Diş eti kanaması C vitamini eksikliğinden

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diş eti kanamasına yönelik, Washington Üniversitesinde yapılan bir çalışmanın sonucunda fazla miktarda C vitamini ihtiyacınızın olabileceğine işaret etti.

Diş eti kanaması için Diş Hekimi Pertev Kökdemir, C vitamini tavsiyesinde bulunarak şöyle konuştu:

Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Diğer faktörler ise; sigara, hormonal değişiklikler, stres, genetik faktörler, gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, şeker hastalığı, uyumu iyi olmayan dolgu ya da kronlar ve kötü beslenmedir. Beslenme alışkanlıklarınıza karalahana, biber veya kivi gibi işlenmemiş gıdaları dahil ederek C vitamini alımına dikkat etmelisiniz. Çünkü, günde 60 miligramdan az C vitamin tüketenlerin, günlük önerilen miktarın üç katı olan 180 miligram C vitamini tüketenlere göre, bu hastalığ yakalanma riski çok daha yüksektir.

C vitamini bu sağlığı olumlu yönde etkileyebilir. ’Kanıyorsa günlük ağız bakımınızı ihmal etmemeli, günde en az iki kez fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Çünkü bu kanamalar periodontal hastalığın erken belirtisi olabilir. Devam eden kanamanız varsa mutlaka hekiminize ziyaret etmelisiniz.’’

Diş etleriniz kanıyorsa günlük ağız bakımınızı ihmal etmeyin.

Sakın ihmal etmeyin

Ağız sağlığı konusunda önemli uyarılarda bulunan Pertev Kökdemir, belirli periyotlarda mutlaka hekime görünmek gerektiğini ve bu konunun ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti. Her yemek sonrası fırçalamanın ağızdaki bakteriler için önemli olduğunu vurgulayan Kökdemir, diş bakımının hassasiyet gerektirdiğini dile getirdi.

Pertev Kökdemir, “İyi bir ağız bakımı, sağlıklı bir ağız, diş ve diş etleri için önemlidir. Ayrıca görünümüz ve yaşam kalitenize de yardımcı olur. Kötü bir ağız sağlığı, hastalıkların da habercisidir. Enfeksiyon oluşmaması için günde iki kez dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız” dedi.

Diş eti kanaması C vitamini eksikliğinden

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!