Dijital reklam harcamaları yüzde 42 arttı

Dijital reklam
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital reklam harcamaları 2021 yılının ilk altı ayında yüzde 42 arttı. 10.5 milyar sterlini bulan harcama en büyük sıçrama olarak değerlendirildi.

Dijital reklam harcamalarına yönelik IAB’nin yaptığı araştırma dikkat çekti. IAB’ye göre; 2021’in ilk altı ayında harcamalar toplam 10.5 milyar sterlini buldu.

Ayrıca 2020’nin ilk yarısında 7.1 milyar sterline düşen harcamalar 2021’de yüzde 49’luk bir artış ile değişti.

Dijital reklam
Dijital reklam harcamaları cesaret verici şekilde artış gösterdi.

Dijital reklam harcamaları cesaret verici

Veri analizi uzmanları, harcamaların artık Kovid-19 öncesi dönemden daha yüksek olduğunu değerlendirdi. Ayrıca bu rakamların “cesaret verici” olduğunu ifade etti.

Görüntüleme esaslı (display) reklam harcamaları, video harcamalarındaki artış da dahil olmak üzere geçen yıla göre yüzde 55 arttı. Ayrıca 2.3 milyar sterline ulaşan harcamalar 2019 yılından yüzde 79 daha yüksek.

Bununla birlikte mobil reklam harcamaları da 2021’in ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 75 arttı.

3 yılda gerçekleşecek değişim 3 ayda gerçekleşti

Birkaç ayda gerçekleşen değişime vurgu yapan IAB İngiltere CEO’su Jon Mew şunları söyledi:

“3 yılda gerçekleşebilecek değişim sadece 3 ayda gerçekleşti. Koronavirüs işletmeleri, e-ticaret anlamında işlerini hızlandırmaya zorladı. Hatta iyileştirmeye de. Çünkü evde kalmak zorunda kalan tüketiciler, dijital dünyaya girdi.”

Dijital reklam
Pazar büyüklüğünün daha da artacağı öngörülüyor.

PwC Üst Düzey Yöneticisi Stephanie Claxton ise şunları söyledi:

“Rakamlar gerçekten cesaret verici. 6 ayık harcamaları inanılmaz. Ayrıca bu, dijital ortamda reklam verenlere sunulan tekliflerin çeşitliliğinin ve oynadıkları kritik rollerin bir kanıtıdır.”

IAB’nin bu yılın başlarında yayınlanan 2020 yıllık raporu, İngiltere’deki dijital reklam harcamalarının, Kovid-19’un ilk etkisinin bir sonucu olarak ikinci çeyrekte büyük bir darbe almasına rağmen, 2020’nin tamamında yüzde 5 arttığını tespit etti.

Harcamaların özellikle bu yıl yüzde 18.2 daha artış bekleneceği öngörülüyor. Bununla birlikte pazar büyüklüğünün de 27.8 milyar sterlin olacağı tahmin ediliyor.

Dijital reklam harcamaları yüzde 42 arttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kanaldaa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!