveriş yapılsa da; son yıllarda kredi kartı kullanımındaki düşüş eğilimi de dikkat çekici.

2017 yılında alışverişlerin yüzde 82’si kredi kartıyla yapılırken bu oran artık yüzde 56. Bu gerilemenin sebebiyse banka kartları; ön ödemeli kartlar ve dijital cüzdanların e-ticarette çok daha sık kullanılması. Hem kullanıcıların hem de işletmeler için en büyük avantajların; hız, güvenlik, kolaylık ve konfor olduğunu söyleyebiliriz.

2021 Türkiye E-Ticaret Ekosistemi Raporu’ndaki verileri incelediğimizde; mikro işletmeler sayıca pazarı domine etseler bile, satış hacminde aynı etkiyi yaratamadıklarını görüyoruz. Pazarın sadece yüzde 1’ine denk gelen büyük ölçekli satıcılar; toplam pazar payının %79’una sahip.

Bu veriler daha demokratik bir ekosistemin gerekliliğine dikkat çekiyor. Biz bu noktada iyzico olarak alışverişin etrafında demokratik bir ekosistemin varlığını; güvenli ödeme altyapımızla sağlıyoruz.

Geliştirdiğimiz ‘iyzico Korumalı Alışveriş’ çözümüyle güvenli ödeme altyapısı sağladık. 7/24 canlı destek ve iptal-iade süreçleri için kolaylık sunduk. Bu sayede bilinirliği az olan markalar için bir güven simgesi haline geldik. Bugüne kadar 4.5 milyondan fazla tüketicinin ‘iyzico Korumalı Alışveriş’i tercih etmesi de bizim için bir gurur kaynağı.

İyzico

iyzico CEO’su Orkun Saitoğlu (Fotoğraf)

Milyonlarca kullanıcıya online alışveriş imkanı

‘iyzico ile Öde’ seçeneğiyle, banka hesabı ve kredi kartı olmayan milyonlarca kullanıcıya da online alışveriş imkanı sunuyoruz. Özellikle bu avantajları sayesinde iyzico ile Öde, 2021’de 30.000 üye iş yeri aracılığıyla 1,5 milyon aktif kullanıcı kitlesine ulaştı ve 2020-2021 döneminde işlem adedi bazında yüzde 388 büyüme kaydetti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde iyzico ile Öde’nin e-ticaret işlemleri içindeki payı aylık bazda yüzde 3 seviyesinden yüzde 13 seviyesine kadar yükseldi.

Ödeme sistemleri pazarı 10 yıl önce olmayan bir pazardı. Pandemi dijitalleşme sürecini her ne kadar hızlandırmış olsa da hacmin çok büyük bir bölümü hala fiziksel dünyada gerçekleşiyor.

Gelişmiş ülkelerde; online işlem hacminin toplam içindeki payının yüzde 20 seviyesinde olduğunu dikkate alırsak; dijitalleşme sürecinin henüz başındayız ancak bu rakamlara ulaşacak potansiyele de sahip olduğumuz çok açık.

Pandemi sürecinde hızlanan dijitalleşmeyle birlikte offline’ın, online’a kayması pozitif etki yaratacaktır. Banka kullanmayanların da online alışveriş kolaylığını yaşamasını sağlamak gibi yapılacak çok şey, aşılacak çok yol var.

Küresel ekonominin gidişatı nasıl bir noktada olursa olsun ekonomilerde online’a yönelim mutlaka yaşanacaktır. Özellikle pandemi bu süreci hızlandırıyor. Bugün pastanın yüzde 80’lik payını offline oluştursa da; pandeminin yarattığı zorlu ortam; dijitalleşmenin önünü açmaya devam ediyor. Gelecekte online trendi yükselmeye devam edecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk : E-ticaret hızla büyüyor

E-ticaret

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinin başında e-ticaretin geldiğini söyledi.

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, e-ticaret ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2020 yılında e-ticaret harcamalarının 226 milyar TL iken; yurt içi satıcıların e-ticaret hacminin 216 milyar TL’yi bulduğunu söyleyen Ertürk; “Böylelikle Türkiye ekonomisinin reel olarak yüzde 1.8, 2020’de e-ticaret harcamaları yüzde 45 büyüdü.

2021 yılında da hem pandemi etkisinin devam etmesi hem değişen tüketici alışkanlıklarıyla e-ticaret büyümeye devam etti. 2021’de e-ticaret hacmi yüzde 69 artarak 381,5 milyar TL’ye ulaştı. E-ticaretin genel ticarete oranı 2021 yılında yüzde 17,7 olarak kayıtlara geçti.

2023’te dünya genelinde e-ticaret hacminin 6,5 trilyon dolara ulaşması; 2024 yılına gelindiğinde de dünyada toplam ticaretin yüzde 22’sinin e-ticaret üzerinden gerçekleşeceği öngörülüyor.

Türkiye e-ticaret pazar hacminin 2023 yılına gelindiğinde iki kat artarak 1 trilyon TL’ye ulaşması hedefleniyor” dedi.

Paynet

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk devamında şunları kaydetti:

“Tüketiciler sağladığı kolaylık ve konfor nedeniyle e-ticaret üzerinden daha sık alışveriş yapıyor. Hızlı ve basit fiyat kıyaslaması yapabilmeleri nedeniyle; daha sağlıklı ve doğru alışveriş kararı aldıklarını düşünüyorlar.

Ayrıca e-ticaret iş modelleri, işletmelerin operasyonel maliyetlerini de; düşürdüğü için ürün/hizmet fiyatlarını tüketiciler lehine avantajlı hale getiriyor. Sektörler bazında e-ticaret hacmi incelendiğinde beyaz eşya; giyim, ayakkabı ve aksesuar, elektronik ve yemek sektörlerinde e-ticaret hacminin en büyük payı aldığı görülüyor.

Elektronik ortamda ödemeyle müşteriler dünyanın her yanından diledikleri saatte güvenli alışveriş yapma imkanına kavuşuyor. Ödeme işlemleri sadece birkaç tıklama ile saniyeler içinde yapıldığı için zaman kaybını önlüyor. Nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması, temassız olması da yine elektronik ödemelerle ilgili en önemli avantajlar olarak öne çıkıyor.

Online alışveriş deneyimini daha kolay; konforlu ve güvenli kılmak için birçok çözümümüz var.

Örneğin sunduğumuz Sanal POS çözümüyle fiziksel POS’a ihtiyaç duymadan tüm ödemeler kolayca alınıyor. Tüm banka ve kredi kartlarıyla uyumlu olan Sanal POS sayesinde, yasal kısıtlar çerçevesinde taksitli satış yapılıyor.Link ile ödeme alma çözümümüz Paylink, ödeme için fiziksel sınırları ortadan kaldırırken güvenli ödemeyi mümkün kılıyor.

Paynet

“PayKredi çözümümüzü geliştirdik”

Bu çözüm; işletmelerin SMS veya e-posta kullanarak müşterileriyle güvenli ödeme linki paylaşmalarını sağlıyor. Anında her yerden mesafeli satış yapabilmenin de önünü açıyor. Online kartlı ödemeler sırasında yüksek tutarlı işlemlerde müşterilerin sıklıkla; limit sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını ya da kredi kartı limitlerinin tamamını alışverişte; kullanmaktan kaçındıklarını gözlemledik. Fiziksel ticarete de dokunan kredi ile ödeme alma, PayKredi çözümümüzü geliştirdik.

Bu çözümle müşterilerimizin son kullanıcıya yeni ödeme seçenekleri sunabilmesini sağlıyoruz. Üye iş yeri, tamamen dijital ve ön onaylı krediyle dakikalar içinde ödeme alarak ödeme yöntemlerini çeşitlendiriyor ve müşteri kaybının önüne geçerek satış rakamlarını artırabiliyor.

Çoklu ödeme çözümümüz de tüketicilerin aynı alışverişte birden fazla kartla ödeme yapabilme esnekliğini sağlıyor. Ayrıca tüketiciler fiziksel olarak kartlarını kullanmadan akıllı telefonlarında yer alan; e-cüzdanlarla tüm Paynet üye iş yerinde kolaylıkla ödeme yapabiliyor.

Paynet üye iş yerlerinde yapılan ödemelerde müşterilerin kart bilgileri; Paynet’in kendi kart saklama altyapısı olan PaynetPass ile işletmenin ve kart sahibinin onayıyla güvenle saklanabiliyor. Üstelik PaynetPass’i kullanabilmek için; herhangi bir uygulama veya eklenti yüklenmesine gerek kalmıyor, tüm işlemler tek dokunuşla gerçekleşiyor.

Yüzde 15 büyüme bekleniyor

Elektronik ödeme sadece bugünün değil, geleceğin de ödeme yöntemi olarak hızla büyümeye devam ediyor. Global olarak pazarın 2028 yılına kadar 204,1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl 87,8 milyar dolarlık hacme ulaşan pazarın bu durumda her yıl yüzde 15 büyümesi bekleniyor.

Alışverişin e-ticarete kayışının sürmesi; markaların dijital alanda büyümesi, şimdi al sonra öde; taksitli alışveriş, mobil ve temassız ödemelerin yükselişi, mobil ve dijital cüzdan kullanımının yaygınlaşması gibi; birçok etken de elektronik ödeme pazarının büyümesinde itici güç olacak. Özellikle bu alanda yenilikçi ürün ve çözümleriyle finans sektörüne yön veren fintek şirketlerinin oyunu; yeniden kuran yaklaşımları da büyümenin en önemli unsurlarından biri olacak.”

Okumaya devam et

Ekonomi

İhracat rakamları katlanarak artıyor

ihracat

İhracat rakamlarına değinen TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu; “Bu yıl Samsun’dan 9 firma Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) listesine girmeyi başardı. İhracatımız katlayarak devam ediyor”dedi.

TİM, 2021 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firmasını açıkladı. Samsun, bu yıl 9 firmayla listeye adını yazdırmayı başardı. Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu; ihracatta Türkiye’nin ilk 1000 firması arasına giren Samsunlu firmaları kutladı.

Ne kadar övünsek az

Listede, Samsun ihracatçı firmalarının etkin olarak yer almasının; kent ekonomisi adına gurur verici olduğunu söyleyen Başkan Murzioğlu; “Listeye giren tüm firmalarımızın işverenlerini ve emekçilerini kutluyorum. Özellikle yaptıkları ihracatlarıyla ilk bin sırada Türkiye’nin dev firmaları arasında kendilerine yer bulan firmalarımızın başarıları takdire şayandır.

Kentimizin üreten, katma değer oluşturan yıldızlarıyla ne kadar övünsek azdır. Ayrıca ihracatın kalkınmada ne denli önemli bir faktör olduğunun farkındayız. Samsun hepimizin bildiği gibi geçen yıl tarihinde ilk kez 1 milyar doların üzerinde ihracat yaparak, rekor kırdı.

Bu yılki göstergeler geçen yıla göre daha da iyi. İhracatımız katlayarak devam ediyor. Samsun bugün dünyanın 150’den fazla ülkesine ihracat yapan bir il konumunda.

Ama ihracatta bulunduğumuz konum yeterli mi, değil. Samsun daha iyi yerlerde olmalı. Özellikle bu potansiyel de bizde var. Oda olarak ihracatı artırıcı tüm yardımcı etkenleri harekete geçirmek için çaba harcıyoruz.

Temennimiz ülkemizin kalkınmasına daha fazla katkı verebilmek için daha fazla ihracat yapabilmek. İnşallah belirlediğimiz hedefimize de hep birlikte el ele vererek ulaşacağız” dedi.

ihracat

Samsunlu firmalar

Açıklanan raporda 381 milyon 89 bin 680,95 dolarlık ihracatıyla Yeşilyurt Demir Çelik Endüstrisi ve Liman İşletmeleri A.Ş. listede 52’inci sırada; sektörel sıralamada ise 16’ncı basamakta yer aldı. Bunun yanı sıra; Sektörel sıralamada 23’üncü sırada yer alan Sampa Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. 182 milyon 329 bin 406,43 dolarlık ihracatıyla 110’uncu sıradan listeye girdi.

Sektörel sıralamada 10’uncu olan Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Tic. A.Ş. ise 77 milyon 482 bin 761,83 dolarlık ihracatıyla Türkiye sıralamasında 311’inci oldu.

Ulusoy Un Sanayi ve Tic. A.Ş. de 75 milyon 780 bin 610,53 dolarlık ihracatıyla 323’üncü sıradan TİM listesine girerken; sektörel sıralamada ise 23’üncü oldu. 2021 yılının verilerine göre Sürsan Deniz Ürünleri Dış Tic. Anonim Şti de 65 milyon 21 bin 302,51 dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı arasında 398’inci sırada yer alarak; sektörel sıralamada da 6’ıncı basamakta bulunarak Samsun’un gururu oldu.

İhracat artıyor

Samsun’un bir başka önemli markası Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma İnş. San. ve Ti. A.Ş. 59 milyon 83 bin 793,69 dolarlık ihracatıyla 439’uncu sırada yer aldığı listede, sektörel sıralamada da 32’inci oldu.

Sektörel sıralamada 14’üncü sıradan listeye giren Özyılmaz Fındık San. ve Tic. A.Ş. 34 milyon 660 bin 756,4 dolarlık ihracatıyla 790’uncu sıradan listeye girerken, Elis Mücevherat ve Kuyumculuk Dış Tic. Ltd. Şti ise 30 milyon 470 bin 561,59 dolarlık ihracatıyla 910’uncu sıradan listeye girerken, sektörel sıralamada ise 37’inci oldu.

Samsun’un bir başka gururu AS Çelik Döküm İşleme San. ve Tic. A.Ş. de 29 milyon 709 bin 709,98 dolarlık ihracatıyla 934’üncü sıradan listeye adını yazdırırken, sektörel sıralamada da 26’ncı oldu.

Okumaya devam et

Editör Seçimi

    Copyright © 2021