Doktor Mucize Samsunlu sanatseverlerle buluştu

Doktor Mucize operası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doktor Mucize operası Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde (SAMDOB), sahnelendi. Opera izleyicilerden büyük alkış aldı.

Doktor Mucize 16 Ekim Cumartesi akşamı Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde sahne aldı. Georges Bizet’in ödüllü eseri ‘Doktor Mucize’ komik operası sahneye konuldu.

Ayrıca Bizet’in 18 yaşında besteleyerek Jacques Offenbach’ın düzenlediği yarışmada birincilik ödülü kazandı. Samsun Devlet Opera ve Balesi, Bizet’in bestelediği operasını, Şahan Gürkan’ın rejisörlüğünde izleyicilerle buluşturdu.

Doktor Mucize operası
Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eser büyük beğeni topladı.

Doktor Mucize alışılmışın dışında bir dünya

Opera eseri, özellikle Librettosunu Leon Battu ve Ludovic Halevy tarafından kaleme alındı. Ayrıca eserde; sevdiğine kavuşmak için doktor kılığına giren yüzbaşı Silvio’nun ve sevgilisi Laurette’nin hikayesi anlatılıyor.

Georges Bizet bu eserinde özellikle alışılmışın dışında bir dünya resmediliyor. Koreografisini Arzu Kaya, dekor tasarımını Gülden Sayıl, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan Tuluk ve ışık tasarımını Oğuz Murat Yılmaz üstlendi.

Aşıkların birbirine kavuşma serüveninin komik bir dille ele alındığı opera eseri İtalya’da geçer. Ancak birbirini çok seven Silvio ve Laurette, Laurette’nin Belediye Başkanı babasının askerleri sevmemesi üzerine kavuşamamaktadır. Sevdiğinden vazgeçmeyen Yüzbaşı Silvio, eser boyunca karşımıza farklı karakter ve oyunlarla çıkarak sevdiği kızla evlenmeye çalışır.

Sosyal mesafede gözetildi

Opera denince akla gelen bestecilerden olan G. Bizet’nin “Doktor Mucize” komik operasında Lauretta karakterini; Eda Bingöl Gürkan, Veronique karakterini; Leyla Ceren Koç, Silvio karakterini; Metin Bayram, Le Podestat karakterini; Murat Göçken sahneledi. Ayrıca sanatçılara eser boyunca Piyanist Nona Tsutskridze eşlik etti.

Eser, sosyal mesafe kuralı gözetilerek 1.5 metre arayla yapılan koltuk dizilimiyle Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda sahnelendi. Gösteri, özellikle izleyenlerin beğenisini kazandı.

Ayrıca bir sonraki temsil ise 18 Ekim 2021 Pazartesi akşamı saat 20.00’de Aydın Gün Salonu’nda.

Etkinliklere ait biletler, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletinial.com internet adresinden temin edilebilir. Bunun dışında Samsun Devlet Opera ve Balesi gişeleri hafta içi ve Cumartesi günleri saat 10.00 – 17.00 saatleri arasında, temsil günleri saat 20.00’ye kadar açıktır.

 

Doktor Mucize Samsunlu sanatseverlerle buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!